Złoty krąg Simona Sinka to zasada, którą możesz zastosować, aby pomóc firmie prosperować. Pozwoli Ci odkryć, na jakich celach musisz się skupić i jak to zrobić.
Angielski wizjoner Simon Sinek spopularyzował tę teorię. Twierdzi, że chociaż wiele firm zdaje sobie sprawę z tego, co robią, a nawet wiedzą, jakie procesy muszą wykonać, aby osiągnąć swoje cele, nie jest dla nich jasne, dlaczego coś robią.
To podstawa idei Simona Sinka. Próbuje wyjaśnić trzy pytania, na które każda firma musi odpowiedzieć, aby osiągnąć sukces w pracy zawodowej. Jeśli przestrzegasz tej zasady, Sinek twierdzi, że inspirująca siła i korzyści firmy wzrosną.
Złoty krąg Simona Sinka – trzy kluczowe pytania.
Trzy podstawowe pytania złotego kręgu Simona Sinka są następujące:
- Czym zajmuje się firma? (Co?)
- W jaki sposób firma spełnia swoje zadania lub jakimi procesami się kieruje? (W jaki sposób?)
- Jaka jest misja firmy określająca powód jej działalności? (Dlaczego?)
Ostatnie pytanie to zagadnienie, na które zdaniem Simona Sinka wiele firm nie jest w stanie odpowiedzieć. Podczas pracy z zespołami handlowymi lub pomagając im w tworzeniu planów biznesowych, pytanie „dlaczego?” lub „po co” jest dobrym pomysłem.
Okazuje się, że to potężna broń do identyfikowania słabych punktów planu działania. W tym kontekście inicjatywa nie jest sama w sobie dobra ani zła. Zamiast tego należy pomyśleć w kategoriach, czy przybliża to firmę do celów, które chce osiągnąć, czy też od nich oddala.
Weźmy więc przykład pytania, czy należy umieścić nową linię produktów w sklepie internetowym. Głupotą byłoby po prostu powiedzieć od razu „tak” lub „nie”. Ważną osobą jest tutaj ekspert do spraw sklepów internetowych. Zadaniem doradcy jest pomoc w podjęciu decyzji, czy proponowane działania wpisują się w misję biznesu.
Prawdziwym obowiązkowym pytaniem, które powinieneś zadać, jest „dlaczego lub w jakim celu chcę umieścić te produkty w sklepie internetowym?” Po intensywnej serii pytań i zawsze w ramach złotego kręgu Simona Sinka, tylko oni będą umieć odpowiedzieć na własne pytanie.
Fundamenty, na których opiera się złoty krąg Simona Sinka
Aby skorzystać z idei złotego kręgu Simona Sinka, trzeba postawić się w sytuacji ludzi, którzy będą słyszeć o powstaniu nowego projektu. W ten sposób będziesz mógł pomyśleć o tym, jacy są. Zastanów się również, co ich motywuje, dlaczego są zainteresowani oraz jakie są ich wartości i przekonania.
Na tej podstawie możesz nawiązać z nimi kontakt, aby wyjaśnić powody i cel nowego projektu. „Dlatego” tej idei wywodzi się z najbardziej prymitywnej części mózgu, w której są Twoje naturalne instynkty.
Stymuluje w Tobie poczucie bezpieczeństwa – tego przesłania używa wiele mózgów. Dzieje się tak dlatego, że próbują podbić Twoje życie i zmienić Cię w naśladowcę. Rozumieją, że jeśli odpowiednio się zaprezentują, będziesz skłonny identyfikować się z marką i dzielić się ich wartościami.
Następnie trzeba rozważyć pytanie, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć cel projektu. W tym miejscu rozważymy korzyści płynące z wdrożenia nowych pomysłów. Rozwiążesz również wszelkie kwestie związane z wykonalnością zmiany. Musisz wyjaśnić procesy, działania i decyzje, które pojawią się w trakcie trwania projektu.
Materializacja projektu
Na koniec pokażesz, co otrzymasz po zakończeniu projektu. W tym ostatnim kroku rozważymy szczegóły ostatecznego celu. Ta ostatnia faza złotego kręgu Simona Sinka łączy się z bardziej racjonalna częścią Twojego mózgu. To ta część, która kieruje Twoimi działaniami.
Poza tym będzie to również miara, za pomocą której mierzysz swój sukces i osiągnięcia. Pozwala również dowiedzieć się, czy osiągnąłeś swoje cele, przywracając motywację z powodu uczucia satysfakcji i nagrody, które otrzymujesz gdy praca została zakończona.
Ostatecznie możesz wykorzystać te teorie do rekonfiguracji sposobu, w jaki organizujesz nowy projekt w swojej firmie. Będziesz używać celu biznesowego jako podstawy. To będzie lepsze niż firma, która próbuje wdrażać pomysły bez celu.