Poczucie własnej wartości w miejscu pracy

Jak się czujesz, gdy jesteś w pracy? Jak osiągnięcia zawodowe wpływają na Ciebie? A Twoje błędy? Poza tym, jaką rolę w tym wszystkim odgrywa Twoja samoocena? Dowiedz się więcej z tego artykułu.
Poczucie własnej wartości w miejscu pracy
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2024

Poczucie własnej wartości jest odzwierciedleniem tego, jak siebie traktujesz, cenisz i kochasz. Dotyczy tego, jak się czujesz w odniesieniu do własnych zdolności, osiągnięć i celów. Poczucie własnej wartości w miejscu pracy obejmuje satysfakcję odczuwaną w środowisku zawodowym w stosunku do samego siebie. Innymi słowy, oznacza to, w jaki sposób pracujesz i w jakim stopniu czujesz się spełniony, ceniony i zmotywowany. Zawiera to również inne elementy, między innymi wydajność lub motywację do pracy. Czy jednak można poprawić samoocenę w miejscu pracy, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Poczucie własnej wartości w miejscu pracy

Samoocenę definiowano na wiele sposobów. Jedna z takich definicji pochodzi od Coopersmitha (1967), cytowanego w badaniu przeprowadzonym w 2005 roku przez Morána i Mangę z Uniwersytetu w León (Hiszpania). Zdefiniował to jako „postawę aprobaty lub dezaprobaty, która wskazuje, w jakim stopniu jednostka uważa się za zdolną, ważną, odnoszącą sukcesy i wartościową […] jest to osobista ocena wartości wyrażona w postawach, które jednostka zachowuje wobec siebie“.

Poczucie własnej wartości w miejscu pracy to sposób, w jaki każda osoba postrzega swoją pracę lub satysfakcję w miejscu pracy. Zwykle mierzy się to na podstawie tego, co uważają, że robią i co powinni robić. Zasadniczo jest to wrażenie, jakie mają na temat własnej pracy.

Możesz się zastanawiać, czy poczucie własnej wartości w pracy może zależeć od zawodu. Odpowiedź brzmi: tak. Wspomniane badanie, w którym wzięło udział 298 uczestników, wykazało różnice w zadowoleniu z pracy, stresie i poczuciu własnej wartości, w zależności od zawodu i płci. Na przykład pracownicy oświaty czuli się bardziej zadowoleni ze swojej pracy, podczas gdy mężczyźni w sektorze zdrowia wykazywali mniejszy niepokój i wyższą samoocenę.

„Poczucie własnej wartości składa się przede wszystkim z dwóch rzeczy: poczucia, że można być kochanym i poczucia, że jest się zdolnym”.

-Jack Canfield-

Kobieta pracująca
Poczucie własnej wartości to osobista ocena samego siebie. Wyraża się w postawach, jakie jednostka ma wobec swojej osoby.

Jak poprawić samoocenę w miejscu pracy

Możesz podjąć działania, które poprawią Twoje samopoczucie w pracy, uwarunkują satysfakcję z osiągnięć i zmienią sposób, w jaki stawiasz czoła wyzwaniom. Krótko mówiąc, możesz poprawić swoją samoocenę. Oto kilka przydatnych strategii.

1. Doceń swoje osiągnięcia

Zacznij od określenia czynności, w których jesteś dobry. Rozpoznaj obszary, w których czujesz się biegły i nagradzaj się za swoje osiągnięcia. Nie muszą to być wspaniałe nagrody. Wystarczy wiedzieć, że jest wiele rzeczy, które robisz dobrze i móc powiedzieć sobie, że „spisałeś się świetnie”.

2. Rozwijaj się

Świat pracy jest niezwykle dynamiczny i musisz być konkurencyjny. Dlatego warto inwestować w szkolenia. Lepsze przygotowanie oznacza lepszą jakość pracy. Możesz nawet zrobić to w krótszym czasie, co doceni Twój pracodawca.

Wszystko po to, by dalej się rozwijać. Oznacza to osłabienie słabych punktów i wzmocnienie tych silnych. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, myśl o sobie jak o firmie. Potraktuj szkolenie jako inwestycję w siebie.

3. Ucz się na swoich błędach

Popełnianie błędów w pracy jest normalne. Jednak upewnienie się, że błąd nie stanie się atakiem na Twoją samoocenę, jest sporym osiągnięciem. Dodaje Ci to też pewności siebie. Oznacza to, że wykorzystujesz swoje doświadczenia, aby być lepszym w swojej pracy (bez wywierania na sobie zbyt dużej presji).

4. Bądź świadomy pozytywnych wiadomości

Z poczuciem własnej wartości związane jest ciekawe zjawisko. Im jest ono słabsze, tym trudniej jest Ci przyjąć pochwałę. To tak, jakby niska samoocena systematycznie wykluczała pozytywne opinie z otoczenia. Podobnie jak wysokie mniemanie o sobie, niska samoocena generuje ekosystem filtrów wewnątrz i na zewnątrz Ciebie, które ją utrwalają.

5. Znajdź sens w tym, co robisz

Zajmowanie odpowiedniego stanowiska podczas wykonywania zadać, w które wierzysz, korzystnie wpływa na poczucie własnej wartości w miejscu pracy. Oznacza to, że znajdujesz wewnętrzne znaczenie w swojej pracy, wykraczające poza sam fakt bycia aktywnym lub zarabiania pieniędzy. Zastanów się więc, co daje Ci Twoja praca? Co możesz dać innym wykonując swoją pracę? Poszukaj tej wartości różnicującej i rozpoznaj swoje mocne strony oraz to, że dobrze sobie radzisz.

Kobieta robi terapię psychologiczną
Ciągłe dokształcanie się wraz z uczeniem się na własnych błędach pomaga nam podnosić poczucie własnej wartości w miejscu pracy.

Popraw coś częściowo, aby poprawić całość

Poczucie własnej wartości w miejscu pracy to rodzaj samooceny, który wraz z innymi rodzajami obrazu samego siebie (osobistym, akademickim, fizycznym, społecznym) konfiguruje wizję, jaką masz o sobie jako całości. Praca nad tym nieuchronnie będzie miała wpływ na globalną wizję, jaką masz na temat swojego sposobu bycia i relacji.

Na początek musisz określić, jak zdrowe jest Twoje poczucie własnej wartości w miejscu pracy. Wtedy będziesz mógł pracować nad wszelkimi przeszkodami, które staną Ci na drodze. Będziesz w stanie pielęgnować je za pomocą wyżej wymienionych kroków, a także wszelkich innych pomysłów, które mogą Ci przyjść do głowy. Kluczem jest poznanie siebie i określenie, co jest dla Ciebie dobre, a co nie w Twoim miejscu pracy (również w odniesieniu do Twojego sposobu pracy). Przede wszystkim pamiętaj, że psycholog zawsze może Ci pomóc, dzięki czemu proces będzie łatwiejszy w nawigacji.

„Dopóki nie docenisz siebie, nie będziesz cenił swojego czasu. Dopóki nie docenisz swojego czasu, nic z nim nie zrobisz”.

-M. Scott Peck-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.