Zespół pica, czyli nadzwyczajny apetyt na przedmioty niebędące żywnością

Kobieta na łyżce - zespół pica

Zespół pica. Być może nazwa ta nie przywodzi Ci na myśl nic szczególnego. Według DSM (podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń umysłowych) zespół pica stanowi bardzo ciekawe zaburzenie związane z odżywianiem.

Nazwa pochodzi od łacińskiego terminu “Pica, pica”, co oznacza “sroka”, czyli ptaka zjadającego różne przedmioty niespożywcze.

Zespół pica – na czym polega zaburzenie?

Zespół pica inaczej nazywany alotriofagią stanowi zaburzenie łaknienia i dróg pokarmowych. Osoba nim dotknięta odczuwa niepohamowaną chęć na zjedzenie przedmiotów nie przeznaczonych do spożywania.

Przeczytaj również podobny artykuł: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Taki apetyt może dotyczyć zjedzenia ziemi, gipsu, popiołu z popielniczki, tabaki, kleju, lakieru do paznokci, ołówka, węgla, lodu, kulek wykonanych z włosów, motków wełny, odchodów zwierzęcych, a także wielu innych rzeczy.

Jedzenie

Zaburzenie występuje wśród mieszkańców różnych krajów i kultur, dlatego nie można określić konkretnego miejsca występowania czynników chorobotwórczych, czy konkretnego stylu życia obranego przez dotknięte nim osoby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dlaczego chcemy jeść, kiedy nie jesteśmy głodni?

Zaburzenie częściej występuje u dzieci, niż u dorosłych. W tej pierwszej grupie od 10 do 32 procent w wieku od 1 do 6 lat wykazuje tendencję do występowania wspomnianego zaburzenia. Jeśli chodzi o dorosłych, syndrom szczególnie występuje u kobiet ciężarnych, które mówią, że odczuwają “większą świeżość w organizmie”.

Aby można było oficjalnie zdiagnozować zaburzenie u danej osoby, objawy powinny występować co najmniej przez miesiąc.

Zespół pica – przyczyny i zapobieganie

Nie wiadomo dlaczego dokładnie choroba powstaje u danej osoby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wysokie oczekiwania – uwolnij się od ich więzów

Przeprowadzone jak dotąd badania wskazują, że jest ona powiązana z czynnikami biochemicznymi takimi, jak brak żelaza w organizmie, choć nadal brakuje na to jednoznacznych dowodów.

Przede wszystkim jednak jako winowajcę wskazuje się zespół czynników psychologicznych. Wśród nich wymienić należy stres i niepokój, uczucie przyjemności powiązane ze spożywaniem lodu, ziemi gruntowej, itd. Na końcu wspomnieć również można o czynnikach kulturowych.

Na przykład w krajach rozwijających się i w okolicach wiejskich, istnieje większe przyzwolenie na spożywanie substancji niespożywczych. Wyjaśnienie takie nie jest jednak w pełni satysfakcjonujące, bo to w dużych miastach krajów wysokorozwiniętych spotyka się ludzi liżących czy zjadających swoje ołówki i długopisy. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Myśli – pomiędzy fantazją a pragnieniem

Nie istnieje też żadna sprawdzona metoda, która zagwarantowałaby, że ktoś nie będzie sięgał po produkty niespożywcze w celu ich zjedzenia. W tej sytuacji lekarze zalecają odpowiedni sposób odżywiania już od urodzenia twierdząc, że może to pomóc w unikaniu występowania zaburzenia jakim jest zespół Pica.

Sposób leczenia

Osobom, u których występuje zespół Pica zaleca się leczenie w kierunku psychologicznym, środowiskowym i rodzinnym. Łączy się w takim przypadku wiedzę lekarza ogólnego z tym, co ma do zaoferowania psychologia. Lekarze muszą przede wszystkim stwierdzić, czy zaburzenie to rzeczywiście zespół Pica.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zaburzenia psychiczne i filmy, których nie możesz przegapić

Do innych ich zadań będzie należeć ustalenie czy należy stosować leczenie farmakologiczne, a także czy wystąpiły problemy związane z trawieniem, niedożywieniem, otyłością, itp.

Kobieta - zespół Pica

Pierwszym i podstawowym krokiem jest ustalenie dlaczego osoba zjada przedmioty nie stanowiące pożywienia. W wielu przypadkach są to po prostu wyuczone i powtarzające się schematy postępowania. Osoba w takiej sytuacji często jest zupełnie nieświadoma szkodliwości swojego nawyku.

Przeczytaj również podobny artykuł: Miłość: korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Nie rozumie też, że kontynuowanie takich działań może wywoływać niepożądane skutki, takie jak na przykład problemy z przełykiem, obstrukcję jelitową, niedożywienie bądź otyłość. Czasem więc samo doinformowanie pacjenta odgrywa kluczową rolę w całej terapii zaburzenia, jakim jest zespół Pica.

Inne zalecenia:

  • Nauczyć pacjenta odróżniać między tym, co jest przeznaczone do spożycia, a tym, co nie służy za jedzenie.
  • Stosowanie aparatów nie pozwalających wkładać do ust przedmiotów.
  • Wprowadzenie zmian w codziennym środowisku, w jakim przebywa pacjent.
  • Upowszechnianie zdrowych nawyków żywieniowych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Książki psychologiczne, które warto przeczytać

Jeżeli wydaje Ci się, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na zespół Pica, nie wahaj się udać na konsultację do lekarza rodzinnego.

Scroll to Top