Kontrakt na związek: czy powinniście go stworzyć?

Kontrakt na związek: czy powinniście go stworzyć?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2019

Czym jest kontrakt na związek. Przyjemnie jest mówić o parach i ich słodkich słówkach i romantycznych gestach. To jedne z najpiękniejszych aspektów relacji. Jednak z czasem partnerzy mają tendencję do ograniczania wszystkich tych romantycznych gestów. Jeśli tak się dzieje, pomocny może okazać się kontrakt na związek.

Kiedy pary mają do czynienia z codziennymi wydarzeniami, muszą sprostać wielu oczekiwaniom. Chociaż ich miłość jest wciąż żywa, codzienne życie jest pełne małych trudności, z którymi muszą się uporać. Jeśli tego nie zrobią, mogą pojawić się problemy.

„Wspaniałe małżeństwo nie jest wtedy, gdy łączy się „ idealna para”. To raczej wtedy, gdy niedoskonała para uczy się cieszyć się swoimi różnicami”.

-Dave Meurer-

Wspólne życie wzmacnia więź romantyczną, ale jednocześnie może tworzyć sytuacje, które mogą ją uszkodzić. Krótko mówiąc, obie strony mają różne przeszłości, różne zwyczaje i różne sposoby działania. Dlatego adaptacja nie zawsze jest łatwa. Czy możemy ratować sytuację, podpisując kontrakt na związek?

Jednocześnie, wraz z upływem dni, tygodni i lat, zmienia się również miłość. W rezultacie zdarza się, że wydaje się, że uczucie, które łączyło nas na początku, już nie istnieje. Dodatkowo pojawiają się kryzysy, a wraz z nimi pytanie, czy naprawdę warto iść do przodu.

Relacje są zawsze budowane na domniemanej umowie. Ale czy dobrym pomysłem jest zawarcie wyraźnej umowy o związku? Czy taki kontrakt na związek może chronić więź przed erozją na skutek tych kryzysów?

Kontrakt na związek i ukryte porozumienia między partnerami

Każda para potrzebuje porozumień, aby żyć razem spokojnie. Zazwyczaj powstają one spontanicznie i bez szczególnej kolejności. Gdy pojawiają się różne sytuacje, para zawiera częściowe porozumienia, a każda ze stron decyduje, czy ich przestrzegać.

Para na łodzie wśród gwiazd

Większość umów jest ukryta. Jednak nie zawsze są rozsądne. Wiele razy jeden z partnerów poddaje się wymaganiom drugiego. W szczególności robi to, ponieważ nie chce rozpocząć walki lub dopuścić do przegranej. Niemniej jednak nie oznacza to, że taka osoba czuje się dobrze w tej sytuacji.

Życie razem powoduje napięcie. Jednak napięcie to może stać się krytyczne, jeśli jeden z partnerów odmówi spełnienia swojej roli. Nie tylko w tych małych czynach, jakimi są codzienne zadania, ale także w poważniejszych kwestiach. Problem może pojawić się, na przykład na tle wierności, uwagi i troski o drugą osobę, a także w emocjonalnej dostępności.

W wielu obszarach porozumienia są również niejawnie łamane. W związku z tym pojawiają się argumenty za tym, czy takowe umowy istniały, czy też nie, lub że sprawca nie rozumiał wspomnianych umów. Dlatego pary nie powinny opierać swojej relacji wyłącznie na porozumieniach dorozumianych.

Jawne porozumienia

Niektóre pary postanowiły zmienić te ukryte zasady i zapisać je, tworząc kontakt na związek. Rzeczy, które zapisują, wykraczają daleko poza ustalenie, kto zabiera psa na spacer lub czyści łazienkę w weekendy. Mianowicie obejmują one głębsze tematy. Na przykład, jakie sankcje mają zastosowanie w przypadku niewierności lub co się stanie, jeśli nastąpi porzucenie emocjonalne.

New York Times opublikował niedawno zeznanie pary, która stworzyła taki przewodnik. Przewodnik ten był pewnego rodzaju umową o związku, która zawierała zestaw zasad, którymi partnerzy mieli się kierować. Obejmowały one rozłożenie zadań i czasu, aż po kwestie pieniężne. Podobnie ustalone zostały również zasady w przypadku chorób, a nawet dotyczące tego, jak rozmawiać o delikatnych sprawach. Para powiedziała, że ​​ten kontrakt na związek przyniósł niesamowite rezultaty.

Kontrakt na związek

Czy warto byłoby, aby każda para zawarła takie kontrakt na związek, który odzwierciedlałby ich własny kodeks postępowania? A może jest to sposób na ograniczenie spontaniczności, a nie realistyczny sposób radzenia sobie z faktem, że miłość oznacza również decyzje i wolę?

Zdyskredytowane środkowe pole

Dla niektórych osób być może te reguły relacji są całkowicie opłacalne. Jednak dla innych ludzi tego rodzaju porozumienie byłoby trudne do zaakceptowania. Ale nie można zaprzeczyć, że kontrakt na związek może rzeczywiście efektywnie działać.

Życie z inną osobą jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy zasady gry są jasne dla wszystkich stron. W szczególności pozwala to uniknąć niepotrzebnych konfliktów i umożliwia bardziej cywilizowany sposób radzenia sobie z obowiązkami i odpowiedzialnością. W tym sensie kontrakt na związek, na który para się zgadza, może pomóc w rozwoju związku i ułatwić prowadzenie wspólnego życia.

Być może zainteresuje Cię także: Wakacje letnie spędzane razem – próba dla związku

Para jako nożyce - kontrakt na związek

Mimo to w relacjach jest więcej zabawy niż umów. W grę wchodzi także wiele podświadomych uczuć, emocji i oczekiwań. Przede wszystkim miłość między parą nigdy nie może być zredukowana do prostych zasad. Dlatego trudno oczekiwać, że kontrakt na związek stanie się czymś powszechnym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.