Czym jest westchnienie i co sprawia, że się ono pojawia?

Westchnienie to coś więcej, niż chwila odprężenia. Przytrafia się ono praktycznie każdemu, więc warto dowiedzieć się na ten temat więcej!
Czym jest westchnienie i co sprawia, że się ono pojawia?
Esther Rodriguez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Esther Rodriguez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Z czym kojarzy nam się westchnienie? Westchnienie przytrafia się czasem praktycznie każdemu z nas.

Gustavo Adolfo Bécquer napisał kiedyś: „Wzdychania są powietrzem i wznoszą się w powietrze. Łzy są wodą i płyną do morza. Powiedz mi kobieto, gdy zapomina się o miłości, czy wiesz, dokąd zmierza?”. Mimo to nie wyjaśnił nam, czym jest westchnienie.

Jeśli poszukamy czasownika ‘wzdychać’, pierwsza definicja, która pojawia się w słowniku Oxford English Dictionary to „wydychać długi, głęboki, słyszalny oddech wyrażający smutek, ulgę, zmęczenie itp.”. Literackie znaczenie to „odczuć głęboką tęsknotę za (kogoś lub coś utraconego, nieosiągalnego lub odległego)”.

Te konceptualizacje nadają aktowi westchnienia element emocjonalny. Warto jednak zająć się pytaniem tego artykułu zarówno z fizjologicznego, jak i emocjonalnego punktu widzenia.  

Kobieta. Westchnienie

Westchnienie z podejścia biologicznego

Układ oddechowy jest jednym z głównych silników organizmu. Bez niej nie moglibyśmy żyć, ponieważ reguluje nasze tętno i sen.

Oddychamy mniej więcej 16 razy na minutę. Jednak co jakiś czas pojawia się dodatkowy oddech. Oznacza to, że pęcherzyki płucne odrywają się od płuc, dzięki czemu całe płuco może oddychać prawidłowo. Ta „krótka pauza” jest westchnieniem, o którym mówimy, głębokim wdechem, po którym następuje przedłużony wydech, którego główną funkcją jest dobre natlenienie krwi.

Gdybyśmy nie wzdychali, nasze ciała by się zawaliły. Dzieje się tak, ponieważ tylko z westchnieniem nasze płuca otrzymują niezbędny tlen, aby uwolnić nagromadzony dwutlenek węgla, który nie mógł wydostać się z normalnego oddechu.

Prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego gwarantuje nam większą obronę wewnętrzną. Ponadto często sprzyja zmniejszeniu lęku z powodu spadku kortyzolu. Dlatego zawsze wzdychamy.

W rzeczywistości musimy wzdychać, aby przeżyć. Dlatego westchnienie jest normalnym mechanizmem, który dzieje się nawet podczas snu.

Westchnienie z podejścia psychologicznego

„Oto westchnienie dla tych, którzy mnie kochają i uśmiech dla tych, którzy nienawidzą: i niezależnie od tego, jakie niebo jest nade mną, tu serce na każdy los”.

-Lord Byron-

Jak wskazaliśmy na początku, większość definicji wskazuje na emocjonalny komponent tego terminu, westchnienie. Dlatego większości z nas kojarzy się to z nudą, zmęczeniem, złością, miłością itp. Rzeczywiście, nie możemy zaprzeczyć, że istnieje ścisły związek między naszym oddechem a naszym nastrojem.  

mężczyzna wzdycha

Ulga i udręka, dwie wspólne twarze westchnienia

Jak zauważył Chiozza (2008) westchnienie nie musi oznaczać bolesnej sytuacji, bo czasami wzdychamy z pozytywnych powodów. W takich przypadkach to tak, jakby westchnienie było pozdrowieniem, z którym żegnamy naszą przeszłą udrękę. Ponieważ pochodzi z chwili zawieszenia oddechu, ma konotację „wyzwolenia”, która wyraża przezwyciężenie zniechęcenia. Może coś wewnętrznego, co jest gotowe do ujawnienia.

Jednak westchnienie, oprócz tego, że jest koniecznym zjawiskiem biologicznym , może również działać jako objaw ostrzegający nas, że coś jest nie tak. Może wyrażać prawdę, której nie znamy lub którą postanawiamy zignorować lub zaprzeczyć, być może dlatego, że nie jesteśmy jeszcze gotowi, by nią zarządzać.

W rzeczywistości westchnienie można uznać za zaszyfrowaną wiadomość, którą musimy rozszyfrować. To nasze ciało mówi, gdy pojawiają się nierozwiązane lub niezwerbalizowane konflikty emocjonalne, czy to z powodu problemów wewnętrznych, czy środowiskowych.

Dlatego należy zaobserwować funkcję westchnienia w odniesieniu do konfliktu rodzinnego, na przykład. Ponieważ może to być sygnał ostrzegawczy, że jest problem do rozwiązania.

Wreszcie, zarówno od strony biologicznej, jak i psychologicznej, akcja wzdychania pomaga nam pozostać przy życiu. Daje nam krótką przerwę, aby nasze ciała mogły kontynuować swoje prawidłowe funkcjonowanie i móc przekierować pewne doświadczenia, jeśli takie istnieją, które wywołują wewnętrzne konflikty emocjonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chiozza, Luis Antonio (2008). Afectos y afecciones 1: los afectos ocultos en la enfermedad del cuerpo – 1a ed. – Buenos Aires: Libros del Zorzal-

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.