Zauważalne wsparcie w miejscu pracy a zdrowie psychiczne pracowników

Nasze zdrowie psychiczne opiera się na różnych filarach. Jednym z nich są ludzie, którzy otaczają nas w środowiskach, które są dla nas ważne. Na przykład w pracy. Odkryj, jak ważne może być ich wsparcie.

Spotkanie zespołu roboczego

Higiena pracy obejmuje wiele elementów. Odwołuje się między innymi do bezpieczeństwa fizycznego w tym konkretnym kontekście. Obejmuje jednak również aspekt psychiczny. W tym ujęciu zauważalne wsparcie w miejscu pracy ma bezpośredni wpływ na zdrowie zatrudnionych. Rzeczywiście, jeśli pracownik czuje się wspierany przez swoich przełożonych i współpracowników, prawdopodobnie poczuje się lepiej, a co za tym idzie, będzie osiągał lepsze wyniki.

Gdy pracownik jest wspierany przez otoczenie, może uniknąć wypalenia psychicznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowody naukowe potwierdzają to powiązanie. Twierdzą, że zauważalne wsparcie w miejscu pracy jest pozytywnie powiązane z dobrostanem psychicznym pracowników (WHO, 2020).

„Praca powinna być nie tylko źródłem dochodu, ale także szczęścia i osobistego spełnienia”.

-Gretchen Rubin-

Zauważalne wsparcie w miejscu pracy

Badanie przeprowadzone przez The Canadian Medical Association Journal na próbie 1422 profesjonalistów wykazało, że 48,5 procent czuło się wspieranych w pracy. To mniej niż połowa z ankietowanych. Trudno się więc dziwić, że zauważalne wsparcie w miejscu pracy ma znaczący wpływ na zdrowie psychiczne pracowników.

Obejmuje ono socjalizację na różnych poziomach sformalizowania i różne skale organizacji przedsiębiorstwa. Oznacza szereg relacji/interakcji, w których jeden pracownik lub przełożony udziela pomocy drugiemu. Istnieją trzy różne rodzaje takiego wsparcia. Omówimy je poniżej:

  • Instrumenty. Narzędzia niezbędne do osiągania celów.
  • Ekspresyjność. Może to być pomoc wewnętrzna, polegająca na przykład na ekspresji emocjonalnej.
  • W kryzysie. Odnosi się do roli, jaką zauważalne  wsparcie odgrywa w promowaniu dobrego samopoczucia i ochronie przed chorobami.

Należy podkreślić, że zauważalne wsparcie w miejscu pracy odnosi się, jak sugeruje ten termin, do postrzegania. Jako takie, bardziej niż rzeczywiste, namacalne i oczywiste wsparcie, odnosi się do przekonania, że jest ono dostępne, jeśli pracownik tego potrzebuje.

„Jesteśmy najlepsi i najszczęśliwsi, kiedy jesteśmy w pełni zaangażowani w pracę, którą lubimy w drodze do celu, który sobie wyznaczyliśmy”.

-Earl Nightingale-

Motywacja wśród współpracowników
Psycholog Emma Seppälä zwraca uwagę, że dobre samopoczucie w pracy wpływa nie tylko na pracowników, ale także na wyniki firmy.

Zauważalne wsparcie w miejscu pracy i zdrowie psychiczne

Brak zauważalnego wsparcia w miejscu pracy może mieć wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Według naukowców Sohmaran i in. (2019), pracownicy, którzy zgłaszają niewielkie wsparcie, są bardziej narażeni na następujące schorzenia:

  • Bezsenność kliniczna.
  • Syndrom wypalenia.
  • Ciężkie zaburzenie depresyjne.
  • Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD).

Pracownicy, którzy czują się bezradni, są bardziej narażeni. Oznacza to, że wykazują tendencję do doświadczania bardziej kruchego zdrowia psychicznego. Podobnie badanie opublikowane w Journal of Occupational Health wiąże dobry poziom zauważalnego wsparcia w miejscu pracy z niższym poziomem stresu pracowników (Sconfienza i in., 2019).

Zdrowe środowisko pracy to takie, w którym istnieje równowaga między wymaganiami pracy a zasobami, które pozwalają im sprostać”.

-Sir Cary Cooper-

Współpracownicy. Zauważalne wsparcie w pracy.
Zauważalne wsparcie w miejscu pracy i wysoki poziom zaangażowania chronią pracowników przed stresem.

Czy może chronić zdrowie psychiczne?

Dr Christina Maslach (2017) twierdzi, że brak zauważalnego wsparcia w miejscu pracy może być związany z zespołem wypalenia zawodowego. Wynika to z uporczywego, podstępnego i endemicznego stresu zawodowego. W konsekwencji pracownik może czuć się w swojej pracy zmęczony, zdepersonalizowany i wykorzystany.

Podobnie Sohmaran i in. (2019) twierdzą, że pracownicy wspierający mają potencjał ochrony współpracowników przed zespołem wypalenia zawodowego i GAD (uogólnionymi zaburzeniami lękowymi). Ci, którzy otrzymali odpowiednie wsparcie, byli o 39 procent mniej narażeni na GAD w porównaniu z pracownikami, którzy nie byli wspierani przez swoich przełożonych.

Ponadto fakt otrzymywania wsparcia w miejscu pracy wiąże się z wyższym poziomem zaangażowania. Zaangażowanie to klasyczny termin z dziedziny psychologii organizacji. Pracownicy z wysokimi wartościami tej zmiennej ujawniają, że praca w dużej mierze przyczynia się do ich dobrostanu. Ponadto ich wydajność jest optymalna.

Wysokie wskaźniki zauważalnego wsparcia w miejscu pracy, jak również zaangażowania, są również skonfigurowane jako czynniki chroniące przed stresem (Orgambídez-Ramos, 2017).

Specjaliści w dziedzinie medycyny pracy są świadomi tych faktów. Wiele podejść i wytycznych dotyczących pracy sugeruje promowanie wsparcia w tym obszarze w celu poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego pracowników. Dlatego wsparcie w miejscu pracy może zostać uznane za czynnik chroniący przed lękiem, dyskomfortem i depresją.

„Pozytywne i wspierające środowisko pracy nie tylko zwiększa szczęście i satysfakcję z pracy, ale także zwiększa produktywność i wydajność”.

-Shawn Achor-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Gracia, E., Herrero, J., & Musitu, G. (1995). El apoyo social. ISBN: 84-477-0438-6.
  • How to promote wellbeing and tackle the causes of work-related mental health problems. (2014). London: Mind. Consultado el 31 de marzo de 2023. https://www.mind.org.uk/media-a/4662/resource3_howtopromotewellbeingfinal.pdf
  • Schaufeli, W. B., Maslach, C., & Marek, T. (2017). Professional burnout: Recent developments in theory and research. Routledge. https://scholar.google.co.ve/scholar?q=Schaufeli,+W.+B.,+Maslach,+C.,+%26+Marek,+T.+(2017).+Professional+burnout:+Recent+developments+in+theory+and+research.&hl=es&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart#:~:text=incluir%20citas-,Professional%20burnout%3A%20Recent%20developments%20in%20theory%20and%20research,-WB%20Schaufeli%2C
  • Sconfienza, C., Lindfors, P., Lantz Friedrich, A., & Sverke, M. (2019). Social support at work and mental distress: A three-wave study of normal, reversed, and reciprocal relationships. Journal of occupational health61(1), 91–100. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30698345/
  • Siddiqui, I., Gupta, J., Collett, G., McIntosh, I., Komodromos, C., Godec, T., Ng, S., Maniero, C., Antoniou, S., Khan, R., Kapil, V., Khanji, M. Y., Gupta, A. K., & CoPE-HCP clinical investigators (2023). Perceived workplace support and mental health, well-being and burnout among health care professionals during the COVID-19 pandemic: a cohort analysis. CMAJ open11(1), E191–E200. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36854456/
  • Organización Mundial de la Salud. (2020). Mental health in the workplace. Consultado el 31 de marzo de 2023. https://www.who.int/teams/mental-health-and-substance-use/promotion-prevention/mental-health-in-the-workplace
Scroll to Top