Zawał serca czy napad lękowy – czym się od siebie różnią?

Zawał serca nie ma nic wspólnego z atakiem lęku, chociaż mogą wywoływać podobne odczucia. W tym artykule omówimy ważne różnice między atakiem lęku i zawałem serca.

Kobieta podejrzewająca zawał serca

Napad lękowy i zawał serca mogą wywoływać podobne objawy na poziomie fizjologicznym. Nie należy ich jednak mylić. W tym artykule omówimy osiem różnic między atakiem lęku a zawałem serca. Pomogą Ci one ustalić, z którą sytuacją masz do czynienia.

Jak zapewniają nas kardiolodzy, nie wszyscy pacjenci przechodzący zawał serca odczuwają charakterystyczne dla niego objawy. Również nie wszyscy pacjenci, u których występują objawy zawału serca, rzeczywiście mają z nim do czynienia. To samo dotyczy ataków lękowych.

Zawał serca – objawy

Zawał serca występuje, gdy część serca nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi. Zwykle dzieje się tak, gdy tętnica dostarczająca krew do serca jest zablokowana. Typowe objawy zawału serca to:

  • Ból lub ucisk w klatce piersiowej.
  • Przyspieszone bicie serca.
  • Zawroty głowy lub omdlenie.
  • Pocenie się, w tym zimne poty.
  • Ból lub dyskomfort w górnej części ciała, np. w szczęce, szyi, barkach, ramionach lub plecach.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Nudności lub wymioty.
  • Wrażenie nieuchronnej śmierci.

Zawał serca może zagrażać życiu, więc nie czekaj, aż objawy ustąpią. W rzeczywistości musisz natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli masz objawy zawału serca.

Objawy napadu lęku

Napad lękowy to nagły atak przytłaczającego strachu lub niepokoju. Epizody te nie zagrażają życiu, ale wpływają na jakość życia i samopoczucie psychiczne. Objawy napadu lękowego obejmują:

  • Nagłe uczucie silnego niepokoju i strachu.
  • Ból w klatce piersiowej.
  • Trudności w oddychaniu.
  • Wrażenie nieuchronnej śmierci.
  • Bicie lub przyspieszone bicie serca.
  • Wyczerpanie.
  • Trzęsawki lub dreszcze.
  • Osłabienie lub zawroty głowy.
  • Ból żołądka lub nudności.

Osoby, które doświadczają regularnych lub częstych ataków lękowych, mogą cierpieć na zespół lęku napadowego, rodzaj zaburzenia lękowego. Z drugiej strony izolowany atak paniki może przydarzyć się każdemu, nawet bez diagnozy.

Różnice między napadem lękowym a zawałem serca

Jakie są różnice między napadem lękowym a zawałem serca? Tutaj omówimy najistotniejsze różnice, dzięki czemu będziesz w stanie postawić dobrą diagnostykę różnicową.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z opisanych przez nas schorzeń, powinieneś uzyskać odpowiednią diagnozę od lekarza.

Kobieta z kryzysem lękowym

1. Rodzaj bólu w klatce piersiowej

W zawale serca ból w klatce piersiowej charakteryzuje się uczuciem ucisku, ciężkości lub intensywnego dyskomfortu. Pacjenci często określają to jako uczucie „uczucie ciężaru na klatce piersiowej” lub „bólu, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyli”. Z drugiej strony w niepokoju (lub w ataku lęku) ból jest innego rodzaju. Zwykle jest to bardziej przeszywający rodzaj bólu.

2. Lokalizacja bólu

Kolejną różnicą między atakiem lęku a zawałem serca jest lokalizacja bólu w klatce piersiowej. Przy zawale serca ból jest rozproszony za mostkiem.

Jak stwierdził dr Pizarro, jest to rodzaj bólu, który promieniuje do lewego barku i ramienia, do przedniej części szyi lub do szczęki.

W ataku lękowym ból znajduje się w bardziej specyficznym obszarze. W rzeczywistości można to wskazać palcem. Zwykle znajduje się w obszarze podpiersiowym.

3. Czas trwania bólu

Chociaż w każdym indywidualnym przypadku czas trwania bólu może być bardzo różny, z reguły w przypadku zawału ból trwa kilka minut i może stać się uporczywy. Według specjalistów ból ten utrzymuje się lub się nasila.

Natomiast w ataku lękowym ból może trwać od sekund do dni. Dlatego może być krótszy lub dłuższy niż zawał serca.

4. Ból zmienia się w zależności od postawy

W przypadku zawału serca brak ruchu nie może złagodzić bólu w klatce piersiowej. Jednak w ataku lękowym można go złagodzić za pomocą technik głębokiego oddychania.

W przypadku napadu lęku ból można również złagodzić pewnymi ruchami, a nawet połykaniem. Ponadto ból jest odtwarzany w badaniu palpacyjnym.

5. Zaburzenia oddechowe

Inna z głównych różnic między atakiem lęku a zawałem serca, poza rodzajem bólu w klatce piersiowej, wiąże się z zaburzeniami lub objawami układu oddechowego. W lęku często pojawia się ten typ objawu. Jest to objaw, który jest częścią nadmiernej aktywacji współczulnego autonomicznego układu nerwowego, typowego dla lęku. Przejawia się uczuciem duszenia lub hiperwentylacji.

Natomiast zaburzenia oddechowe nie są charakterystyczne dla problemów z sercem. W konsekwencji osoba, która na nie cierpi, może normalnie oddychać. Jeśli ma trudności z oddychaniem, hiperwentylacja nie pojawia się, a jeśli tak, to jest to wynik niepokoju.

6. Poczucie utraty kontroli

Poczucie utraty kontroli jest charakterystycznym poznawczym lub psychologicznym objawem lęku, zwłaszcza napadów lękowych.

Z drugiej strony w przypadku zawału serca ten objaw zwykle się nie pojawia. Tak więc, o ile sam problem z sercem nie spowoduje kryzysu lękowego, objaw nie wystąpi.

Mężczyzna z kryzysem lękowym

7. Uczucie mrowienia i drętwienie

Kolejną różnicą między atakiem lęku a zawałem serca jest uczucie mrowienia. Pojawia się często w niepokoju w postaci drętwienia i mrowienia w rękach i nogach.

Ponadto tym odczuciom często towarzyszą nagłe ukłucia bólu. Natomiast w zawale serca występuje jednolite odrętwienie, bez zmian, które zwykle dotyczy tylko jednej części ciała.

8. Inne objawy

Przy zawale serca oprócz bólu w klatce piersiowej pojawiają się również nudności, ból w jamie brzusznej i pieczenie w klatce piersiowej. Podczas ataku lękowego zwykle pojawia się uczucie mrowienia w palcach i drżenie.

Atak lękowy to coś zupełnie innego niż atak serca. Chociaż lęki i problemy z sercem mogą mieć wspólne elementy (takie jak subiektywny dyskomfort, ból w klatce piersiowej lub ucisk itp.), są one zupełnie od siebie różne.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać objawy każdego z tych stanów. Jak już wyjaśniliśmy, są to różne stany, które prezentują różne objawy, szczególnie w odniesieniu do rodzaju bólu w klatce piersiowej. Na koniec musimy podkreślić znaczenie rzetelnej diagnozy przez lekarza.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • American Psychiatric Association -APA- (2014). DSM-5. Manual diagnóstico y estadístico de los trastornos mentales. Madrid. Panamericana.
  • Amigo, I. (2012). Manual de Psicología de la Salud. Madrid: Pirámide.
  • Chand, S. P., & Marwaha, R. (2022). Anxiety. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470361/
  • National Institute of Mental Health. Panic Disorder: when fear overwhelms. https://www.nimh.nih.gov/health/publications/panic-disorder-when-fear-overwhelms
Scroll to Top