Nocne uczucie niepokoju - czy cierpisz z jego powodu?

Nocne uczucie niepokoju - czy cierpisz z jego powodu?
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2022

Posiadanie myśli, które nie pozwalają nam sie zrelaksować i zasypiać o zachodzie słońca, jest wskazówką na to, że lęk zajął bardzo ważną przestrzeń w naszym życiu. Nocne uczucie niepokoju jest spowodowane przez wysoki poziom stresu, który generujemy w ciągu dnia, czy to z powodu pracy, rodziny, sumy napięć w tych dwóch obszarach. Może nawet pojawić się bez żadnej konkretnej przyczyny. Charakteryzuje się zamartwianiem i nerwowością, gdy nadchodzi czas odpoczynku.

Nocne uczucie niepokoju jest jednym z najczęstszych objawów zaburzeń związanych ze snem. Strach przejmuje kontrolę nad osobą, która nie potrafi zapanować nad cierpieniem i budzić się oraz zasypiać wiele razy w ciągu jednej nocy, co sprawia, że trudno jest jej osiągnąć fazę głębokiego snu.

Kłopoty ze snem

Ogólnie rzecz biorąc, osoby cierpiące na nocne uczucie niepokoju są często rozkojarzone i mają trudności z koncentracją w ciągu dnia. Dzieje się tak, ponieważ ataki leku w nocy uniemożliwiają odpoczynek, co wpływa na codzienną rutynę tych osób.

Jeśli chodzi o sen, jakość jest lepsza niż ilość. Jeśli skupimy się na myśli, że mamy trudności z zaśnięciem, zamiast próbować odpocząć i myśleć, że będziemy spać przez całą noc, będzie nam trudniej to zrobić. Dlatego musimy czekać na sen rozumiejąc, że pojawi się jako naturalny proces, nie uprzedzając o tym, że nadchodzi.

Paradoksem jest to, że sen, będąc tak niezbędnym do przeżycia i dobrego funkcjonowania psychicznego, przedstawia szeroki zakres zaburzeń i dysfunkcji, które w wielu przypadkach wymagają złożonej interwencji.

Mężczyzna cierpiący na bezsenność.

Aby przezwyciężyć lęk w nocy, możemy spróbować zidentyfikować jego przyczynę w ciągu dnia i zdobyć wystarczającą ilość umiejętności tak, aby przestał mieć na nas wpływ. Gdy pokonamy obawy i zmartwienia, lęk i jego objawy znikną.

“Przeżyj do końca każdy dzień i skończ z nim. Zrobiłeś to co mogłeś. Bez wątpienia wkradły się jakieś gafy i absurdy; zapomnij o tym najszybciej jak potrafisz. Jutro będzie nowy dzień; zacznij go dobrze i pogodnie, tak podniesiony na duchu, by nie mogły cię krępować stare nonsensy.”

-Ralph Waldo Emerson-

Nocne uczucie niepokoju – przyczyny

Lęk nie ma harmonogramu, dlatego możemy cierpieć z powodu lęku nocnego, chociaż jest to czas, w którym teoretycznie powinniśmy być zrelaksowani. W tym sensie niepokój jest emocją, której nie powinniśmy lekceważyć, ponieważ jej energia, jeśli będzie źle skierowana, może się kumulować i powodować wiele problemów.

Zaburzenia lękowe mają wiele sposobów manifestowania się.​ ​Bardzo trudno jest dokonać ich systematycznej klasyfikacji i zidentyfikować ich przyczyny. Są ludzie, którzy doświadczają pobudzenia, podczas gdy inni pozostają sparaliżowani. Podobnie jak istnieją osoby, które odczuwają większy lęk rano, podczas gdy inni wpadają w panikę, gdy idą spać.

Nasze zmartwienia powodują niepokój i to one ostatecznie pozbawiają nas godzin snu. Są główną przyczyną nocnego niepokoju. Martwienie się przyszłością i przewidywanie wydarzeń czyni nas bardziej podatnymi na stres i problemy ze snem.

Trudności z odłączeniem się od tego wszystkiego, gdy kładziemy się spać, nadmierna praca w ciągu dnia i problemy emocjonalne są głównymi przyczynami naszych zmartwień, a zatem i lęku nocnego.

Zmartwienia i niepokój

Istnieje jednak zasadnicza różnica: w nocy nie da się rozwiązać większości problemów, które nas dotyczą. Nieustanne ich rozpamiętywanie tylko zwiększa nasze zmartwienie i pobudza – czyli osiągamy stan przeciwny do tego, który przyciąga sen.

Z drugiej strony, wysoki poziom lęku nagromadzony i doświadczany w ciągu dnia sprawia, że ​​ludzie, którzy są bardziej podatni na lęk, nie mogą spać. Trudno im zasnąć w wyniku ciągłego zmęczenia, niskiej wydajności w ciągu dnia i dyskomfortu, który to wszystko z sobą niesie.

Niepokój, kiedy nas pokonuje, przejmuje kontrolę. Ponadto, kiedy przejmuje kontrolę, zwykle prowadzi nas do zachowań, które eliminują na jakiś czas emocje, w związku z tym potem “powracają” znacznie silniejsze. Jednym z zachowań, które powodują, że lęk się kończy, a następnie wraca z “ofensywą” by jeszcze bardziej nas prześladować jest podjadanie o północy.

Ponadto objawy lęku podczas snu są zwykle poprzedzone wcześniejszymi obrazami w naszym ośrodku lęku (obrazy lękowe w ciągu dnia). Obrazom tym towarzyszy zwykle tachykardia, udręka, uczucie duszenia i budzenie się przestraszonym.

“Niektóre myśli są zbyt rozgniewane, by spać. Przez całą noc czuwają i stają się obsesjami. “

-Marty Rubin-

Jak radzić sobie z bezsennością spowodowaną przez lęk?

Najczęstszą rzeczą jest to, że osoby cierpiące na tego typu zaburzenia szukają substancji lub leków, które pozwalają im się uspokoić i lepiej spać. Jednak rzadko zdajemy sobie sprawę, że większość przypadków lęku nocnego można przekierować za pomocą szeregu wytycznych, a stosowanie leków lub ziół nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Niepokój jest silnie związany z tym, co robimy, myślimy i czujemy, więc w zależności od tego, jak zarządzamy tymi trzema aspektami podczas poprzednich chwil snu, będziemy spokojniejsi lub bardziej nerwowi. Leczenie odczuwanego w nocy niepokoju można podzielić na dwie części.

Kobieta cierpiąca na bezsenność.

Po pierwsze, musimy dokonać zmiany nawyków, które mamy przed snem. Kiedy to osiągniemy, musimy nauczyć się radzić sobie z codziennymi problemami i zostawić dla nich przestrzeń z dala od nocy. Konfrontacja z obawami na początku dnia daje nam bardziej skoncentrowane podejście i więcej czasu na ich rozwiązanie.

Dobrą praktyką do osiągnięcia przyjemnego snu jest ćwiczenie przed pójściem spać, ponieważ umysł nie pozwoli nam zasnąć, ale nasze ciało będzie zmęczone. Pomoże nam to łatwiej zapaść w sen. Ważne jest również, aby przed pójściem spać unikać picia alkoholu i napojów zawierających kofeinę.

Jeśli budzimy się w nocy, musimy starać się utrzymać zamknięte oczy i myśleć o bardzo relaksującym i satysfakcjonującym uczuciu, które daje nam sen. Idealnym sposobem na zwalczanie bezsenności jest przestać zamartwiać się problemami, których nie rozwiążemy leżąc w łóżku. Pozwólcie zmartwieniom odpłynąć, uwolnijcie samych siebie, a sen nadejdzie.

Nocne uczucie niepokoju – 7 kroków do jego pokonania:

  • Zachowaj regularny harmonogram. Bezsenność i niepokój w nocy mogą również wystąpić z powodu braku określonego harmonogramu. Chodzenie spać codziennie o tej samej godzinie, z maksymalną różnicą około 30 minut, reguluje nasze rytmy dobowe, pozwalając na naturalny sen o wysokiej jakości.
  • Unikaj przejadania się przed pójściem spać. Powinniśmy szczególnie uważać na to, jak jemy w nocy, ponieważ ciężkie posiłki mogą powodować trudności w zasypianiu.
  • Stwórz przyjemną atmosferę przed snem. Musimy zadbać o przestrzeń, w której śpimy: niewygodna poduszka, wysoka temperatura są czynnikami, które mogą powodować niską jakość snu i sprawić, że obudzimy się o północy i będziemy mieli problemy z zasypianiem.
  • Używaj łóżka tylko do spania. Eksperci twierdzą, że pokój powinien być używany do spania lub uprawiania seksu, więc jeśli chcemy lepiej spać, więc nie zalecają stawiania komputera w tej części domu. Również posiadanie telewizora w pobliżu może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, zwłaszcza jeśli pójdziemy spać z włączonym telewizorem.
  • Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne. Wydaje się, że ćwiczenia relaksacyjne mają pozytywny wpływ na zwalczanie lęku, stresu i bezsenności.
  • Wykonuj głębokie oddechy. Ćwiczenie to pozwoli nam skupić naszą uwagę na własnym oddechu, a tym samym uniknąć myśli, która może nas zdenerwować i uniemożliwić nam spanie. Oto przykład ćwiczeń na głębokie oddychanie:

– Oddychaj głęboko przez przeponę, kierując swoją uwagę na ruch i powietrze, które wchodzi i opuszcza brzuch.

-Wypuszczaj powietrze powoli przez usta i za każdym oddechem powtarzaj słowo lub zdanie “Jestem spokojny” lub “Jestem taki bardzo śpiący”. Jednocześnie wyobraź sobie krajobraz lub obraz mentalny, który transmituje spokój i uczucie błogości.

-Nie próbuj przyciągać snu bezpośrednio myślami wskazującymi na sen. Szukaj relaksu, nie snu. Jeśli się zrelaksujesz, sen sam przyjdzie.

  • Zabroń negatywnym myślom dostać się do mózgu przed pójściem spać. Nie próbuj robić tego bezpośrednio. Rób to, przyciągając myśli, które cię relaksują i które nigdy nie powodują niepokoju.

Nocne uczucie niepokoju – niedobry kompan

Bezsenność nie jest dobrym towarzyszem. W rzeczywistości ludzie, których dręczy nie tylko męczą się w nocy ale także cierpią w ciągu dnia. Dobry odpoczynek jest jednym z najlepszych narzędzi służących temu, by w dzień nie zaznawać niepowodzeń, a więc również pozbyć się problemów i niepokojów, które atakują nas w nocy. Istnieje pewien cykl, który karmi się nimi, zarówno w tym dobrym, jak i negatywnym sensie. Dobrą rzeczą jest to, że w naszych rękach ten cykl jest pozytywny, a nie negatywny.

“Lęk to cienki strumień strachu przelewający się przez umysł. Jeśli zostanie zachęcony, odcina kanał, do którego odpływają wszystkie inne myśli. “

-Arthur Somers Roche-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguirre, F. (2013). Combatir la ansiedad: síntomas y tratamiento. Revista Vinculando.
  • Antón, A. (2014). Tratamiento cognitivo-conductual en un niño con ansiedad a la hora de dormir. Revista de Psicología Clínica con Niños y Adolescentes1(1).
  • González, M. Á. M., & Ortuño, F. (2016). Tratamiento del insomnio. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado12(23), 1359-1368.
  • Subirana, S. R., & Adell, M. À. M. (2014). Tratamiento de la agitación nocturna y el insomnio en el mayor. FMC-Formación Médica Continuada en Atención Primaria21(2), 104-112.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.