Wsparcie, którego desperacko potrzebujemy: "Świetnie Ci idzie"

Wsparcie, którego desperacko potrzebujemy: "Świetnie Ci idzie"

Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2018

Wsparcie frazą “świetnie Сi idzie” jest czasem jedyną rzeczą, którą chcemy usłyszeć. Nie ma znaczenia, co ludzie mówią i myślą. Nie przejmuj się zdaniem innych o decyzjach, które podjąłeś i o tym, co zostawiłeś za sobą. Po prostu pamiętaj, że zawsze znajdzie się ktoś, kto jest w stanie okazać Ci wsparcie.

Masz swój własny sposób robienia różnych rzeczy, własny styl, pasję i charyzmę. Wszystko będzie dobrze. Choć czasami możesz mieć wątpliwości, musisz zrozumieć i pamiętać, że życie to proces. Dopóki będziesz w pełni wierzyć w to, kim jesteś, będziesz mieć święty spokój.

Czasami po prostu potrzebujemy (i chcemy), by ktoś nam to powiedział. Ta chęć nie oznacza, że potrzebujemy zatwierdzenia ze strony innych ludzi. Nie oznacza to również, że wątpimy w siebie.

Po prostu czasem uznanie i pozytywne wsparcie we właściwym momencie mogą stać się cudownymi impulsami emocjonalnymi. To jest niczym powiew świeżego powietrza dla naszej duszy.

Pomyśl o dzieciach. Wsparcie frazą “świetnie Ci idzie” jest dla nich bardzo ważne. Muszą to usłyszeć. Komplement jest czymś więcej niż zwykłym pozytywnym wsparciem lub czystym psychologicznym uwarunkowaniem.

Jest to sposób na zachęcenie dziecka do kontynuowania swoich prób, zwiększania poczucia własnej wartości, pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.  Poza tym, czy zauważyłeś, że ten rodzaj wsparcia koncentruje się na procesie, a nie na wynikach?

“Jeśli potrzebujesz pomocnej dłoni, pamiętaj, że mam dwie”

-Św. Augustyn-

Podobnie jak w dzieciństwie, dorośli również potrzebują pozytywnego wzmocnienia. Od czasu do czasu powinniśmy odczuwać uznanie i wsparcie.

Na przykład, rodzice potrzebują go, ponieważ wykonują złożoną, mało ciekawą pracę – wychowują dzieci. Potrzebujemy tego, gdy decydujemy się na zmiany w naszym życiu. Doceniamy, gdy ktoś z naszego otoczenia mówi, że podejmujemy dobrą, odważną decyzję…

Kobieta z walizką na drodze

Osobiste wsparcie i jego rodzaje, które możemy znajdywać każdego dnia

Większość z nas nosi teraz buty dla dorosłych. Idealnie pasują do naszej stopy i czujemy się lżejsze, niż kiedykolwiek. Mimo iż podeszwy zużyły się w trakcie podróży, zostały starte przez kamienie i kałuże, które trafiały się nam po drodze.

Niemniej jednak, pozostało nam jeszcze dużo życia do przeżycia i jest jedna rzecz, która nadal wpływa na nas na tak wiele sposobów.

Mówimy o wsparciu, uwadze i bliskości, które otrzymujemy od naszych bliskich. Oczywiście możemy powiedzieć, że “to na nas nie wpływa”.

Być może uważamy, że osiągnęliśmy punkt w naszym osobistym rozwoju, w którym negatywne rzeczy, powiedziane nam przez innych, są niczym nieświeże powietrze w pomieszczeniu bez wentylacji. Otwieramy okno, wypuszczamy go i możemy znowu swobodnie oddychać.

Jednakże, niezależnie jak bardzo chcielibyśmy wierzyć, że jesteśmy odporni, to wpływa na nas. To, co mówią nam rodzice lub rodzeństwo, może zranić. Obchodzą nas komentarze naszych znajomych i partnerów.

Dlatego fraza “świetnie Ci idzie” może być tak potężna. Jest potwierdzeniem, że związek jest silny. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

Wsparcie - Splecione dłonie

Ludzie, którzy pomagają, ludzie, którzy dają możliwości, i ludzie, którzy utrudniają

Niall Bolger jest badaczem na Wydziale Psychologii Uniwersytu Columbia. Specjalizuje się w badaniach na temat relacji osobistych i ich wpływu na dobre samopoczucie.

W jednym ze swoich artykułów zaznaczył, iż ludzi z naszego otoczenia społecznego można podzielić na trzy kategorie w zależności od sposobu, w jaki zapewniają wsparcie lub pomoc:

  • Ludzie, którzy dają możliwości. Powinniśmy jasno określić, że osoba, która “oferuje”, nie wspiera. Mówi nam, jak robić rzeczy według jej życzeń, przekonań lub wartości. Mogą to być przyjaciele, członkowie rodziny lub nasze drugie połówki. Zamiast próbować zrozumieć naszą sytuację, pragnienia i wybory, chcą “zapewnić możliwość” wpasowania się w ich sposób postrzegania świata.
  • Ludzie, którzy hamują. Innym rodzajem interakcji i więzi jest osoba, która twierdzi, że dba o nasze dobro, ale również angażuje się w zachowania, które stają nam na drodze. Taka osoba używa fraz typu “dobrze Ci idzie, ale pamiętaj, że wcześniej zrobiłeś błąd, więc prawdopodobnie znowu go popełnisz” lub “uwierz mi, mówię, żebyś z nią zerwał, tylko dlatego, że kocham Cię i doceniam… “
  • Ludzie, którzy pomagają. Doktor Bolge, który przeprowadzał to badanie, zidentyfikował trzeci rodzaj relacji. Potraktował go jako najważniejszy spośród wszystkich. Są to ludzie, którzy nie tylko potrafią powiedzieć dokładnie to, co trzeba, gdy tego najbardziej potrzebujemy, ale także zapewniają “niewidoczne wsparcie”. Innymi słowy, nie musimy mieć bezpośredni kontakt z tą osobą, by wiedzieć, że możemy liczyć na jej wsparcie, zainteresowanie i miłość.

Najlepsze wsparcie zapewniają ci, którzy pozwalają nam być i dostarczają poczucie bezpieczeństwa oraz stałej zachęty.

Twarz kobiety i kwiaty

Świetnie Ci idzie, bo…

Wiemy, iż werbalne i emocjonalne wsparcie ze strony ukochanej osoby przydaje się w wielu sytuacjach. Pomaga nam to iść do przodu, poruszać się coraz dalej.

Nie możemy jednak zapominać, że również musimy zachęcać, sprawdzać, motywować i wspierać samych siebie emocjonalnie. Tylko wtedy będziemy w stanie odnaleźć energię, której potrzebujemy, by móc stawiać czoła codzienności.

Warto zastanowić się nad poniższym:

  • Świetnie Ci idzie, ponieważ żyjesz w harmonii z prawdziwym sobą, swoimi wartościami i swoimi potrzebami. Nie ma znaczenia, że przechodzisz przez trudne czasy, ponieważ jest to cena, którą trzeba zapłacić za bycie wiernym sobie.
  • Świetnie Ci idzie, bo każdego dnia robisz coś nowego i wzbogacasz się. Każdy nowy dzień to małe zwycięstwo.
  • Świetnie Ci idzie, ponieważ zostawiłeś za sobą szkodliwe rzeczy, ludzi i energię. Zostawiłeś je, bo nie przynosiły Ci równowagi czy radości.
  • Świetnie Ci idzie, bo życie jest aktem odwagi. Rozpędzasz się i się nie zatrzymujesz. Szczęście to proces, i znalazłeś się na właściwej ścieżce, którą własnoręcznie wybrałeś.

Wcielmy te frazy w życie i skupmy się na pozytywnym myśleniu. Koniec końców, to  nic  nie kosztuje, ale natomiast możesz dostać dużo w zamian.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.