Lew Tołstoj i jego kalendarz mądrości

„Życzliwość jest dla Twojej duszy tym, czym zdrowie dla Twojego ciała: nie zauważasz jej, kiedy ją masz”. Lew Tołstoj, oprócz tego, że był wielkim pisarzem, był wybitnym działaczem na rzecz pokoju. Pozostawił nam w spadku wyjątkową książkę do refleksji nad wymiarem mądrości.
Lew Tołstoj i jego kalendarz mądrości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2023

Przed śmiercią Lew Tołstoj zaczął rozdawać biednym cały swój majątek. Jednak to życzenie nie zostało uszanowane przez jego rodzinę. Tuż przed śmiercią powiedział do otaczających go lekarzy: „Na ziemi są miliony ludzi i wielu z nich cierpi. Dlaczego więc jesteście wokół mnie?”.

Za życia Tołstoj zasiał wiele ziaren dobra. Porzucił luksusowy styl życia, preferując tworzenie szkół dla dzieci ubogich chłopów. Sam ich nawet uczył, a także pisał i redagował książki, z których korzystali jego uczniowie. Nauka, którą im zaszczepił, była niezwykle prosta, ale jednocześnie potężna: szanować siebie i innych.

Jednak jednym z najbardziej znanych projektów zrealizowanych przez Tołstoja była jego książka Kalendarz mądrości, którą napisał w 1912 roku. W tej pracy zebrał niektóre z najbardziej błyskotliwych cytatów wielu wielkich myślicieli. Były to słowa, które wychwalały współistnienie, miłość i życzliwość. W książce Tołstoj skomentował każdego z osobna swoją indywidualną wrażliwością.

Ta ostatnia książka Tołstoja, pisana przez ostatnie 15 lat jego życia, miała na celu nadanie sensu rzeczywistości. A w dzisiejszym świecie jego pochwała dobroci jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek.

„Stworzenie książki dla milionów ludzi… było nieporównanie bardziej owocne niż skomponowanie powieści, która na krótki czas odwraca uwagę niektórych członków bogatych klas, a potem zostaje na zawsze zapomniana”.

-Lew Tołstoj-

Pisma Lwa Tołstoja
Najbardziej osobistą książką Lwa Tołstoja był Kalendarz mądrości. Napisanie go zajęło mu 15 lat.

Dar, który Lew Tołstoj pozostawił ludzkości

Kalendarz mądrości był według samego Lwa Tołstoja księgą jego życia. Był darem dla ludzi, źródłem wiedzy, z którego czytelnik mógł korzystać każdego dnia, aby uczyć się, inspirować i rozumieć świat poprzez najmądrzejsze postacie w historii. Na końcu każdego cotygodniowego rozdziału Tołstoj zamieszczał osobistą refleksję, liczącą około dziesięciu stron.

Co ciekawe, rosyjskie wydanie zostało zakazane po rewolucji październikowej 1917 roku. Jego książkę odrzucono jako zbyt duchową i niedostosowaną do ideałów reżimu sowieckiego. Jednak Tołstoj dążył jedynie do intelektualnego wzbogacenia ludności. Dopiero w 1995 roku jego praca nad pochwałą dobroci ponownie ujrzała światło dzienne w Rosji.

Książka sprzedała się w tysiącach egzemplarzy. W świecie książek i ich przesłań czas nie istnieje w takiej formie, jaką znamy. Dlatego cytaty, takie jak te zawarte w Kalendarzu, pozostają na zawsze zdolne do oświecenia ludzkości.

Tołstoj przeżył część swojego życia cierpiąc przez okrutne wizje, z powodu lat spędzonych na polu bitwy. Jego zdaniem wychowanie w dobroci i mądrości było jedynym ratunkiem dla ludzkości. Był to dar, który pozostawił nam w spadku wraz ze swoją najcenniejszą książką.

1. Cokolwiek się stanie, zawsze reaguj uprzejmie

„Powinniście odpowiadać dobrocią na zło Wam wyrządzone, a zniszczycie w złym człowieku przyjemność, jaką czerpie ze zła”.

Wojna krymska wywarła głęboki wpływ na autora Wojny i pokoju. Zniszczyło to jego wartości i mężczyzna przeżył głęboki kryzys osobisty, który ustąpił miejsca późniejszej osobistej rewolucji. Tołstoj był propagatorem pokojowego oporu. Ta perspektywa zainspirowała później takie postacie jak Gandhi i Martin Luther King.

Swoją ideologią i wrażliwością Tołstoj bronił potrzeby reagowania życzliwością na akty agresji. Wierzył, że szacunek, tolerancja i uczciwość uniemożliwiają złu utrwalanie swojej mocy.

2. Prawdziwa miłość

“Miłość jest prawdziwa tylko wtedy, gdy człowiek może poświęcić się dla drugiego człowieka. Tylko wtedy, gdy człowiek zapomina o sobie dla drugiego i żyje dla innego stworzenia, tylko ten rodzaj miłości można nazwać prawdziwą miłością…”

Kochać to troszczyć się, szanować i dezaktywować egoizm, cechę głęboko zakorzenioną w człowieku. Prawdziwa miłość dla Lwa Tołstoja oznaczała możliwość ofiarowania się każdemu, kogo kochamy, poprzez aktywizm i zdecydowane zaangażowanie. Sam to praktykował, pomagając najbardziej potrzebującym i rezygnując z życia w luksusie, aby dawać z siebie to, co najlepsze innym.

4. Uprzejmość czyni nas bardziej świadomymi

„Dobroć wzbogaca nasze życie; dzięki życzliwości tajemnicze rzeczy stają się jasne, trudne stają się łatwe, a nudne stają się radosne”.

Czy uprzejmość i inteligencja są ze sobą powiązane? Mądrość jest ściślej związana z życzliwym zachowaniem niż z inteligencją. Graniczy z bytami, takimi jak zdrowy rozsądek, spokój, empatyczny umysł i etyczne zachowanie.

Lew Tołstoj nie mylił się, kiedy stwierdził, że życzliwość pozwala lepiej widzieć rzeczywistość. Tak naprawdę to przez pryzmat człowieczeństwa, uczciwości i tolerancji rozwija się mądrość, pozostawiając interesy i egoizm na marginesie.

splecione dłonie symbolizujące dziedzictwo Lwa Tołstoja
Wszyscy możemy osiągnąć najwyższy poziom ludzkiej moralności, jeśli codziennie praktykujemy życzliwość.

5. Ofiaruj to, co chcesz otrzymać

„Nic nie może uczynić naszego życia lub życia innych ludzi piękniejszym niż nieustająca życzliwość”.

Większość z nas bardzo jasno określa, co chcemy otrzymać od innych: szacunek, zrozumienie, uznanie, przywiązanie i życzliwość. Czasami jednak zapominamy, że nie możemy wymagać, aby ktoś oferował nam coś, czego sami mu nie dajemy. Lew Tołstoj w Kalendarzu mądrości zwraca uwagę, że na świecie nie ma nic ważniejszego niż życzliwość.

Przypomina nam, że dobro przychodzi do nas, gdy integrujemy życzliwość w naszych sercach i praktykujemy ją na co dzień. Największe przemiany społeczne często wymagają tylko małej iskierki życzliwości. Co więcej, życzliwość nic nie kosztuje, a praktykowanie jej może zmienić całą naszą rzeczywistość.

Tołstoj poświęcił na napisanie tej książki ponad 15 lat swojego życia. Był to najważniejszy ze wszystkich jego projektów, odwieczny dar dla celów edukacyjnych, który służył jako inspirujący przewodnik dla ludzkości. To pielęgnowane dziedzictwo spokoju, mądrości, czułości i szczęścia. Krótko mówiąc, jest to książka, którą warto przeczytać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tolstoi, Leon (2017) Calendario De La Sabiduría. MARTINEZ ROCA
  • Porché, François (1958). Tolstói: retrato psicológico. Buenos Aires: Losada.
  • Rolland, Romain (2010). Vida de Tolstói. Acantilado.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.