Uczucia motywują umysł: teoria Antonio Damasio

Uczucia motywują umysł: teoria Antonio Damasio
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia, 2021

Antonio Damasio, podobnie jak inni neurobiolodzy, twierdzi, że uczucia motywują umysł. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja nigdy nie będzie równa ludzkiej.

Antonio Damasio to portugalski neurobiolog, który poświęcił większość swojego życi badaniom neurologicznym nad tym w jaki sposób uczucia motywują umysł. W swojej książce pod tytułem “Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg” wnikliwie przedstawił założenie, że nasze uczucia motywują ludzki umysł.

Damasio ukończył konsolidację swojej tezy w książce “Jak umysł zyskał jaźń. Konstruowanie świadomego mózgu”. Jego wieloletnie doświadczenie i przeprowadzone badania doprowadziły go do stwierdzenia, że to właśnie uczucia stanowią motywację dla mózgu, a nie wiedza lub rozum.

Co oznacza stwierdzenie, że uczucia motywują umysł? Odnosi się do faktu, że zachowanie nie wiąże się aż tak bardzo z tym, co ludzie myślą w sposób racjonalny. Zamiast tego pochodzi z przysłowiowego serca. Damasio mówi, że ludzka cywilizacja powstała właściwie w rezultacie uczuć.

“Każdy z nas obudził się dzisiejszego poranka i doświadczył niesamowitego powrotu naszego świadomego mózgu. Odzyskaliśmy umysł z całkowitym poczuciem swojego ja i całkowitym poczuciem naszej egzystencji — a mimo tego praktycznie nigdy nie zatrzymujemy się, aby zastanowić się nad tym cudem.”

-Antonio Damasio-

Osoba niosąca serce do głowy

Uczucia motywują umysł

Z łatwością można znaleźć związek między emocjami i określonymi działaniami, jak choćby napisanie poematu. Jednak Antonio Damasio twierdzi, że nawet eksploracja przestrzeni kosmicznej, badania pod mikroskopem i decyzje biznesowe wynikają z tego, jak czuje się jedna lub więcej osób.

Ten neurobiolog stwierdza, że niektóre nowoczesne środki do badania mózgu pozwoliły mu potwierdzić jego tezę. Można na przykład wykonywać szczegółowe zdjęcia całego mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego i badać je dokładnie.

Właśnie takie skany pozwoliły całemu światu poznać wiele informacji na temat mózgu i to nie tylko poprzez zachowanie, które można zaobserwować, jak działo się wcześniej. W jaki sposób wiąże się to ze stwierdzeniem, że uczucia motywują umysł? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Umysł, emocje i uczucia

Antonio Damasio wskazuje, że emocje to jedne z tych automatycznych urządzeń, z którymi ludzie przychodzą na świat. Działają same z siebie i nie wymagają myślenia, aby je aktywować. Istnieją pierwotne lub podstawowe emocje, takie jak lęk, złość, satysfakcja, smutek, itp. Z kolei inne emocje są społeczne, a tym samym bardziej złożone.

Chociaż emocje są wrodzone, ludzie uczą się kojarzyć je z określonymi przedmiotami lub wydarzeniami gdy dorastają. Na przykład można powiązać obiekt “pies” z emocją “szczęście” lub powiązać wydarzenie “zgromadzenie ludzi” z emocją “lęk”. Takie połączenie między obiektem lub wydarzeniem a emocją konfiguruje uczucia.

Co więcej, emocje są widoczne w ciele. Na przykład lęk wywołuje wzrost tętna, szybkości oddechu oraz bladość. Jednak uczucia stanowią symboliczną rzeczywistość. Poza tym emocja wywołuje sekwencję działań, zaś uczucie stanowi rezultat tego łańcucha.

Tym samym możesz czuć się szczęśliwy kiedy zobaczysz psa, a takie przyjemne uczucie sprawia, że chcesz go pogłaskać. Być może zobaczysz grupę ludzi i aktywuje się emocja “lęk”, więc uciekasz z tego miejsca. Emocja, która pojawia się w pierwszym przypadku i uczucie prowadzi do podjęcia decyzji o działaniu w określony sposób.

Serce w głowie - uczucia motywują umysł

Motywacja

Emocje i złożone uczucia bazując na tym podstawowym rodzaju funkcjonowania. Na tej podstawie Antonio Damasio twierdzi, że uczucia motywują umysł. Jednak uczucia zapewniają “homeostatyczną regulację” z biologicznego punktu widzenia.

Taka regulacja odnosi się do stanu równowagi danego organizmu. Damasio twierdzi, że emocje działają jak źródła informacji. Dlatego też dana osoba czuje się radosna budząc się by rozpocząć dzień, więc jej równowaga homeostatyczna jest dobra. Z kolei smutek lub złość stanowią oznakę, że ta równowaga jest zaburzona.

W jednym przypadku ludzie będą bardziej skłonni podjąć działanie i stawić czoła wyzwaniom nawet jeśli będą one złożone. Z kolei w innych sytuacjach ich reakcja będzie zupełnie inna. To pokazuje, że koniec końców uczucia motywują umysł.

W obu przypadkach pojawi się inklinacja wobec określonego rodzaju działań. Wszystko to składa się na konkretny rozwój sytuacji, zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Damasio, A. (1997). El error de Descartes. Revista de Filosofía, ág-129.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.