Nie zostawiaj otwartych drzwi do przeszłości i idź naprzód

Musisz nauczyć się zamykać cykle i kończyć etapy. Pozostawienie przeszłości za sobą w zdrowy sposób pozwala iść do przodu z większą równowagą, po nauczeniu się kilku cennych lekcji.
Nie zostawiaj otwartych drzwi do przeszłości i idź naprzód
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jak skomplikowane jest zamknięcie drzwi z przeszłości i przejście do przyszłości! Co więcej, tak jak otwieranie się na nowe relacje może być trudne, zaakceptowanie faktu, że nadszedł czas na zakończenie związku, jest również naprawdę ciężkie. Wiele osób woli kontynuować relacje, które ich niszczą, ponieważ boją się tego, co może się stać, jeśli je skończą.

Czy rzeczywiście przeanalizowałeś, jakie ryzyko wiąże się z pozostawaniem z tym, co sprawia, że jesteś nieszczęśliwy? Być może dajesz się ponieść pomysłom typu „co jeśli nie znajdę kogoś innego?”, „co jeśli będę tego żałować?” i „co jeśli wszystko pójdzie nie tak?” Jeśli zauważysz, że to robisz, nie idziesz dalej, po prostu utkniesz w połowie drogi.

Utrzymywanie wielu drzwi otwartych na przeszłość jest rozpraszające

Pozbywanie się tego, co wiesz, a co w jakiś sposób odcisnęło na Tobie piętno, jest zawsze skomplikowane. Jednak pozostawienie wielu drzwi otwartych na przeszłość uniemożliwia skupienie się na tym, co jest teraz ważne.

Jeśli spędzisz życie jedną nogą w związku, który już nie działa, nie zauważysz tej nowej osoby, która jest Tobą zainteresowana i która może być właśnie tą, której szukasz.

To samo dzieje się w każdym aspekcie Twojego życia. Kiedy skupiasz się wyłącznie na myśleniu i płaczu nad przyjacielem, który Cię zawiódł, nie będziesz cieszyć się towarzystwem nowych ludzi w swoim życiu. Jednak zamykając drzwi i pozostawiając za sobą przeszłość, dajesz sobie czas na dążenie do listy   marzeń i wyznaczanie sobie nowe celów.

Dziewczyna otwierająca drzwi na plaży?

Uwolnij się z łańcuchów przeszłości i zaryzykuj

Utrzymywanie otwartych drzwi, ponieważ wierzysz, że w pewnym momencie odzyskasz to życie, które miałeś wcześniej, jest dużym błędem. Oczywiście możliwe, że Twoja przeszłość była fantastyczna i byłeś niezwykle szczęśliwy. Jednak nie powinieneś tam utknąć. Ponieważ przyszłość też może zaoferować wspaniałe rzeczy.

Czekanie, aż wróci do Ciebie ktoś, kto był Twoim najlepszym przyjacielem, nie sprawi, że przeszłość stanie się bardziej realna. Dorośnij, zmień swój wygląd, przenieś się do innego miasta, wykorzystaj każdą nadarzającą się okazję . Nie bój się i nigdy nie myśl, że musisz być przy tym, kto cię zostawił.

Nie możesz spędzić życia czekając, aż wróci ten, który Cię zostawił, albo ten, który nawet nie zadał sobie trudu, żeby Cię odwiedzić . Może pewnego dnia pożałują i będą Cię szukać. Co się jednak stanie, jeśli tego nie zrobią? Czy zamierzasz żyć swoim życiem w oparciu o oceny innych? A może zaczniesz doceniać siebie, bez względu na wszystko?

Obsesja na punkcie przeszłości sprawia, że jesteś nieszczęśliwy

Mówią, że ludzie żyjący w przeszłości cierpią na depresję . Jeśli się nad tym zastanowisz, łatwo to zrozumieć. Bo kiedy pamiętasz tylko to, co miałeś, zapominasz, co masz i co możesz mieć.

Dlatego tak ważne jest zamykanie drzwi. Nie chcesz żyć w otoczeniu nostalgii i tęsknoty za tym, kim byłeś. Dobrze jest pamiętać, skąd pochodzisz i stąpać twardo po ziemi, ale musisz zwracać większą uwagę na to, co masz dzisiaj.

Ciesz się tym, co masz, śmiej się z każdym, kto jest obok Ciebie i planuj przyszłość. Nie ma sensu robić inaczej. Najgorsze, co może ci się przydarzyć, to to, że za dziesięć lat będziesz żałować, że nie przeżyłeś w pełni życia, jakie masz dzisiaj .

Bądź realistą i postrzegaj przyszłość jako szansę

Być może jesteś jedną z tych osób, które myślą, że nie możesz zakończyć przyjaźni lub związku, ponieważ ten przyjaciel może pomóc Ci dostać się do określonej pozycji, której pragniesz. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy ten przyjaciel rzeczywiście chce to zrobić? Może nawet nie widzą Cię już jako prawdziwego przyjaciela.

Sylwetka dziewczyny patrzącej na horyzont

Ponadto możesz angażować się w sytuacje, które w ogóle Cię nie interesują. Rzeczywiście, trzymanie otwartych drzwi może wydawać się dobrym pomysłem, ale zwykle tylko nakłada to na Ciebie obowiązki, które mogą stać się obciążeniem w późniejszym czasie.

Pozbądź się złego nawyku pozostawiania otwartych drzwi

Stworzyłeś zły nawyk pozostawiania otwartych drzwi do przeszłości. Uważasz, że zawsze lepiej pozostawić otwarte możliwości „na wszelki wypadek”. Na wypadek, gdyby ten przyjaciel Cię potrzebował, na wypadek, gdyby dawna miłość zaczęła Cię ponownie cenić, na wypadek, gdyby pojawiła się okazja do pracy itp.

Nie możesz jednak iść przez życie, mając nadzieję, że okoliczności będą odpowiadać tym, czego chcesz . Musisz położyć kres sytuacjom, które nie mają przyszłości. To klucz do postępu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.