Rutyna Miracle Morning, która pomoże osiągnąć sukces

Rutyna Miracle Morning, która pomoże osiągnąć sukces
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Większość z nas chce odnosić sukcesy. Być może chcemy poprawić nasz związek z partnerem. A może chcemy mieć więcej czasu wolnego, aby robić to, co naprawdę lubimy. Być może marzymy o tym, aby cieszyć się zdrowym życiem. Istnieje wiele rutyn, które mogą pomóc nam to osiągnąć, to jeden z najskuteczniejszych sposobów to rutyna Miracle Morning.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na czym dokładnie polega.

Rutyna Miracle Morning, nazywana również poranną rutyną SAVERS, została opracowana przez amerykańskiego autora Hala Elroda. Doświadczył on czegoś, co całkowicie zmieniło jego życie. Po wypadku samochodowym jego serce stanęło na sześć minut.

Chociaż przeżył, znajdował się przez sześć dni w śpiączce. Jego stan był na tyle krytyczny, że lekarze myśleli iż nigdy nie będzie już chodził.

Jednak wbrew wszelkim oczekiwaniem Elrod wyzdrowiał. Od tego momentu zdecydował się poświęcić swoje życie nauczaniu innych tego, co wyniósł ze swoich doświadczeń. Jaki jest jego sekret? Otóż według niego klucz do sukcesu stanowi właściwa poranna rutyna.

Budzik

Na czym polega rutyna Miracle Morning?

Ten system zachęca do rozwoju osobistego bazującego na założeniu, że pierwsze godziny dnia odgrywają kluczową rolę dla naszego dobrego samopoczucia. Dlatego też sposób w jaki je spędzamy wywiera wpływ na resztę naszego dnia.

Jeśli na przykład tuż po przebudzeniu sprawdzamy nasze wiadomości lub maile, może być nam trudniej skoncentrować się na ważniejszych zadaniach.

Z kolei spędzanie pierwszych chwil dnia na myśleniu o naszych celach pomoże nam żyć w pełniejszy sposób. Dlatego też rutyna Miracle Morning została stworzona w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystywać te godziny.

Musisz jedynie przestrzegać metody SAVERS. Ten akronim rozwija się w następujący sposób:

  • S czyli cisza (ang. silence)
  • A czyli afirmacje (ang. affirmations)
  • V czyli wizualizacja (ang. visualization)
  • E czyli ćwiczenia (ang. exercise)
  • R czyli czytanie (ang. reading)
  • S czyli pisanie (ang. scribing)

Hal Elrod twierdzi, że wykonywanie tych sześciu czynności od razu po przebudzeniu całkowicie zmieni Twoje życie. W tym celu zaleca wstać godzinę wcześniej niż zazwyczaj. Oczywiście wiele osób może mieć z tym problem. Jednak jeśli interesuje Cię rutyna Miracle Morning, poniżej znajdziesz opis każdej z tych czynności.

1. Cisza

Elrod poleca, aby od razu po przebudzeniu zanurzyć się w całkowicie spokojnym środowisku. Cisza pozwoli Ci osiągnąć odpowiednie nastawienie. Aby wykonać ten krok we właściwy sposób, musisz spędzić pierwsze pięć minut swojej świadomości w innym miejscu niż łóżko.

W tym czasie możesz medytować, praktykować głębokie oddychanie lub zastanawiać się nad tym, co chcesz osiągnąć.

Dzięki temu nie będziesz budziła się pełna niepokoju. Zamiast tego będziesz budować fundamenty, które pomogą Ci czuć się dobrze przez cały dzień.

Kobieta medytująca na łóżku - rutyna Miracle Morning

2. Afirmacje

Druga czynność w rutynie Miracle Morning powinna zająć nie więcej niż pięć minut. Chodzi w niej o używanie afirmacji w celu poprawy poczucia własnej wartości i dobrego samopoczucia.

Afirmacje to frazy, które powtarzamy z zamiarem zmienienia naszego sposobu myślenia. Ich treść zazwyczaj wiąże się z wierzeniami, które chcemy zaszczepić w naszym umyśle. Na przykład możemy powtarzać sobie, że jesteśmy w stanie stawić czoła określonym trudnościom w naszym życiu.

Jeśli będziemy powtarzać to wystarczająco często, to wierzenie w końcu wsiąknie w naszą podświadomość.

3. Wizualizacja

Ten krok jest często wykorzystywany w różnych rodzajach terapii. Chodzi o to, aby wyobrazić sobie siebie w przyszłości, w momencie, w którym osiągnęłaś już wszystko, czego pragniesz. Jak się czujesz? Co robisz? Jakie kroki musiałaś podjąć, aby się tu znaleźć?

Aby przeprowadzić wizualizację we właściwy sposób, musisz wytworzyć obrazy, które są dla Ciebie motywujące. Jednak muszą być zarazem prawdopodobne. Jeśli wyobrazisz sobie coś zbyt skomplikowanego, Twój mózg to odrzuci.

Co więcej, takie działanie może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i sprawić, że poczujesz się źle. Jednak prawidłowo wykonana pięciominutowa wizualizacja może zmieć Twoje życie.

4. Ćwiczenia

Jeśli jesteś w stanie wykonywać tylko jedną czynność z rutyny Miracle Morning, powinnaś postawić właśnie na tą. Uprawianie sportu niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Kobieta biegnąca nad wodą

Większość osób twierdzi, że nie ćwiczy, ponieważ nie ma na to czasu. Ta wymówka ma sens, jeśli musisz zapisać się na siłownię, biegać godzinę na bieżni i ćwiczyć z obciążeniem. Jednak istnieje wiele innych możliwości. Nie musisz czuć się jak chomik, który utknął w kołowrotku.

Może spróbujesz uprawiać jogę w domu, posiłkując się filmikami instruktażowymi dostępnymi w Internecie? Jeśli preferujesz bardziej intensywne sporty, możesz zawsze poszukać intensywnej rutyny treningowej, aby ćwiczyć wszystkie mięśnie w domu.

5. Czytanie

Czytanie to jeden z najzdrowszych nawyków dla mózgu. Jedno z badań wskazuje, że większość prezesów dużych międzynarodowych korporacji czyta średnio 50 książek rocznie. Chociaż nie musisz posuwać się do takich ekstremów, włączenie tego nawyku do porannej rutyny może zdziałać cuda.

Autor książki “Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie” poleca czytać przez około 20 minut każdego dnia. Elrod wylicza, że w tym czasie możesz przeczytać około 10 stron. Być może uważasz, że nie jest to dużo, ale jeśli będziesz czytała tyle każdego dnia, po roku przeczytasz około 18 200-stronicowych książek.

Należy również mądrze wybierać to, co czytamy. Jeśli to możliwe, wybierz książkę, która Cię inspiruje oraz wzbudza pozytywne nastawienie. Dzięki temu będziesz czuła o wiele większą motywację przez cały dzień.

6. Pisanie

Na sam koniec Elrod poleca poświęcenie przynajmniej pięciu ostatnich minut porannej rutyny na spisywanie swoich myśli w osobistym dzienniku. Możesz zamieszczać w nim swoje pomysły, troski i marzenia. Poza tym możesz wykorzystać go, aby oceniać swoje postępy w różnych obszarach życia.

Pisanie w notatniku

Prowadzenie dziennika to coś, co każdy z nas rozważał choć raz w życiu. Jednak niewiele osób to robi. Jeśli tego spróbujesz, zauważysz, że staniesz się bardziej skoncentrowana na tym, czego naprawdę pragniesz. Poza tym może Ci to pomóc pamiętać zarówno dobre, jak i złe rzeczy, których doświadczyłaś.

Rozpoczęcie dnia we właściwy sposób wytwarza pozytywną inercję na resztę dnia. Z dzisiejszego artykułu dowiedziałaś się więcej o rutynie Miracle Morning, która postuluje wykonywanie sześciu czynności każdego poranka. Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. Co zaczniesz robić? Które kroki najbardziej przyciągnęły Twoją uwagę?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.