Teraz mogę podejmować decyzje i zmienić moje życie

Teraz mogę podejmować decyzje i zmienić moje życie

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2017

Od teraz mogę podejmować decyzje, ponieważ zostawiam za sobą strach, wątpliwości i wszystko, co dotąd mnie powstrzymywało. Nie chcę się ograniczać, skoro blokady istnieją tylko w moim umyśle.

Chcę ruszyć naprzód zamiast się cofać. Dzisiaj czuję determinację, aby podjąć ważne decyzje i aby wszystko, czego pragnę obrócić w rzeczywistość. Od teraz jedyne granice, jakie napotkam będą narzucane mi przez życie, a nie przeze mnie.

Podejmowanie decyzji nie jest tak łatwe jak się wydaje. Im są ważniejsze, tym więcej towarzyszy im wątpliwości.

Każda decyzja jest preludium do zmiany, ponieważ oznacza podjęcie nowej drogi, zmianę tego, co robisz do tej pory. Może to dotyczyć relacji (pozwolić komuś odejść, rozstać się z kimś itp.), może być związane z pracą (odejście z niesatysfakcjonującej pracy, znalezienie bardziej lukratywnej pracy itd.).

Wiemy, że podejmowane decyzje zmieniają nasze życie, więc staramy się je dokładnie przeanalizować i zadajemy wiele pytań rodzą kolejne niezliczone wątpliwości.

Czy dobrze znasz decyzje, które zamierzasz podjąć?

To jest pierwsze pytanie, na które musisz odpowiedzieć, gdy czujesz, że wiesz, jakie decyzje podejmiesz. Co o nich wiesz? Czy zdajesz sobie sprawę z wszystkich ich zalet i wad? Czy są realne? Czasem idealizujemy to, czego chcemy, przez co nie potrafimy ocenić, czy na pewno jesteśmy w stanie to osiągnąć czy nie.

Wyobraź sobie, że nie lubisz swojej pracy. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być określenie, co Ci nie odpowiada w Twojej aktualnej pracy.

Może nie masz stałej stawki wynagrodzenia, a może nie lubisz tego, co robisz, a może po prostu brak Ci motywacji. Możesz sprawdzić, jak ważna jest każda z tych kwestii w zależności od tego, czy do rozwiązania Twojego problemu wystarczy zmiana postawy.

Jeśli sytuacji nie można poprawić w prosty sposób, nadszedł czas, aby przeanalizować zarówno dobre, jak i złe strony związane zarówno z opuszczeniem pracy, jak i trwaniem w obecnej sytuacji.

Musisz zaakceptować, że sytuacja może zmienić się na bardzo korzystną lub bardzo złą, ponieważ decyzje zawsze są obarczone ryzykiem i niepewnością.

Promienie słoneczne padające na zamyśloną kobietę

Plan A, B, C i D

Następny ruch, gdy czujesz, że Twoja decyzja jest dobra, to rozważenie alternatywnych rozwiązań w przypadku niepowodzenia planu A.

Jeśli nie uwzględnisz wszystkich możliwych alternatyw, możesz znaleźć się w ciemnej alejce bez wyjścia, bez możliwości ucieczki. W tym momencie Twój świat się zawali, a może nawet przygniecie Cię swoim ciężarem.

Planowanie alternatywnych scenariuszy pomoże Ci stanąć na mocniejszym gruncie i zmniejszy wrażenie zagubienia, gdy będziesz podejmować końcowe decyzje.

Wracając do powyższego przykładu, jedną alternatywą może być pozostanie na obecnym stanowisku, dopóki nie znajdziesz pracy na lepszych warunkach. W ten sposób nie musisz się obawiać, że skończysz na ulicy.

Postawienie wszystkiego na jedną kartę i nie przygotowanie sobie planu awaryjnego, tak zwanego planu B, nie jest bezpieczną strategią.

Plan A może się nie udać, co w konsekwencji doprowadzi do rozczarowania i problemów. Jeśli Twój plan A zakłada rzucenie pracy, możesz nie dostać odprawy z powodu dobrowolnego odejścia i zostać bez dochodów, jeśli szybko nie znajdziesz nowej pracy itd.

Czas na podjęcie decyzji

Teraz, kiedy wiesz już, jak należy przygotować się do podjęcia decyzji, nadszedł czas, aby przejść do czynów. Jeśli nie podejmiesz rzeczywistych kroków, do końca życia będziesz się zastanawiać, co mogło się wydarzyć.

Więc jeśli masz już zaplanowanych kilka alternatyw na wypadek, gdy coś nie pójdzie zgodnie z planem A, teraz jest właściwy moment, aby wkroczyć do akcji.

Na początku będziesz się bać. Być może zwątpisz, czy potrafisz stawić czoła wyzwaniu i zaczniesz myśleć, że brak Ci odpowiedzialności, a chęć dostania się na szczyt to nic innego jak głupstwo, które należało zignorować…

Są to naturalne myśli, ale nie powinny Cię powstrzymywać, gdy masz już za sobą długie przygotowania do podjęcia działania. Odważ się i działaj. Twoje życie niebawem się zmieni, a ponieważ Twoje decyzje są dobrze przemyślane, zmieni się na lepsze.

Kobieta podejmuje decyzje, patrząc przez okno

Kiedy już to zrobisz, zobaczysz, czy wszystko idzie sprawnie, czy też musisz iść jedną z alternatywnych dróg, które zostały przez Ciebie opracowane na wypadek problemów. Może podjęte decyzje wcale Cię nie usatysfakcjonują i będzie trzeba podjąć następne kroki.

W porządku. Warto próbować, odnosić porażki, testować i próbować ponownie, aż wreszcie dotrze się do miejsca, w którym zawsze chciało się być.

Nie bój się zmian. Przecież nic nie trwa wiecznie.

Zadbaj, aby Twoje decyzje nie były podejmowane w pośpiechu. Musisz poświęcić trochę czasu, zastanowić się i przeanalizować wszystkie opcje. To jedyny sposób na osiągnięcie pożądanych rezultatów.

Więc daj sobie wystarczająco czasu na podjęcie każdego ważnego kroku. Czytelna wizja i czysty umysł odepchną wszystkie wątpliwości, które mogłyby próbować Cię zastraszyć w tej ważnej chwili.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.