„Naprawdę źle się czuję przez to, co mi powiedzieli, ale nie mówię im tego, bo nie chcę, żeby się złościli”, „Nie mogę powiedzieć partnerowi, że chcę się z nim rozstać, bo go skrzywdzę”. Ile razy powstrzymałaś się przed powiedzeniem tego, co naprawdę czujesz? Milczysz ze strachu przed reakcją innych i boisz się pokazać, co czujesz. Jednak w końcu to Ty czujesz się źle. Co możesz z tym zrobić? Zawsze mów, co czujesz.
Inni ludzie nie mogą odgadnąć, co czujesz. Dlatego jeśli im nie powiesz, co myślisz lub jak się czujesz, będziesz cierpieć. Z drugiej strony mówienie tego, wyrażanie opinii i pomysłów, a czasem odmawianie, sprawi, że poczujesz się wyzwolona i będziesz miała kontrolę nad swoim życiem. Bycie asertywnym oznacza bronienie swoich praw.
„Zawsze mów, co czujesz. Rób, co myślisz”.
-Gabriel Garcia Marquez-
Powody, dla których mówisz, co czujesz
To prawda, że mówienie tego, o czym myślisz, może czasami powodować strach i niepokój. Jeśli jednak tego nie robisz, może to negatywnie wpłynąć na Twoje relacje z innymi ludźmi. Oto pięć powodów, dla których warto powiedzieć na głos, co naprawdę czujesz.
Poczujesz się wyzwolona
Kiedy wyrażasz swoje opinie lub uczucia z szacunkiem, miłością i uczuciem i opisujesz to, co Cię martwi lub niepokoi, poczujesz się głęboko wyzwolona. To dlatego, że brak wyrażania emocji jest ciężarem, który nosimy przy sobie każdego dnia. Co więcej, szkodzi to Twoim relacjom z innymi, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy.
Poczujesz się bliżej drugiej osoby
Kiedy nie ma już między Wami żadnych barier, ponieważ wyraziliście wszystko, co chcieliście powiedzieć, powstaje bliskość. To intymność, w której wzmacnia się Twoje zaufanie i poprawia się Wasz związek. Jest tak, ponieważ już wiesz, jak czuje się druga osoba i jak sama się czujesz, a to sprawia, że jesteś spokojna.
Przestaniesz się ukrywać
Jeśli ukrywasz to, co myślisz, faktycznie ukrywasz siebie. Tworzysz wokół siebie niewidzialną ścianę i nikt nie może zobaczyć, jaka naprawdę jesteś. Jednak wyrażając swoje uczucia słowami, spojrzeniami, uściskami i pocałunkami, czujesz się bardziej żywa. To właśnie wtedy jesteś sobą. Nie chowasz się już za tym, czego nie mówisz, i pozwalasz sobie cieszyć się swoimi uczuciami.
Z drugiej strony, jeśli nie pokażesz się taką, jaka naprawdę jesteś, inni mogą mieć złe wyobrażenia o Tobie. To, co zobaczą, to tylko obraz. Nie zobaczą Cię taką, jaka naprawdę jesteś. Dlatego nie będą w stanie Cię naprawdę docenić.
„Życie nie jest łatwe dla nikogo z nas. Ale cóż z tego? Musimy mieć wytrwałość, a przede wszystkim zaufanie do siebie. Musimy wierzyć, że jesteśmy zdolni do pewnych rzeczy i że to coś, za wszelką cenę, musi zostać osiągnięte. ”
-Maria Curie-
Poprawisz swoją komunikację
Kiedy nauczysz się mówić “nie” i opisywać to, co czujesz, Twoja komunikacja z innymi przeniesie się na inną płaszczyznę, gdzie wszystko jest przejrzyste i nie ma nic do ukrycia. Będzie to miejsce, w którym poczujesz się o wiele bardziej komfortowo, ponieważ nie będziesz się już bać wyrażać tego, czego pragnie Twój umysł i ciało.
Osiągniesz spójność
Jeśli nie mówisz, co czujesz, tworzysz niespójność między tym, kim naprawdę jesteś, a tym, co pokazujesz o sobie. Jednakże, kiedy nauczysz się mówić i werbalizować to, co Cię martwi, osiągasz spójność między swoim wnętrzem a tym, co na zewnątrz.
Jak powiedzieć, co czujesz
Aby powiedzieć, co czujesz, musisz nauczyć się asertywności. Asertywność służy do pokazywania innym ludziom, jakie są Twoje prawdziwe pragnienia i czego potrzebujesz, demonstrując w ten sposób godność i pewność siebie. W 2008 roku psycholog María Luisa Naranjo pisała o pojęciu asertywności w odniesieniu do wielu definicji przedstawionych przez różnych badaczy. Napisała, że wśród nich asertywność została określona jako „odpowiednie wyrażanie emocji w związkach, bez wywoływania lęku i agresywności” (Güell i Muñóz, 2000) lub „wyrażanie naszych uczuć w sposób szczery, otwarty i spontaniczny, bez ranienia wrażliwości drugiej osoby” (Melgosa, 1995).
Oto kilka wskazówek, jak być asertywnym.
Zmień swoje negatywne myśli na pozytywne
Czasami masz tendencję do mówienia sobie skrajnie negatywnych rzeczy, takich jak „nie mogę”, „nie jestem w stanie”, „co inni pomyślą o mnie, jeśli powiem to, czego chcę”?. Wszystkie te myśli wpływają na to, co czujesz i budują barierę między Tobą a innymi. Jest to bariera niewypowiedzianych słów i niewyrażonych uczuć.
Spróbuj zmienić wszystkie te negatywne myśli na bardziej pozytywne frazy. Na przykład: „ Zamierzam spróbować. Nie ma znaczenia, jeśli mi się nie uda, przynajmniej się nauczę!” lub „Powiem to, co myślę z szacunkiem, ale nadal będę wierny sobie!”
Inni ludzie nie mogą czytać w Twoich myślach
Czasami się denerwujesz. Możesz jednak stwierdzić, że to nic złego. Niemniej jednak, im bardziej to trzymasz w sobie, tym gorzej będzie. Pamiętaj, że inni nie potrafią czytać Twoich myśli ani odgadywać, co czujesz. Musisz werbalizować swoje myśli, aby inni wiedzieli, co się z Tobą dzieje.
Co więcej, w wielu przypadkach możesz odczuwać dyskomfort i złość wobec innych, ponieważ nie są oni w stanie odgadnąć, jak się czujesz. Dzieje się tak zwłaszcza u par. Padają słowa typu „Znasz mnie wystarczająco dobrze, aby wiedzieć, co się ze mną dzieje”. Sytuacja ta występuje również między rodzicami i dziećmi oraz między przyjaciółmi. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że bez względu na to, jak dobrze bliscy Cię znają, nie zawsze będą wiedzieć, co się z Tobą dzieje. Dlatego zanim się zdenerwujesz, o wiele zdrowsze będzie otwarte powiedzenie im tego.
Zapamiętaj swój cel
Kiedy zamierzasz powiedzieć, co czujesz, nie zmieniaj kierunku. Pamiętaj, dlaczego chcesz to zrobić, nie wycofuj się i powtarzaj sobie, że dzięki temu poczujesz się lepiej. Ponadto w większości przypadków to, czego się boisz, ostatecznie się nie dzieje. Wiele razy martwisz się niepotrzebnie.
Często masz tendencję do negatywnego przewidywania, jak druga osoba na Ciebie zareaguje. Potem, kiedy w końcu zdecydujesz się przemówić, dzieje się zupełnie odwrotnie. Ważne jest, aby nie przewidywać negatywnych wydarzeń, by nie udaremnić swojego celu. Niemniej jednak musisz komunikować się ze zrozumieniem i szacunkiem.
Bądź jasny w tym, co wyrażasz
Aby właściwie się komunikować, musisz jasno wyrażać się w tym, co mówisz. Nie komplikuj sprawy zmieniając kierunek. Zacznij od tego, co jest ważne i powiedz to jasno. Używaj słów, które dokładnie opisują, co chcesz osiągnąć, a Twoi rozmówcy Ci podziękują. Najlepiej używać bezpośredniego języka, który nie powoduje żadnych błędnych interpretacji. Wiele osób, ze strachu lub niepewności, próbuje rozwiązać dany problem pośrednio, zanim „przejdzie do sedna”. Jednak najlepiej jest być szczerym, jasnym i bezpośrednim. Jeśli pozostaną jakiekolwiek wątpliwości, rozwiąż je.
„Musisz mieć dość odwagi, by popełniać błędy”.
-Paulo Coelho-