Toksyczni ludzie – 5 sposobów, jak sobie z nimi radzić

Toksyczni ludzie – 5 sposobów, jak sobie z nimi radzić
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Każdy z nas jako jednostka może się zmienić. Niejednokrotnie podejmujemy wysiłek, aby poprawić część nas samych, której nie lubimy. Nie możemy jednak zmienić innych. O tym musimy pamiętać, szczególnie gdy na naszej drodze stają toksyczni ludzie. Są tylko dwie rzeczy, które możemy zrobić, gdy otaczają nas toksyczni ludzie: unikać ich lub stawić im czoła.

Wiele osób woli uciec od toksycznych ludzi, ale jeśli nie ma innego wyjścia, jak tylko sobie z nimi poradzić, najlepiej jest znaleźć inteligentny sposób, aby to zrobić. Koniec końców toksyczni ludzie zawsze znajdą sposób, aby szerzyć swoje negatywne nastawienie i przekazywać je innym, tworząc złe środowisko i niszcząc każdą chwilę.

Toksyczni ludzie kwestionują logikę osobistych relacji. Niektórzy z nich są nawet szczęśliwi, że negatywnie wpływają na innych, choć zwykle jest to podświadome. Innych satysfakcjonuje pociąganie za sznurki. Niezależnie od punktu widzenia, toksyczni ludzie tworzą niepotrzebne konflikty, komplikacje i stresujące sytuacje.

„Toksyczni ludzie przyczepiają się jak grudy żużlu do kostek, a następnie zachęcają do kąpieli w skażonej wodzie”.
-John Mark Green-

Toksyczni ludzie a inteligencja emocjonalna

Od dłuższego czasu badania wykazują, że stres wywołuje negatywne i nieodwracalne zmiany w mózgu. Nawet jeśli trwa tylko kilka dni, narażenie na stres zmniejsza efektywność neuronów w hipokampie, ważnym obszarze mózgu odpowiedzialnym za rozumowanie i pamięć. Jeśli stres trwa kilka tygodni, uszkadza dendryty neuronalne (małe „ramiona”, których komórki mózgowe używają do komunikowania się ze sobą). Jeśli stres trwa kilka miesięcy, może trwale zniszczyć neurony.

Najnowsze badania przeprowadzone na Wydziale Psychologii Biologicznej i Klinicznej na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Niemczech wykazały, że narażenie na bodźce wywołujące silne negatywne emocje – taki sam rodzaj ekspozycji, jaki generują toksyczni ludzie – powodowało, że ​​w mózgach badanych osób były widoczne ogromne reakcje na stres.

Maska wilk

Czy to poprzez negatywność, okrucieństwo, wiktymizację czy inne strategie toksyczni ludzie prowokują stan stresu w mózgu swojej ofiary. Aby ten stan minął, potrzeba inteligentnego zarządzania emocjami.

Kluczem do inteligentnego działania w obliczu toksycznych zachowań jest praktykowanie umiejętności zarządzania emocjami i zachowania spokoju pod presją. W rzeczywistości jedną z głównych cech ludzi, którzy wiedzą, jak radzić sobie ze stresem jest ich zdolność do neutralizowania skutków, jakie wywołują toksyczni ludzie.

„Ignoruj ​​opinie toksycznych ludzi. Uwolnij się od krytyków i od każdego z ich słów i czynów. Nie idealizuj. Nie oczekuj niczego od nikogo”.
-Bernardo Stamateas-

Toksyczni ludzie, którzy próbują zwrócić Twoją uwagę

Toksyczni ludzie nie noszą odznak, które pomogłyby nam ich zidentyfikować. Jednak wszyscy wiemy, którzy ludzie wokół nas są źródłem konfliktów i dyskomfortu. Widzimy szkody, które powodują. Wiemy, gdzie nas atakują. Wiemy, kto nas szuka i kiedy nas znajduje. A kiedy nas znajdzie, wiemy, że w tym momencie jesteśmy zgubieni.

Jeśli z jakiegoś powodu toksyczni ludzie, którzy znaleźli się w Twoim otoczeniu są nie do ominięcia, staraj się nie wpaść w ich pułapkę. Ignoruj ​​ich. Wiesz, że on lub ona spróbuje zwrócić Twoją uwagę, że spróbuje Cię sprowokować. Nie pozwól się zaplątać, nie daj im się znaleźć. Nie daj się sprowokować przez ich wtrącenia, działania lub komentarze.

Zachowaj życzliwość. Zachowaj cierpliwość. Poświęcaj im jak najmniej uwagi. Ugryź się w język, jeśli musisz, aby ich trucizna nie wpłynęła na Ciebie. Zachowaj asertywność, jeśli sytuacja wymaga ustalenia granic.

„Przebywaj tylko z osobami, które mogą przekazać Ci informacje i dać wsparcie. Kiedy wpadniesz na negatywnych ludzi, zamknij usta”.
-Israelmore Ayivo-

Nie przyjmuj toksycznych zachowań: unikaj zakażeń

Toksyczne zachowania mają to do siebie, że są zakaźne. To samo dzieje się z toksycznymi ludźmi: ich podejście jest zaraźliwe. Jeśli zareagujesz toksycznym zachowaniem, Twoja bitwa jest przegrana. Nawet jeśli toksyczni ludzie sprawią, że dopada Cię poczucie winy, nie wszystko stracone. Możesz zachować spokój w obliczu najgorszej trucizny: zaszczepienia poczucia winy.

Fakt, że jest to możliwe, nie oznacza, że ​​łatwo jest zignorować próby ściągnięcia Twojej uwagi, które podejmują toksyczni ludzie. W rzeczywistości jedną z uniwersalnych strategii, którą prowadzą toksyczni ludzie jest publiczne wyśmiewanie ofiary, gdy nie potrafią doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji (jeśli nie podjęli tej drogi od samego początku). Dlatego tak ważne jest zachowanie kontroli nad emocjami.

Z drugiej strony utrzymanie dystansu emocjonalnego wymaga świadomości. Nie zawsze możesz zachować niewzruszoną postawę wobec czyichś działań. W przeciwnym razie trzeba przezwyciężyć lęki i niepewność, aby iść przed siebie. W pewnym sensie lepiej zignorować to, co się dzieje, ponieważ wtedy łatwiej kontrolować swoje emocje. Istnieje jednak inna opcja: ustalenie granic.

„Celem dyskwalifiktora jest kontrolowanie naszej samooceny. Jeśli uda mu się sprawić, że poczujemy się bezwartościowi wobec niego, będzie mógł świecić i stanąć w centrum wszechświata”.

-Bernardo Stamateas-

Para ludzi oddalonych od siebie

Ustal granice i strzeż ich

Warto zauważyć, że ataki, które zadają toksyczni ludzie nie podważają Twojej godności. W rzeczywistości Twoja godność może zostać zaatakowana i wyśmiana, ale nigdy nie możesz jej stracić, dopóki nie zrezygnujesz z niej dobrowolnie. Nie musisz angażować się w kłótnie, które wszczynają toksyczni ludzie, ale musisz wyznaczyć jasne granice.

Toksyczni ludzie nie obrażają kogo CHCĄ urazić, ale kogo MOGĄ urazić. Jeśli zaczniesz się bronić, okażesz że można Cię atakować. Natomiast jeśli ustalisz granice, jasno dasz do zrozumienia, że nie można Cię zaatakować.

Kiedy mamy do czynienia z toksyczną osobą, logiczne myślenie i wyjaśnienia nie są nic warte. Ważne jest, aby wyrażać się jasno i mądrze, ale stanowczo. Musisz zbudować swój autorytet poprzez decyzje, które masz prawo i obowiązek jasno określić.

Pamiętaj, że granice należy ustalić świadomie i proaktywnie. Jeśli pozwolisz, aby wszystko działo się w sposób naturalny, zawsze będziesz brać udział w trudnych rozmowach. Jeśli ustalisz granice, będziesz w stanie kontrolować większość chaosu, który tworzą toksyczni ludzie.

Ćwicz empatię

Jak widać, kiedy mamy do czynienia z toksyczną osobą, możemy atakować, bronić się lub po prostu ją ignorować. Ale nie zawsze jest to konieczne. W rzeczywistości czasami warto być po prostu miłym dla toksycznych ludzi. Być może te osoby przechodzą trudny okres w swoim życiu z powodu sytuacji emocjonalnej, z którą nie są w stanie sobie poradzić sobie.

Niestety, toksyczne zachowania są często sposobem na konfrontację z trudną sytuacją osobistą. Z pewnością nie jest sprawiedliwe, aby zmuszać innych do radzenia sobie z bólem, tym bardziej, że wywoływanie złych odczuć nie przynosi ulgi. Niemniej jednak toksyczne zachowanie skierowane przeciwko Tobie nie zawsze zawiera złe intencje, gniew lub urazę.

Kobieta podczas zachodu słońca

Nie oznacza to, że musisz akceptować toksyczne środowisko. W końcu wszyscy mamy własne problemy i własne demony, z którymi musimy się zmierzyć. Kiedy mamy do czynienia z tego rodzaju sytuacją, wykażmy się współczuciem i wybaczeniem. Oczywiście, ważne jest, aby ustalić granice i nie dać się wciągnąć w toksyczną grę, Ale nie przejmuj się zbytnio postawą drugiej osoby. Ostatecznie jest to tylko odbicie jej bolesnego i burzliwego życia wewnętrznego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.