Rozwój osobisty - każdego dnia czuje się mniej doskonała

Rozwój osobisty - każdego dnia czuje się mniej doskonała

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Każdego dnia czuje się mniej doskonała. Ale zamiast martwić, to uczucie napawa mnie dumą i pozwala mi być bardziej wolną, bardziej sobą. Taki mój rozwój pomaga mi stąpać bardziej lekceważąco, bez ciężaru innych ludzi na moim barku, bez cierni w sercu.

Nie ma więcej kamienia, o który mogłabym się potknąć w środku mojej podróży ku harmonii i możliwości. Nic nie powstrzyma mój rozwój.

Jak widać, wszystkie te myśli można przedstawić dwoma słowami – “rozwój osobisty”. Branża wydawnicza modeluje różnorodne podejścia, strategie i możliwości, które pomogą Ci głęboko się zaangażować i prawdziwie zainwestować w samego siebie.

Aczkolwiek nie jest wcale tak łatwo znaleźć te ukryte talenty, maksymalnie je rozwinąć i spojrzeć na horyzont z czystym umysłem oraz płonącym sercem.

“Dlaczego potrzebuje nóg, jeśli mogę latać?”

-Frida Kahlo-

Branża wydawnicza jest całkiem świadoma tego, że publiczność wymagająca więcej materiału do czytania, w którym chodzi o rozwój osobisty oraz wzrost, to kobiety.

Damy pragną przewyższyć własną osobowość, by móc się rozwijać, zmieniać własną rzeczywistość oraz społeczeństwo, gdzie zmiany nadchodzą bardzo powoli, a męskość nadal dominuje.

To nie jest łatwe. W naszym świecie rozwój osobisty to podstawowe wymaganie każdej organizacji. Każda sprawa regulowana jest kluczową zasadą: albo się rozwijasz, albo znikasz. Jednak na ludzkim poziomie ta potrzeba nie jest na tyle jasna.

Czasami rozwój wiąże się z pokonaniem strachu przed podnoszeniem własnego głosu, ze śmiałością przeciwstawiać się ustanowionym normom i demonstrowaniem swoich zdolności. Kobiety już zdecydowanie ewaluowały w tym kierunku.

kobieta trzyma na dłoni ptaszkę

Rozwój osobisty oznacza przekroczenie samego siebie

Większość naszych czytelników z pewnością słyszała o słynnej hierarchii potrzeb Abrahama Masłowa. Ta teoria, sformułowana w 1940 roku, umieszcza samodoskonalenie na samym szczycie piramidy w celu uwzględnienia tych, którzy wreszcie osiągnęli prawdziwy rozwój osobisty.

Lecz nie wszyscy wiedzą, iż dwadzieścia lat później Maslow zdał sobie sprawę, że od początku jego koncepcja była wadliwa. Poszukiwanie samodoskonalenia oznacza, że skupiamy wszystkie nasze wysiłki, umiejętności oraz energię wyłącznie na sobie.

To znaczy, że pragniemy być zdolni, niezależni, kreatywni, odważni, a przed wszystkim, samowystarczalni w praktycznie każdym kierunku.

Maslow doszedł do wniosku, iż większość ludzi tłumaczy czubek piramidy jako koronę, którą honorowy człowiek powinien dostać, gdy postrezga siebie jako osobę zdolną, silną i odłączoną od jej otoczenia.

Wydawało się nie istnieć żadnego wspólnego dobra, ani wyższego celu. Jego podejście było błędne. I od tamtej chwili wprowadził kolejny poziom, który posunął się znacznie dalej niż samodoskonalenie, do najwyższego celu: samotranscendencji.

kobieta gra na gitarze

Co ciekawe, ta potrzeba samotranscendencji jest tym, co charakteryzuje większość kobiet kultywujących wzrost osobisty oraz rozwój. Nowoczesna lepsza połowa jest pewna swojej tożsamości i potencjału.

Nie muszą się wywyższać, ani samopobłażać nad sobą. Przede wszystkim starają się wykroczyć, wyjść poza ograniczenia narzucone przez innych, aby najpierw się połączyć ze swoim otoczeniem, a potem zmienić go.

Mniej doskonała, ale wolna od oczekiwań innych

Kobieta nie musi być doskonała, by dawać z siebie najlepsze i odnieść sukces. Po prostu musi być sobą i tyle. Dr Saskia Sassen, holenderski socjolog i pisarz, znana ze swojej pracy odnośnie globalizacji, wyjaśnia, że większość z nas jest zobowiązana dostosowywać się do warunków świata, który po prostu nie działa.

“Nigdy niczego nie oczekuje od innych. Oczekiwania zawsze ranią.”

-William Shakespeare-

W związku z tym, kobiety powinny zrozumieć, że zanim zdecydują się na tak bardzo chciany rozwój osobisty czy samotranscendencje, muszą uwolnić samych siebie. Trzeba przełamać wszystkie stereotypy, rozkazy, uprzedzenia i przedawnione oczekiwania, które ich więżą.

Nie trzeba być doskonałym, by zostać uznanym jako osoba. Nie ma czegoś takiego jak doskonałe ciało, doskonały specjalista, doskonała matka, doskonały przyjaciel czy nawet doskonała córka lub żona.

dziewczyna krąży się

Jesteś tym, kim jesteś i zasługujesz być tym, kim chcesz być. Aby to zrobić, najpierw musisz się skoncentrować, mieć własne nadzieję, cele i pasje, by móc spojrzeć na horyzont i walczyć o swoje pragnienia w każdej chwili każdego dnia.

Po drugie, musisz wyrzucić ze swojej głowy oczekiwania innych i sformować swoje własne, ponieważ tylko one mają jakąkolwiek wartość.

Wreszcie, co nie najmniej ważne, należy zawsze pozostawać sobą, wolnym od sprzeczności, fałszu i uprzedzeń. Dopiero wtedy będziesz w stanie żyć w harmonii. Tylko wtedy będziesz mógł zadbać o siebie w sposób, na który zasługujesz.

Tylko wtedy będziesz mógł dać światu najlepsze z siebie i trochę bardziej wypełnić go szacunkiem i godnością.

Obrazki wstawione dzięki uprzejmości Irene Sheri


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.