Jesteśmy ekspertami w kreowaniu świata własnych myśli. Wysokie oczekiwania sprawiają jednak, że kiedy idziesz na studia, oczekujesz że później znajdziesz najlepszą pracę. Kiedy jesteś w związku, oczekujesz najlepszych możliwych relacji z drugą osobą. Idziemy przez życie mając wysokie oczekiwania i pragnąc najlepszego możliwego rezultatu.
To nie jest wyłącznie złe. Z drugiej strony cele są konieczne, aby wieść szczęśliwe życie. Jeśli niczego wobec siebie nie oczekujesz, to nigdy nie pójdziesz naprzód.
„Cierpienie jest straszne i traumatyczne. Sprawia że jesteśmy źli i wznosimy złowróżbnie pięści ku niebu oraz płaczemy, by dać upust gniewowi. W tym procesie odkrywamy jednak nowe jutro, którego wcześniej byś sobie nie wyobraził.”
-Rob Bell-
Problem w tym, że nie zawsze nasze chęci są realistyczne. Wysokie oczekiwania mogą doprowadzić nas do zawodu, kiedy rzeczy potoczą się nie tak jak tego chcieliśmy. Skupiając się na każdym kolejnym małym kroku unikasz bólu wywołanego przez niesprostanie własnym oczekiwaniom.
Wysokie oczekiwania, a realne cele
Aby oszczędzić sobie bólu z powodu wysokich oczekiwań, musisz skupić się na realnych celach. Szkopuł tkwi w tym, aby odnaleźć równowagę między twoimi największymi ambicjami, a tym co jest możliwe. Nie zrozum mnie źle, nie chcę wcale powiedzieć, że nie powinieneś wysoko stawiać poprzeczki.
Nie możesz jednak oczekiwać, iż osiągniesz sukces przy niewielkim wysiłku.
„Cel, marzenie, plan wykorzystuj, aby określać działania na dziś. Wyników oczekuj jutro.”
-Peter Drucker-
Pomyśl o ludziach których podziwiasz, a zdasz sobie sprawę, że wszyscy z nich posuwali się naprzód krok po kroku. Zanim zaczniesz planować ślub i imiona dla waszych wspólnych dzieci, poświęć pierwsze sześć miesięcy, aby się dobrze nawzajem poznać.
Kiedy całą swoją uwagę poświęcasz na osiąganie małych celów tworzysz doskonałą ścieżkę do ostatecznej linii mety.
„Ludzie którzy mówią, że życie jest nic nie warte mylą się, bo tak naprawdę mówią nam, że nie mają w życiu wartościowych celów. Ustal sobie cel, o który warto walczyć bez ustanku. Zawsze miej za sobą listę celów do osiągnięcia. Kiedy uda ci się zrealizować jeden z nich, przejdź do następnego.
-Maxwell Martz-
Stwórz własny system oceny sukcesu
Niektóre wysokie oczekiwania biorą się jeszcze z czasów naszej edukacji. Jeśli w domu uczono cię, że sukces osiągniesz wtedy, gdy będziesz mieć najnowszy samochód i duży dom, to właśnie tego będziesz w życiu szukał.
Czy zastanowiłeś się jednak nad tym, co sukces znaczy dla ciebie? W jaki sposób podjąłbyś się jego oceny?
Ciężko w to uwierzyć, ale można znaleźć ludzi, którzy posiadają zewnętrzne znamiona sukcesu, jednak brakuje im emocjonalnej satysfakcji.
Być może po tym, jak kupisz wielki dom w luksusowej dzielnicy zdasz sobie sprawę, że zaciągnięty dług czyni cię nieszczęśliwym. W tym przypadku ból emocjonalny i ciężar finansowy będą ogromne.
Zatrzymaj się i pomyśl o tym jak zmierzyłbyś sukces. Możesz to zrobić w oparciu o:
Liczbę otaczających cię ludzi, na których ci zależy.
Ilości pieniędzy na twoim koncie.
Liczbę godzin, jakie spędzasz ze swoją rodziną.
To są tylko niektóre możliwości. Sam musisz odnaleźć to co właściwe dla Ciebie. Odrzuć presję ze strony innych ludzi.
„Unikaj rozmowy z młodymi ludźmi o sukcesie, tak jakby była to najważniejsza rzecz w życiu. Najważniejszym powodem do ciężkiej pracy w szkole i w życiu jest czerpanie przyjemności z samej pracy, jej wyników i świadomość tego co wnosi się do społeczeństwa.”
-Albert Einstein-
Aspiracje są w życiu ważne
Nie chcę, abyś myślał że powinieneś zmniejszyć swoje oczekiwania co do życia. Wręcz przeciwnie, dzięki nim posuwasz się naprzód i stajesz się lepszym człowiekiem.
Chodzi o to, że rozwijasz się jedynie wtedy, kiedy twoje cele definiują to czego pragniesz i to co czyni cię szczęśliwym. Jeśli na swojej drodze zapominasz o sobie i o tym, czego pragniesz to ból będzie nieunikniony.
Bez względu na wydarzenia pamiętaj o tym, że bohaterem własnej historii jesteś Ty i nie możesz nikomu pozwolić na to, by Ci tę rolę odebrał.
„Musisz wierzyć w siebie. W tym właśnie tkwi sekret. Nawet kiedy byłem w sierocińcu i szwendałem się po ulicach w poszukiwaniu czegoś do jedzenia, nawet wtedy uważałem siebie za najlepszy akt na świecie. Bez absolutnej pewności i wiary w siebie jesteś skazany na porażkę.”
Nasze obawy są naturalne i powszechne, często jednak wpędzają nas w stagnację. Zdarza nam się zapominać, że być może podjęcie działania jest tym, czego potrzebujemy, by iść naprzód. Mówiąc krótko, obawę można opisać jako mentalną próbę znalezienia rozwiązania sytuacji, która…
Inteligencja emocjonalna w pracy jest tematem o którym mówiono dużo, nawet poza środowiskiem akademickim. Tradycyjna inteligencja odnosi się do naszej zdolności rozwiązywania problemów logicznie. Z drugiej strony, inteligencja emocjonalna jest związana z naszą zdolnością do zrozumienia i zarządzania naszymi własnymi…
Kiedy prowadzimy negocjacje, wywieramy na drugiej stronie presję, aby podjęła korzystną dla nas decyzję. Naszym celem jest poprowadzenie rozmów w taki sposób, aby osiągnąć założony cel. Jedną z dróg do tego właśnie celu jest w pewnym sensie zmylenie rozmówcy. Nie…
Kruchość emocjonalna bardzo różni się od emocjonalnej wrażliwości. Wrażliwość to raczej cecha, która możesz mieć. Tymczasem kruchość to raczej brak zasobów do zarządzania najbardziej złożonymi stanami wewnętrznymi. Innymi słowy, kruchość emocjonalna oznacza wiele kłopotów, nawet w najprostszych codziennych sytuacjach. Właśnie…
W dzisiejszych czasach istnieje podobno wolność seksualna i brak tabu. „Podobno”, ponieważ w rzeczywistości wcale nie jest to prawda. Przynajmniej nie dla sporej grupy osób, które nie cieszą się intymnością. Niektórzy nie lubią intymnych relacji z konkretnego powodu, a jest nim…
Opresja to sytuacja, w której dana jednostka zostaje podporządkowana innej w wyniku zaburzenia równowagi sił, występowania niesprzyjających warunków lub stosowania gróźb bądź przemocy. Osoba lub grupa ludzi znajdująca się w opresji doświadcza ataków ze strony silniejszej jednostki lub grupy. Gdy…