Zdrowa przyjaźń pomaga Ci się rozwijać – dowiedz się, na czym dokładnie to polega!

Najbardziej wartościowe przyjaźnie w naszym życiu to te, dzięki którym możemy rosnąć i się rozwijać.

Przyjaźń - dwie przyjaciółki w objęciach

Zdrowa przyjaźń to relacja, która daje Ci wsparcie i dodaje sił. To więź z osobą, która Cię akceptuje, pomaga w trudnych chwilach, ale również szczerze cieszy się Twoimi sukcesami.

Pamiętaj, że zdrowa przyjaźń nie zna zazdrości i jest budowana na zaufaniu, szacunku i miłości. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu.

“Przyjaźń zwiększa szczęście i pomniejsza troski, bo mnoży radość i dzieli żal.”

-Marcus Tullius Cicero-

Zdrowa przyjaźń – cechy charakterystyczne

Zdrowa przyjaźń to relacja, dzięki której rozwijasz się i czujesz motywację do działania. Można w niej wyróżnić takie elementy, jak:

  • Szczerość. Zdrowa przyjaźń opiera się na szczerości i sprawiedliwemu traktowaniu drugiej strony.
  • Asertywność. W zdrowej relacji obydwie strony potrafią przekazywać sobie to, co chcą powiedzieć w sposób asertywny i z poszanowaniem uczuć drugiej osoby oraz własnych.
  • Zdrowe granice. Zdrowa przyjaźń pozwala Ci powiedzieć “nie”, ponieważ żadna ze stron nie musi zadowalać tej drugiej i nikt nie jest dominujący.
  • Zaufanie. Możliwość zaufania drugiej osobie jest niezbędnym filarem przyjaźni. Zaufanie daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na pełną wolność w zachowaniu, ponieważ nikt nas nie ocenia.Zdrowa przyjaźń łącząca dwie kobiety

Zdrowa przyjaźń to zatem przede wszystkim przyjaźń szczera, która pozwala Ci być sobą. Wewnątrz takiej relacji czujesz się akceptowany, nawet jeśli Wasze zdania się różnią.

Jak tworzy się zdrowa przyjaźń?

Zdrowa przyjaźń jest połączeniem włożonego w relację wysiłku, wspólnych wartości i umiejętności:

  • Akceptacja. Szczera relacja opiera się na wzajemnej akceptacji obydwu stron oraz na szacunku i tolerancji.
  • Optymizm. Skupianie się na negatywach i osądach niczemu nie służy i z pewnością nie pomaga budować zdrowej przyjaźni.
  • Asertywna komunikacja. Mówienie tego, co myślimy, nawet jeśli naszego zdania nikt nie popiera, jest niezwykle ważnym elementem we wszelkich relacjach międzyludzkich. Dzięki asertywnej komunikacji możemy się cieszyć lepszym zrozumieniem otoczenia i zapobiegać nieporozumieniom.
  • Szacunek. Każdy zasługuje na szacunek. Nikogo nie należy oceniać, bo każdy z nas znajduje się w innym punkcie własnej drogi.
  • Brak konkurencji. Nie ma znaczenia kto ile osiągnął, ani kto jako pierwszy dotrze do celu. Ważne jest, by nieustannie się rozwijać i traktować życie jak podróż, a nie wyścig.
  • Umiejętne zarządzanie emocjami. Osobom, które potrafią zarządzać swoimi emocjami, dużo łatwiej jest komunikować się w asertywny sposób. To dlatego, że aby wyjaśnić komuś, dlaczego reagujemy na coś w dany sposób, musimy przede wszystkim sami zrozumieć własną reakcję. Rozumienie procesów, jakie kierują emocjami, pomaga również zrozumieć zachowanie osób w naszym otoczeniu.

Do powyższej listy należy również dodać jedną bardzo ważną umiejętność, a mianowicie poznawanie samego siebie. Im lepiej znasz siebie i im więcej czasu poświęcasz na autorefleksję, tym szybciej się rozwijasz i tym lepszym stajesz się człowiekiem.

Zalety zdrowej przyjaźni

Zdrowe relacje z bliskimi osobami niosą ze sobą cały szereg zalet:

  • Sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi.
  • Dają nam poczucie przynależności.
  • Obniżają poziom stresu.
  • Wzmacniają poczucie własnej wartości.
  • Zachęcają do autentyczności.
  • Podwyższają poziom optymizmu.

Przyjaciółki robią serce z dłoni

To niesamowite, jak wiele korzyści niesie ze sobą zdrowa przyjaźń. Między innymi pomaga ona zachować lepsze zdrowie w zaawansowanym wieku. Sugerują to we wspólnym, napisanym dla Fundacji BBVA artykule Otero Puime, Zunzunegui Pastor, François, Rodríguez Laso, García de Yébenes i Prous.

Mówią oni o tym, jak ważną rolę dla osób w podeszłym wieku stanowią zdrowe relacje psychospołeczne. Podkreślają, że posiadanie bliskich przyjaciół i aktywne życie społeczne są kluczowymi elementami dobrego zdrowia psychicznego, szczególnie wśród osób starszych.

Dobre, bliskie relacje z przyjaciółmi nie tylko podnoszą jakość życia u starszych osób, ale również pomagają im poradzić sobie ze strachem i obawami, jakie ich ogarniają. Przy wsparciu przyjaciół łatwiej pokonujemy przeszkody i po prostu lepiej się czujemy. Jeśli masz obok siebie kogoś, kto Cię wspiera i przy kim możesz rosnąć, i stawać się lepszym człowiekiem, doceniaj go. Uszanuj czas, jaki poświęcają Ci te osoby oraz miłość i wsparcie, jakim cię obdarowują.

“Prawdziwy przyjaciel nie sprawi, że Twoje problemy znikną, ale nie zniknie, kiedy będziesz miał problemy.”

-Anonim-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Otero Puime, Á.,  Zunzunegui Pastor, M. V., François, B., Rodríguez Laso, A., García de Yébenes, & Prous, M.J. (2006). Relaciones sociales y envejecimiento saludable. Fundación BBVA, no. 201039. Recuperado de: https://ideas.repec.org/p/fbb/wpaper/201039.html, el 24 de enero de 2019.
Scroll to Top