Gwatemalskie laleczki zmartwień

Gwatemalskie laleczki zmartwień

Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2022

Zgodnie z tradycją Majów z wyżyn gwatemalskich , kiedy dzieci są przestraszone lub mają koszmary, przed pójściem spać dostają laleczki zmartwień. Następnie wkładają je pod poduszkę, a kiedy się budzą, ich zmartwienia znikają.

Laleczki zmartwień to niesamowita część tradycyjnej gwatemalskiej legendy. Według tej historii, której dokładne pochodzenie nie jest znane, to lalka martwi się danym problemem, a nie osoba, której on dotyczy. Dzięki temu dzieci mogą spać spokojnie.

Kiedy maluch się obudzi, lalka rozwieje wszystkie obawy, które normalnie nie pozwalają dzieciom zasnąć. Zmartwienia pozostają z lalką, którą trzeba będzie następnie poprzytulać, aby nie odczuwała bólu.

„Laleczki zmartwień zabierają mi cierpienie. Bardzo cicho szepczę im moje zmartwienia, a one mnie z nich leczą. Śpią pod moją poduszką, a jak mam problem, to normalnie budziłabym się bez lalki. Nigdy wcześniej nie wierzyłam w amulety lub czary. Co ja robię, opowiadając lalkom o moich smutkach?

-Tontxu-

lalki

Piękna i delikatna tradycja, która złagodzi Twoje zmartwienia

Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów, laleczki zmartwień zwykle mają od 10 do 20 milimetrów. Wykonywane są ręcznie na bazie drewna lub drutu. Ich twarze są zwykle wykonane z bawełny, tektury lub gliny, a ubrania mogą być wykonane z wełny lub aguayo, tradycyjnej tkaniny gwatemalskiej.

W kulturze Gwatemali te małe figurki pierwotnie miały na celu złagodzenie nocnego niepokoju dzieci, ale dziś często używają ich również dorośli. Zazwyczaj trzyma się je w pudełkach lub płóciennych torbach w grupach po 6 sztuk, po jednej na każdy dzień tygodnia. Siódmego dnia mają możliwość odpoczynku. Zwykle są dostarczane z następującymi instrukcjami:

  • Skoncentruj się na swoich obawach lub problemach, kiedy kładziesz się spać.
  • Powiedz lalce, co chcesz, żeby od Ciebie zabrała.
  • Umieść lalkę pod poduszką.
  • Pogłaszcz lalkę kilka razy po brzuszku, aby Twoje smutki jej nie zraniły, a rano Twoje problemy znikną!

Lalek używa się łapacze snów i amulety, dając Ci szansę na uwolnienie się od codziennego cierpienia w naturalny sposób. Ta piękna tradycja promuje bardzo zdrowy nawyk psychologiczny, który każdy powinien starać się osiągnąć każdego dnia. Jest to uwolnienie umysłu od trosk, abyś mógł spać spokojnie.

Fizyczne przenoszenie zmartwień i smutków na lalkę jeden po drugim, nawet jeśli jest to wyimaginowane, może być bardzo przydatnym sposobem radzenia sobie z niepokojem związanym z problemami. Sprawia również, że czujesz, że masz moc radzenia sobie z lękiem i bezsennością.

młoda dziewczyna

Silly Billy, opowieść dla dzieci o lalkach zmartwień

Tradycja ta jest tak silna, że istnieją nawet historie o tym, jak przydatne są te lalki w pomaganiu dzieciom w kontrolowaniu emocji i radzeniu sobie z lękami i niepokojem.

Silly Billy to historia Anthony’ego Browne’a, który przeniósł tradycyjną legendę o gwatemalskich lalkach zmartwień do milionów domów na całym świecie. Historia opowiada o chłopcu o imieniu Billy, który ma dziesiątki zmartwień, które nie pozwalają mu zasnąć. Po wypróbowaniu prawie wszystkiego jego babcia opowiada mu o lalkach zmartwień i o tym, jak mogą usunąć jego kłopoty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.