Każdy z nas jako jednostka może się zmienić. Niejednokrotnie podejmujemy wysiłek, aby poprawić część nas samych, której nie lubimy. Nie możemy jednak zmienić innych. O tym musimy pamiętać, szczególnie gdy na naszej drodze stają toksyczni ludzie. Są tylko dwie rzeczy, które możemy zrobić, gdy otaczają nas toksyczni ludzie: unikać ich lub stawić im czoła.
Wiele osób woli uciec od toksycznych ludzi, ale jeśli nie ma innego wyjścia, jak tylko sobie z nimi poradzić, najlepiej jest znaleźć inteligentny sposób, aby to zrobić. Koniec końców toksyczni ludzie zawsze znajdą sposób, aby szerzyć swoje negatywne nastawienie i przekazywać je innym, tworząc złe środowisko i niszcząc każdą chwilę.
Toksyczni ludzie kwestionują logikę osobistych relacji. Niektórzy z nich są nawet szczęśliwi, że negatywnie wpływają na innych, choć zwykle jest to podświadome. Innych satysfakcjonuje pociąganie za sznurki. Niezależnie od punktu widzenia, toksyczni ludzie tworzą niepotrzebne konflikty, komplikacje i stresujące sytuacje.
„Toksyczni ludzie przyczepiają się jak grudy żużlu do kostek, a następnie zachęcają do kąpieli w skażonej wodzie”.
-John Mark Green-
Toksyczni ludzie a inteligencja emocjonalna
Od dłuższego czasu badania wykazują, że stres wywołuje negatywne i nieodwracalne zmiany w mózgu. Nawet jeśli trwa tylko kilka dni, narażenie na stres zmniejsza efektywność neuronów w hipokampie, ważnym obszarze mózgu odpowiedzialnym za rozumowanie i pamięć. Jeśli stres trwa kilka tygodni, uszkadza dendryty neuronalne (małe „ramiona”, których komórki mózgowe używają do komunikowania się ze sobą). Jeśli stres trwa kilka miesięcy, może trwale zniszczyć neurony.
Najnowsze badania przeprowadzone na Wydziale Psychologii Biologicznej i Klinicznej na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Niemczech wykazały, że narażenie na bodźce wywołujące silne negatywne emocje – taki sam rodzaj ekspozycji, jaki generują toksyczni ludzie – powodowało, że w mózgach badanych osób były widoczne ogromne reakcje na stres.
Czy to poprzez negatywność, okrucieństwo, wiktymizację czy inne strategie toksyczni ludzie prowokują stan stresu w mózgu swojej ofiary. Aby ten stan minął, potrzeba inteligentnego zarządzania emocjami.
Kluczem do inteligentnego działania w obliczu toksycznych zachowań jest praktykowanie umiejętności zarządzania emocjami i zachowania spokoju pod presją. W rzeczywistości jedną z głównych cech ludzi, którzy wiedzą, jak radzić sobie ze stresem jest ich zdolność do neutralizowania skutków, jakie wywołują toksyczni ludzie.
„Ignoruj opinie toksycznych ludzi. Uwolnij się od krytyków i od każdego z ich słów i czynów. Nie idealizuj. Nie oczekuj niczego od nikogo”.
-Bernardo Stamateas-
Toksyczni ludzie, którzy próbują zwrócić Twoją uwagę
Toksyczni ludzie nie noszą odznak, które pomogłyby nam ich zidentyfikować. Jednak wszyscy wiemy, którzy ludzie wokół nas są źródłem konfliktów i dyskomfortu. Widzimy szkody, które powodują. Wiemy, gdzie nas atakują. Wiemy, kto nas szuka i kiedy nas znajduje. A kiedy nas znajdzie, wiemy, że w tym momencie jesteśmy zgubieni.
Jeśli z jakiegoś powodu toksyczni ludzie, którzy znaleźli się w Twoim otoczeniu są nie do ominięcia, staraj się nie wpaść w ich pułapkę. Ignoruj ich. Wiesz, że on lub ona spróbuje zwrócić Twoją uwagę, że spróbuje Cię sprowokować. Nie pozwól się zaplątać, nie daj im się znaleźć. Nie daj się sprowokować przez ich wtrącenia, działania lub komentarze.
Zachowaj życzliwość. Zachowaj cierpliwość. Poświęcaj im jak najmniej uwagi. Ugryź się w język, jeśli musisz, aby ich trucizna nie wpłynęła na Ciebie. Zachowaj asertywność, jeśli sytuacja wymaga ustalenia granic.
„Przebywaj tylko z osobami, które mogą przekazać Ci informacje i dać wsparcie. Kiedy wpadniesz na negatywnych ludzi, zamknij usta”.
-Israelmore Ayivo-
Nie przyjmuj toksycznych zachowań: unikaj zakażeń
Toksyczne zachowania mają to do siebie, że są zakaźne. To samo dzieje się z toksycznymi ludźmi: ich podejście jest zaraźliwe. Jeśli zareagujesz toksycznym zachowaniem, Twoja bitwa jest przegrana. Nawet jeśli toksyczni ludzie sprawią, że dopada Cię poczucie winy, nie wszystko stracone. Możesz zachować spokój w obliczu najgorszej trucizny: zaszczepienia poczucia winy.
Fakt, że jest to możliwe, nie oznacza, że łatwo jest zignorować próby ściągnięcia Twojej uwagi, które podejmują toksyczni ludzie. W rzeczywistości jedną z uniwersalnych strategi, którą prowadzą toksyczni ludzie jest publiczne wyśmiewanie ofiary, gdy nie potrafią doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji (jeśli nie podjęli tej drogi od samego początku). Dlatego tak ważne jest zachowanie kontroli nad emocjami.
Z drugiej strony utrzymanie dystansu emocjonalnego wymaga świadomości. Nie zawsze możesz zachować niewzruszoną postawę wobec czyichś działań. W przeciwnym razie trzeba przezwyciężyć lęki i niepewność, aby iść przed siebie. W pewnym sensie lepiej zignorować to, co się dzieje, ponieważ wtedy łatwiej kontrolować swoje emocje. Istnieje jednak inna opcja: ustalenie granic.
„Celem dyskwalifiktora jest kontrolowanie naszej samooceny. Jeśli uda mu się sprawić, że poczujemy się bezwartościowi wobec niego, będzie mógł świecić i stanąć w centrum wszechświata”.
-Bernardo Stamateas-
Ustal granice i strzeż ich
Warto zauważyć, że ataki, które zadają toksyczni ludzie nie podważają Twojej godności. W rzeczywistości Twoja godność może zostać zaatakowana i wyśmiana, ale nigdy nie możesz jej stracić, dopóki nie zrezygnujesz z niej dobrowolnie. Nie musisz angażować się w kłótnie, które wszczynają toksyczni ludzie, ale musisz wyznaczyć jasne granice.
Toksyczni ludzie nie obrażają kogo CHCĄ urazić, ale kogo MOGĄ urazić. Jeśli zaczniesz się bronić, okażesz że można Cię atakować. Natomiast jeśli ustalisz granice, jasno dasz do zrozumienia, że nie można Cię zaatakować.
Kiedy mamy do czynienia z toksyczną osobą, logiczne myślenie i wyjaśnienia nie są nic warte. Ważne jest, aby wyrażać się jasno i mądrze, ale stanowczo. Musisz zbudować swój autorytet poprzez decyzje, które masz prawo i obowiązek jasno określić.
Pamiętaj, że granice należy ustalić świadomie i proaktywnie. Jeśli pozwolisz, aby wszystko działo się w sposób naturalny, zawsze będziesz brać udział w trudnych rozmowach. Jeśli ustalisz granice, będziesz w stanie kontrolować większość chaosu, który tworzą toksyczni ludzie.
Ćwicz empatię
Jak widać, kiedy mamy do czynienia z toksyczną osobą, możemy atakować, bronić się lub po prostu ją ignorować. Ale nie zawsze jest to konieczne. W rzeczywistości czasami warto być po prostu miłym dla toksycznych ludzi. Być może te osoby przechodzą trudny okres w swoim życiu z powodu sytuacji emocjonalnej, z którą nie są w stanie sobie poradzić sobie.
Niestety, toksyczne zachowania są często sposobem na konfrontację z trudną sytuacją osobistą. Z pewnością nie jest sprawiedliwe, aby zmuszać innych do radzenia sobie z bólem, tym bardziej, że wywoływanie złych odczuć nie przynosi ulgi. Niemniej jednak toksyczne zachowanie skierowane przeciwko Tobie nie zawsze zawiera złe intencje, gniew lub urazę.
Nie oznacza to, że musisz akceptować toksyczne środowisko. W końcu wszyscy mamy własne problemy i własne demony, z którymi musimy się zmierzyć. Kiedy mamy do czynienia z tego rodzaju sytuacją, wykażmy się współczuciem i wybaczeniem. Oczywiście, ważne jest, aby ustalić granice i nie dać się wciągnąć w toksyczną grę, Ale nie przejmuj się zbytnio postawą drugiej osoby. Ostatecznie jest to tylko odbicie jej bolesnego i burzliwego życia wewnętrznego.
Często doświadczamy się czegoś, co nosi nazwę globus histericus. Ściska Cię w gardle. Czujesz się, jakby coś tam utknęło. Masz trudności z połykaniem, a im więcej próbujesz, tym jest gorzej. Czujesz się, jakby Twoje gardło się zamykało. Próbujesz zachować spokój, ale…
Umysł często podąża szybciej niż samo życie. Jednym ze sposobów, by go zwolnić jest zrozumienie jak działa potęga cierpliwości. Staraj się karmić pozytywną postawę wobec świata, jednocześnie kultywując zdolność czekania. Zrób miejsce dla nawyku, który pozwoli Ci uwolnić się od niepokoju, presji…
Dialektyka pana i niewolnika to teoretyczna konstrukcja Georga Hegla. Jest uważana za jeden z kluczowych elementów jego filozofii, która wpłynęła także na innych filozofów w późniejszych latach. Nie tylko stało się to podstawą materialistycznej dialektyki Karola Marksa, ale miało również…
Perfekcjoniści nieustannie szukają sukcesu, ale nic nie wydaje się dla nich wystarczająco dobre. Często czują się niezadowoleni z powodu swoich wysokich oczekiwań. Zawsze myślą, że mogliby zrobić wszystko jeszcze lepiej. Nieosiągnięcie ich celów sprawia, że czują się mocno zestresowani i…
Gordon Allport (1897 – 1967) był wpływowym, amerykańskim naukowcem, a stworzona przez niego teoria osobowości rzuciła nowe światło na sposób kategoryzowania cech ludzkiego charakteru. Allport wychował się w robotniczej rodzinie, w której kładziono nacisk na edukację i zdrowie. Dlatego właśnie…
p>Patrzenie przez okno i pozwalanie aby Twoje oczy zgubiły się w szybie, nie jest stratą czasu. Czasami gdy patrzysz przez okno nie próbujesz patrzeć na świat zewnętrzny. To co możesz próbować zrobić, to użyć swojej refleksji do wykonania introspekcji. Używasz…