Zazdrośni ludzie – 13 sposobów, aby ich rozpoznać

Zazdrośni ludzie wykazują pewne typowe dla siebie zachowania: celebrują Twoje porażki, mówią o Tobie źle i niszczą Twoje szczęśliwe chwile.

Zdenerwowany mężczyzna - zazdrośni ludzie

Czy wiesz, czym cechują się zazdrośni ludzie? Zazdrość to złożona emocja, która wpływa nie tylko na życie osoby, która ją odczuwa, ale także na życie tych, którzy stanowią jej otoczenie. Noszenie tego ciężaru na barkach jest wyczerpujące, bo wiąże się z obserwowaniem, porównywaniem, a przede wszystkim ze znoszeniem ciężaru nieszczęścia w ciszy.

Ci, którzy tego doświadczają, mogą działać destrukcyjnie, przyćmić światło innych i chronić swoje ego. W tym artykule omówimy czym charakteryzują się zazdrośni ludzie. Podamy też kilka sposobów, jak się przed nimi chronić.

Jak zachowują się zazdrośni ludzie?

Według artykułu opublikowanego w Human Brain Mapping zazdrość czasami wiąże się z negatywną reakcją, która wynika z poczucia niższości w obliczu szczęścia innej osoby.

To wyjątkowa emocja spośród wszystkich innych. Choć większość ludzi z łatwością potrafi wyrazić inne emocje, niewielu ma odwagę wyznać swoją zazdrość. Tak naprawdę, jak sugerują badania opublikowane w czasopiśmie University Psychology, nikt nie lubi uznawać się za zazdrosnego.

Uczucie to często kojarzy się to z dziecinnością i podłością i jest powszechnie postrzegane jako wstydliwe. W rezultacie ludzie raczej ukrywają zazdrość, niż ją wyrażają. Powłoka, którą ją zakrywają, jest również przydatna do ukrycia charakteryzującej ich niepewności i braku poczucia własnej wartości. Poznajmy więc kilka kluczy pozwalających zidentyfikować zazdrosnych ludzi.

1. Niszczą szczęśliwe chwile innych

Przydarzyło Ci się coś wspaniałego, ale gdy tylko opowiesz o tym osobie zazdrosnej, ta natychmiast to bagatelizuje. Umniejszanie triumfów jest strategią mającą na celu wyłączenie błyskotliwości, którą posiadasz, i umożliwienie sobie znalezienia się na wyższej pozycji. Osoba zazdrosna nie toleruje konkurentów, ponieważ nie może znieść tego, że ktoś zaszedł dalej, niż ona.

2. Zazdrośni ludzie krytykują publicznie

Kolejnym kluczem do rozpoznania zazdrosnych osób jest to, że krytykują Cię w obecności innych. Zwykle dokonują destrukcyjnych obserwacji na temat Twojej osobowości lub krytykują rzeczy, które zrobiłeś lub osiągnąłeś. To jest ich broń: zaskakiwanie Cię i poniżanie w miejscach publicznych.

3. Świętują z hipokryzją

Niektórym zazdrosnym osobom trudno jest ukryć to, co czują. Podajmy przykład: wyobraź sobie, że odniosłeś sukces w projekcie i mówisz o tym osobie, która jest zazdrosna. Prawdopodobnie będzie z tobą szczęśliwa. Jeśli jednak spojrzysz na jej mimikę, zobaczysz, że jej uśmiech jest nienaturalny i fałszywy.

Odkryj również: Antidotum na zawiść

4. Unikają udzielania Ci wsparcia

Kiedy ludzie są o Ciebie zazdrośni, unikają pomagania Ci w osiąganiu celów, które sobie wyznaczasz. Co więcej, potajemnie próbują je sabotować. Na pierwszy rzut oka mogą być przyjaźni i zainteresowani wspieraniem Cię, ale w bardzo subtelny sposób utrudniają ten proces.

5. Konkurują i zdobywają uznanie

Kolejnym znakiem rozpoznawczym zazdrosnych ludzi jest to, że zawsze rywalizują i kradną zasługi za zwycięstwa zespołowe. Wyrażenia takie jak „beze mnie nie dałbyś rady” pojawiają się, gdy tylko zauważają, że zbierasz zasługi.

6. Zazdrośni ludzie zakłócają rozwój osobisty

Zgodnie z poprzednim punktem, zamiast pomóc Ci się rozwijać, mogą poczuć się zagrożeni i próbować Cię sabotować. Może się to objawiać na różne sposoby, takie jak: dyskredytowanie Twojej pracy, rozpowszechnianie plotek, bojkot projektów i możliwości, które pojawiają się na Twojej drodze itp.

Przeczytaj też artykuł: Zazdrość u kobiet

7. Znikają z Twojego życia

Zazdrośni ludzie nie są w pobliżu, gdy przychodzi pora na podziwianie Twoich osiągnięć. Wolą zachować dystans, ponieważ nie mogą znieść widoku Twojego sukcesu. Dlatego normalne jest, że znikają z Twojego życia na pewien czas. Dzieje się tak, ponieważ szczęście, które posiadasz, przyprawia ich o niezadowolenie.

8. Plotkują za Twoimi plecami

Kolejnym kluczem do rozpoznania zazdrosnych osób jest to, że źle się o Tobie wypowiadają, gdy nie ma Cię w pobliżu. Zniesławiają Cię i rozpowszechniają rzeczy, które nie są prawdą, a jeśli są, manipulują faktami, abyś źle wypadł przed innymi.

9. Porównują swoje osiągnięcia z Twoimi

Ciągłe porównania pozwalają im mierzyć Twoją wartość na podstawie tego, co masz lub robisz. Zamiast skupiać się na własnym istnieniu, skupiają się na Twoim, szukając przewagi, którą nad nimi posiadasz.

10. Zazdrośni ludzie życzą Ci źle

Osoba, która pragnie tego, co masz, prawdopodobnie będzie miała do Ciebie pretensje i będzie chciała, abyś poniósł porażkę w różnych aspektach swojego życia, czy to w projektach, czy w związkach. Intensywność zazdrości określi, które obszary najprawdopodobniej staną się celem jej pragnienia zobaczenia Twojej porażki.

11. Wyolbrzymiają i nagłaśniają swoje osiągnięcia

Niektórzy zazdrośni ludzie mogą wyolbrzymiać lub afiszować się ze swoimi triumfami, próbując z Tobą konkurować i dzięki temu czuć się lepiej. W ten sposób rekompensują ukrywaną niepewność, niezadowolenie i niską samoocenę.

12. Zazdrośni ludzie świętują Twoje porażki

Innym znakiem rozpoznawczym zazdrosnych ludzi jest to, że odczuwają satysfakcję, gdy popełnisz błąd. Widzenie Twojej porażki to doskonała okazja, aby poczuć się lepszym i unieważnić wszystkie Twoje dotychczasowe osiągnięcia.

13. Przynoszą frustrację

To uczucie nie wynika jedynie z chęci posiadania przewagi nad innymi. Zazdrośni ludzie cierpią z powodu kompleksu niższości i frustracji, a także niskiej samooceny. Pragną tego, co mają inni i nienawidzą otaczających ich osób za to, że mają to, czego chcą.

Czasami nawet nawiązują fałszywe przyjaźnie z tymi, którym zazdroszczą, aby choć o drobinę poczuć sukces, jaki w nich dostrzegają.

„Zazdrość jest tysiąc razy straszniejsza niż głód, ponieważ jest głodem duchowym”.

-Miguel de Unamuno-

Co zrobić, jeśli w Twoim kręgu znajomych znajdują się zazdrośni ludzie?

Jeśli otaczasz się takimi ludźmi, możesz znaleźć się w bardzo niewygodnej i trudnej sytuacji. Oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc.

  • Zdefiniuj i egzekwuj ograniczenia: jeśli dana osoba cały czas minimalizuje Twoje osiągasz i sprawia, że czujesz się źle, musisz wyznaczyć limity. Może to oznaczać niezbliżanie się do tej osoby, proszenie jej, aby nie unieważniała Twoich sukcesów, proszenie, aby rozmawiała z Tobą tylko wtedy, gdy jest to konieczne, itp. Kiedy dana osoba jest zbyt toksyczna, najlepiej zachować dystans.
  • Unikaj dzielenia się swoimi triumfami: staraj się nie rozmawiać o dobrych rzeczach, które Ci się przytrafiają, z tego typu ludźmi, ponieważ nie docenią tego ani nie podzielą Twojej radości. To, co zrobią, unieważni Cię i umniejszy to, co zrobiłeś.
  • Wzmacniaj prawdziwe przyjaźnie: otaczaj się ludźmi, którzy naprawdę Cię wspierają i zachęcają do rozwoju w życiu osobistym i zawodowym. Zdrowe przyjaźnie w wieku dorosłym sprawią, że poczujesz się lepiej.
  • Praktykuj empatię: jeśli dana osoba uznaje swoje uczucia i jest gotowa się zmienić, bycie empatycznym może poprawić sytuację. Z kolei, jeśli nie chce się zmienić i chce Cię skrzywdzić, nie masz takiego obowiązku. W takich przypadkach ważne jest, aby chronić integralność emocjonalną i fizyczną oraz, jeśli to konieczne, zachować pewien dystans, aby uniknąć krzywdy i nie wpaść w grę nienawiści.
  • Szukaj pomocy: jeśli zachowanie drugiej osoby za bardzo na Ciebie wpływa, musisz szukać pomocy. Aby uzyskać poradę, możesz porozmawiać ze znajomym, członkiem rodziny lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Pamiętaj, że najważniejsze jest dobre samopoczucie emocjonalne oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. W ostatecznym rozrachunku liczy się to, że dbasz o siebie, aby prowadzić pełne i szczęśliwe życie w otoczeniu ludzi, którzy Cię kochają.

Otaczaj się ludźmi, którzy Cię cenią

Zazdrość to złożona i destrukcyjna emocja, która może wpływać na relacje międzyludzkie i samopoczucie emocjonalne. Zwykle wynika z porównań i poczucia niższości.

Zazdrośni ludzie wykazują szereg zachowań, które mogą być szkodliwe dla otaczających ich osób: konkurują i gromadzą zasługi, zniesławiają, plotkują, sabotują lub bojkotują procesy, krytykują i cieszą się z porażek innych itp.

Ważne jest, aby być świadomym tych zachowań i ustalić zdrowe granice, aby chronić swoją integralność. Ważne jest także, aby otaczać się ludźmi, którzy Cię wspierają i szczerze dzielą się Twoimi radościami i smutkami.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top