Wysokie oczekiwania - uwolnij się od ich więzów

Wysokie oczekiwania - uwolnij się od ich więzów

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia, 2017

Jesteśmy ekspertami w kreowaniu świata własnych myśli. Wysokie oczekiwania sprawiają jednak, że kiedy idziesz na studia, oczekujesz że później znajdziesz najlepszą pracę. Kiedy jesteś w związku, oczekujesz najlepszych możliwych relacji z drugą osobą. Idziemy przez życie mając wysokie oczekiwania i pragnąc najlepszego możliwego rezultatu.

To nie jest wyłącznie złe. Z drugiej strony cele są konieczne, aby wieść szczęśliwe życie. Jeśli niczego wobec siebie nie oczekujesz, to nigdy nie pójdziesz naprzód.

“Cierpienie jest straszne i traumatyczne. Sprawia że jesteśmy źli i wznosimy złowróżbnie pięści ku niebu oraz płaczemy, by dać upust gniewowi. W tym procesie odkrywamy jednak nowe jutro, którego wcześniej byś sobie nie wyobraził.”

-Rob Bell-

Problem w tym, że nie zawsze nasze chęci są realistyczne. Wysokie oczekiwania mogą doprowadzić nas do zawodu, kiedy rzeczy potoczą się nie tak jak tego chcieliśmy. Skupiając się na każdym kolejnym małym kroku unikasz bólu wywołanego przez niesprostanie własnym oczekiwaniom.

Wysokie oczekiwania, a realne cele

Aby oszczędzić sobie bólu z powodu wysokich oczekiwań, musisz skupić się na realnych celach. Szkopuł tkwi w tym, aby odnaleźć równowagę między twoimi największymi ambicjami, a tym co jest możliwe. Nie zrozum mnie źle, nie chcę wcale powiedzieć, że nie powinieneś wysoko stawiać poprzeczki.

Nie możesz jednak oczekiwać, iż osiągniesz sukces przy niewielkim wysiłku.

“Cel, marzenie, plan wykorzystuj, aby określać działania na dziś. Wyników oczekuj jutro.”

-Peter Drucker-

Pomyśl o ludziach których podziwiasz, a zdasz sobie sprawę, że wszyscy z nich posuwali się naprzód krok po kroku. Zanim zaczniesz planować ślub i imiona dla waszych wspólnych dzieci, poświęć pierwsze sześć miesięcy, aby się dobrze nawzajem poznać.

Kobieta przekraczająca metę - wysokie oczekiwania

Kiedy całą swoją uwagę poświęcasz na osiąganie małych celów tworzysz doskonałą ścieżkę do ostatecznej linii mety.

“Ludzie którzy mówią, że życie jest nic nie warte mylą się, bo tak naprawdę mówią nam, że nie mają w życiu wartościowych celów. Ustal sobie cel, o który warto walczyć bez ustanku. Zawsze miej za sobą listę celów do osiągnięcia. Kiedy uda ci się zrealizować jeden z nich, przejdź do następnego.

-Maxwell Martz-

Stwórz własny system oceny sukcesu

Niektóre wysokie oczekiwania biorą się jeszcze z czasów naszej edukacji. Jeśli w domu uczono cię, że sukces osiągniesz wtedy, gdy będziesz mieć najnowszy samochód i duży dom, to właśnie tego będziesz w życiu szukał.

Czy zastanowiłeś się jednak nad tym, co sukces znaczy dla ciebie? W jaki sposób podjąłbyś się jego oceny?

Ciężko w to uwierzyć, ale można znaleźć ludzi, którzy posiadają zewnętrzne znamiona sukcesu, jednak brakuje im emocjonalnej satysfakcji.

Być może po tym, jak kupisz wielki dom w luksusowej dzielnicy zdasz sobie sprawę, że zaciągnięty dług czyni cię nieszczęśliwym. W tym przypadku ból emocjonalny i ciężar finansowy będą ogromne.

Zatrzymaj się i pomyśl o tym jak zmierzyłbyś sukces. Możesz to zrobić w oparciu o:

  • Liczbę otaczających cię ludzi, na których ci zależy.
  • Ilości pieniędzy na twoim koncie.
  • Liczbę godzin, jakie spędzasz ze swoją rodziną.
Szczęśliwa kobieta wznosi ręce

To są tylko niektóre możliwości. Sam musisz odnaleźć to co właściwe dla Ciebie. Odrzuć presję ze strony innych ludzi.

“Unikaj rozmowy z młodymi ludźmi o sukcesie, tak jakby była to najważniejsza rzecz w życiu. Najważniejszym powodem do ciężkiej pracy w szkole i w życiu jest czerpanie przyjemności z samej pracy, jej wyników i świadomość tego co wnosi się do społeczeństwa.”

-Albert Einstein-

Aspiracje są w życiu ważne

Nie chcę, abyś myślał że powinieneś zmniejszyć swoje oczekiwania co do życia. Wręcz przeciwnie, dzięki nim posuwasz się naprzód i stajesz się lepszym człowiekiem.

Chodzi o to, że rozwijasz się jedynie wtedy, kiedy twoje cele definiują to czego pragniesz i to co czyni cię szczęśliwym. Jeśli na swojej drodze zapominasz o sobie i o tym, czego pragniesz to ból będzie nieunikniony.

Bez względu na wydarzenia pamiętaj o tym, że bohaterem własnej historii jesteś Ty i nie możesz nikomu pozwolić na to, by Ci tę rolę odebrał.

“Musisz wierzyć w siebie. W tym właśnie tkwi sekret. Nawet kiedy byłem w sierocińcu i szwendałem się po ulicach w poszukiwaniu czegoś do jedzenia, nawet wtedy uważałem siebie za najlepszy akt na świecie. Bez absolutnej pewności i wiary w siebie jesteś skazany na porażkę.”

-Charlie Chaplin-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.