Co zrobić, jeśli czujesz się gorszy od innych

Czasami fakt przechodzenia przez agresywny związek może pozostawić osobę z wyraźnym poczuciem niższości. To rany poczucia własnej wartości, które trzeba naprawić. Przyjrzymy się temu bliżej.
Co zrobić, jeśli czujesz się gorszy od innych
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Czuję się gorszy od innych i wiem, że nie jestem w stanie zrobić czegokolwiek”. Tego typu myśli są dość powszechne. Nawet pozornie pewni siebie i dobrze zorganizowani ludzie często wykazują tę prawie żrącą niską samoocenę, która ogranicza ich życie.

Pogarda dla siebie, poczucie nieadekwatności i nadmierne żądania wobec siebie. Chociaż większość z nas potrafi od razu zidentyfikować cechy klasycznego kompleksu niższości zdefiniowanego przez Alfreda Adlera, w rzeczywistości jest on raczej bardziej złożony. Wiele z tych przypadków może prowadzić do samookaleczeń.

Jeśli czujesz, że jesteś mniej wart niż inni, zauważasz, że porównujesz się do rodzeństwa, przyjaciół i współpracowników i postrzegasz się jako bardziej niezręczną, mniej kompetentną lub mniej atrakcyjną osobę, możesz znienawidzić wszystkich wokół siebie. Możesz także paść ofiarą poczucia izolacji, a nawet depresji.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

czuję się gorszy od innych

Charakterystyka i strategie radzenia sobie, gdy czujesz się gorszy od innych

Jeśli czujesz się niekompetentny i gorszy od innych, zmagasz się z zaciekłymi wrogami wewnętrznymi. To Twój umysł, wewnętrzny dialog i naprawdę szkodliwe doświadczenia z przeszłości. Wygaszają wszelkie ślady poczucia własnej wartości i siłę samoświadomości. Żyjesz wtedy z myślami typu „ Nie mogę”, „Lepiej nawet nie próbować” i „To po prostu nie dla mnie, wszyscy inni są o wiele lepsi”, które Cię niszczą i wyczerpują.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kompleks niższości został wymyślony przez austriackiego lekarza Alfreda Adlera, ucznia Freuda. Według niego wszystkie dzieci zostały doświadczały tego zjawiska ze względu na ich niższość niemal w każdym aspekcie (wielkość, wiek, poczucie siły). Stwierdził również, że to poczucie niższości może działać jako bodziec i impuls do codziennego przezwyciężania.

W dzisiejszych czasach wiemy, że nie wszystkie dzieci akceptują ideę bycia gorszym od swoich rodziców. Na przykład teraz znamy syndrom cesarza lub dziecko tyrana. To Gordon Allport zwrócił uwagę, że poczucie niższości wynika ze złych doświadczeń przeżytych w dowolnym czasie i ze sposobu, w jaki są one interpretowane.

Ten rodzaj doświadczenia może wniknąć głęboko w Ciebie, zatrzymując Cię i pogrążając w negatywnym i trwałym stanie emocjonalnym. Przyjrzyjmy się bliżej wyzwalaczom i powiązanym strategiom radzenia sobie w każdej sytuacji.

Strategie radzenia sobie z poczuciem niższości pochodzącym z dzieciństwa

Dorastanie w środowisku rodzinnym, w którym rzadko otrzymywałeś pozytywne wzmocnienie, osłabia Twoją samoocenę. Co więcej, gdybyś miał rodzeństwo, które zawsze otrzymywało pochwały, lub gdybyś spędził swoje wczesne lata w wymagającym lub pogardzającym środowisku, Twoja samoocena i poczucie własnej wartości byłyby głęboko zranione.

Co możesz zrobić?

  • Przeformułuj, oddziel i przeinterpretuj. Kiedy Twoje dzieciństwo jest definiowane przez brak czegoś, musisz przeformułować i przeinterpretować wszystko, co zostało Ci przekazane i nauczone przez innych. W efekcie wiąże się to z niemal ciągłą restrukturyzacją Twoich myśli. Jeśli Twoja matka przekonała Cię, że nie jesteś wystarczająco dobry, czas zmienić tę myśl. Zadaj sobie pytanie, dlaczego nie powinieneś być wystarczająco dobry. Kto tak mówi? A gdyby tak naprawdę spróbować to osiągnąć?
  • Poczucie własnej skuteczności. Jeśli mówisz sobie, że czujesz się gorszy od innych, oznacza to, że masz naprawdę niskie poczucie własnej skuteczności. To prawdopodobnie dlatego, że jako dziecko wmówiono Ci, że jesteś niezdarny, omylny, leniwy i nieudolny. Aby wzmocnić poczucie własnej wartości, musisz pracować nad poczuciem własnej skuteczności, a do tego musisz się zaangażować w małych celach i zadaniach, aby pokazać sobie, co potrafisz.

Przemocowe relacje

Posiadanie emocjonalnego związku z narcyzem. Życie przez lata z kimś, kto Cię źle traktował. Decyzja opuszczenia związku, który był oparty na zależności. Wszystkie tego rodzaju doświadczenia mogą zaszkodzić Twojemu obrazowi siebie, dopóki nie staniesz się kimś innym: kimś, kogo określają jego lęki.

Co możesz zrobić?

  • Nie obwiniaj się. Nie jesteś odpowiedzialny za to, co się stało, więc nie obciążaj się większą negatywnością i pogardą. Czas uleczyć się po tym wszystkim, przez co przeszedłeś.
  • Wzmocnij się. Podnieś głowę i zadaj sobie pytanie, czego chcesz. Sporządź nowe plany, poznaj nowych ludzi, oprzyj się na tych, którzy Cię kochają i pamiętaj, że warto żyć, że Ty jesteś wart zachodu.
  • Odbuduj swoją samoocenę dzień po dniu. Dokonaj zmiany, która sprawi, że poczujesz się dobrze i kompetentnie. Na przykład rozpoczęcie kursu, szukanie innej pracy, myślenie o nowych projektach…

Poczucie bycia gorszym ze względu na rasę, wygląd fizyczny, niepełnosprawność i specyficzne ograniczenia.

Często doświadcza się poczucia niższości ze względu na aspekty społeczne, fizyczne i kulturowe. Na przykład nadwaga, określony kolor skóry, autyzm, niepełnosprawność… Każdy z tych faktów może sprawić, że będziesz czuć się w niekorzystnej sytuacji.

Co możesz zrobić?

  • Strzeż się samospełniających się przepowiedni. Poczucie niepewności i nieadekwatności nieuchronnie napędza samospełniające się proroctwa. Dlatego jeśli przyjmujesz za pewnik, że nie dostaniesz danej pracy, ponieważ jesteś za niski, otyły, wyznajesz inną religię i z tych powodów decydujesz się nawet nie aplikować, ograniczasz się.

Jeśli masz niską samoocenę, niewiele oczekujesz od siebie i od swojego otoczenia. Musisz zmienić to podejście i dać sobie możliwości.

  • Jesteś wart więcej niż myślisz i musisz najpierw to sobie udowodnić, zanim zaczniesz martwić się o innych ludzi. Istota kompleksu niższości polega na uwikłaniu się w cykl negatywnych myśli, uczuć i zachowań. Dlatego musisz zacząć tworzyć nowe myśli i karmić nowe emocje. Powiedz sobie, że nie musisz nikomu udowadniać swojej wartości i nie możesz się z nikim porównywać. Zacznij inwestować w siebie.
    Smutna kobieta

Poczucie niższości i zaburzenia psychiczne

Ostatnim aspektem, którego nie należy ignorować, jest to, że poczucie niższości pojawia się również w wielu zaburzeniach psychicznych. Badania takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie w Hamburgu przez dr Stephena Moritza pokazują, że poczucie niższości pojawia się również u pacjentów ze schizofrenią.

Co więcej, osoby z zaburzeniem osobowości zależnej lub zaburzeniem osobowości unikającej mogą również przejawiać poczucie niższości. Poczucie, że jesteś gorszy od innych pojawia się także w zachowaniach samookaleczających lub zaburzeniach odżywiania.

W takich przypadkach należy zasięgnąć specjalistycznej, profesjonalnej pomocy. Ciągłe poczucie bezużyteczności i poczucie, że inni są lepsi, ogranicza jakość naszego życia. Z tego powodu terapia psychologiczna jest ważna, aby przedefiniować idee, uzdrowić poczucie własnej wartości i wzmocnić samoocenę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Steffen Moritz, Ronny Werner & Gernot von Collani (2006) The inferiority complex in paranoia readdressed: A study with the Implicit Association Test, Cognitive Neuropsychiatry, 11:4, 402-415, DOI: 10.1080/13546800444000263

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.