Zespół serotoninowy - czym jest i w jaki sposób go leczyć?

Zespół serotoninowy - czym jest i w jaki sposób go leczyć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2024

Zespół serotoninowy jest stanem klinicznym związanym z niepożądaną reakcją na leki przeciwdepresyjne. Ostatnie badania wskazują, że częstość występowania tego zespołu wzrosła w ostatnich latach, ponieważ coraz więcej osób spożywa antydepresanty. Zespół serotoninowy zwykle charakteryzuje się utratą koordynacji, gorączką, tachykardią, napadami drgawkowymi i trudnościami w oddychaniu. W poważniejszych przypadkach może również spowodować śmierć.

Dla tych, którzy nigdy nie słyszeli o tym terminie, warto poświęcić czas, aby poznać jego objawy. Niestety, większość ludzi błędnie uważa, że ​​zespół serotoninowy jest wyłącznie wynikiem niewłaściwego stosowania leków przeciwdepresyjnych. Takie myślenie jest niepoprawne. Chociaż zespół serotoninowy może wynikać z niewłaściwego stosowania leków przeciwdepresyjnych, nie zawsze jest to przyczyną. W rzeczywistości, w większości przypadków główna przyczyna niekoniecznie jest jasna.

Zespół serotoninowy nie jest dobrze znanym stanem. Jego prawdopodobieństwo wzrasta z roku na rok ze względu na zwiększone stosowanie leków proserotoninergicznych.

Jak już wiemy, każda osoba reaguje w wyjątkowy sposób po spożyciu środka chemicznego lub leku. Czasami, zamiast metabolizować lek, nasze ciało zaczyna go akumulować. Po pewnym czasie zaczyna to powodować nadmierną stymulację pewnych receptorów. Ta nieprawidłowość farmakologiczna może wystąpić u każdego pacjenta, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

W większości przypadków zespół serotoninowy (SS) jest stosunkowo łagodny. Efekty nie trwają dłużej niż jeden dzień i można je łatwo wyleczyć. Jednak niewielka część osób poddawanych leczeniu przeciwdepresyjnemu cierpi z powodu najbardziej niekorzystnych i niebezpiecznych reakcji.

Zespół serotoninowy i leki przeciwdepresyjne

Antydepresanty mają bardzo specyficzny mechanizm działania. Zasadniczo, to co robią hamuje wychwyt zwrotny serotoniny. Dzięki nim możemy mieć wyższy poziom tego neuroprzekaźnika w całym ciele, nie tylko w naszym mózgu. Należy pamiętać, że serotonina występuje głównie w naszym jelicie cienkim. Ta substancja chemiczna jest odpowiedzialna między innymi za regulację naszego nastroju, apetytu i komunikacji między neuronami.

Z drugiej strony musimy również wziąć pod uwagę to, że lekarze nie przepisują leków przeciwdepresyjnych tylko w leczeniu depresji. Są skuteczne dla osób z zaburzeniami lękowymi, stresem pourazowym, bulimią, zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym i przedmiesiączkowym zaburzeniem dysforycznym. To tylko niektóre z zaburzeń, które mogą leczyć leki przeciwdepresyjne.

Obecnie najbardziej zalecanymi lekami przeciwdepresyjnymi są SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) ze względu na ich skuteczność. Wraz z lekami neurologicznymi w leczeniu choroby Parkinsona lub intensywnych bólów głowy są to leki, z którymi najbardziej kojarzymy zespół serotoninowy.

Objawy zespołu serotoninowego

Zespół serotoninowy charakteryzuje się od łagodnych do ciężkich objawów. Należą do nich: dysfunkcja autonomiczna, pobudzenie nerwowo-mięśniowe i zmiana stanu psychicznego. Efekty te są widoczne, gdy w organizmie występuje nadmiar serotoniny. Jeśli tak się stanie, serotonina zaczyna stymulować szereg bardzo specyficznych receptorów: 5-HT1A i 5-HT2A.

Te receptory wywołują lawinę bardzo szerokich komórkowych efektów biochemicznych. Stopniowo ustępują one serii zmian i zdeterminowanych fizycznych i organicznych i mentalnych wydarzeń. Należą do nich:

  • Tachykardia (częstoskurcz).
  • Gorączka.
  • Nudności i wymioty.
  • Biegunka.
  • Zaburzenia jelitowe.
  • Drżenie mięśni.
  • Zamieszanie i niepokój.

W poważniejszych przypadkach pacjenci mogą zapaść w śpiączkę. Pacjenci mogą również doświadczać powikłań oddechowych, sztywności mięśni, ciężkiej hipertermii i utraty przytomności.

Dlaczego tak się dzieje i jak możemy leczyć zespół serotoninowy?

Jak już powiedzieliśmy od samego początku, czynniki wyzwalające lub przyczyny zespołu serotoninowego nie zawsze są jasne. Jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, o których warto pamiętać:

  • Osoby z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zespołu serotoninowego to osoby cierpiące na choroby przewlekłe, zwłaszcza choroby układu krążenia.
  • Zespół ten występuje również często u osób z reakcjami alergicznymi. Są ludzie, którzy kiedy po raz pierwszy rozpoczynają leczenie lekami serotoninergicznymi, doświadczają niespodziewanej reakcji. Dlatego zawsze mądrze jest zacząć od niskiej dawki i skontaktować się z lekarzem w zależności od tego, jak reagujesz na lek.
  • Ponadto przyjmowanie innych leków w celu leczenia różnych chorób lub określonych problemów zwiększa ryzyko interakcji z lekami przeciwdepresyjnymi. Dlatego ważne jest, aby mieć nadzór medyczny i zapytać lekarza, jak leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje.

Leczenie zespołu serotoninowego

Kiedy dana osoba przybywa do ośrodka medycznego z widocznymi objawami zespołu serotoninowego, pierwszą rzeczą jaką powinien zrobić lekarz jest określenie ciężkości przebiegu tego zespołu. Objawy zazwyczaj znikają po 24 godzinach. Pacjent powinien przerwać przyjmowanie leku, który na niego wpłynął i ponownie ocenić swoje leczenie u swojego lekarza.

Jeśli objawy są ciężkie, pacjent musi być hospitalizowany. Personel medyczny będzie podawać dożylnie płyny i będzie zwracał uwagę na potencjalną hipotermię. Poczucie zimna jest bardzo częstym objawem. Jednakże, jeśli toksyczność serotonergiczna jest bardzo poważna, leczenie jest znacznie bardziej złożone i będzie oparte na organach pacjenta, aby zapewnić ich przeżycie.

Jednakże musimy pamiętać, że istnieje wiele działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych. Jeśli bierzesz leki przeciwdepresyjne ważne jest, aby zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze, które daje nam nasze ciało, abyśmy mogli obniżyć dawkę lub jeśli to konieczne wypróbować inny lek. Jeśli masz problemy, obserwuj objawy i porozmawiaj ze swoim lekarzem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.