Zatokowe bóle głowy - co warto wiedzieć?

Bóle głowy związane z zatokami należą do najbardziej upośledzających, jakich możesz doświadczyć. W rzeczywistości to zapalenie zatok przynosowych może czasami stać się przewlekłe, wpływając na jakość życia.
Zatokowe bóle głowy - co warto wiedzieć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2023

Katar, zawroty głowy, zaburzenia węchu, zmęczenie, niezdolność do koncentracji lub pracy… Czy objawy te brzmią znajomo? Zatokowe bóle głowy często mylone są z migrenami. Może to oznaczać, że dana osoba cierpi bez otrzymania odpowiednio dobranego leczenia. Co więcej, zatokowe bóle głowy znacznie pogarszają jakość życia każdej cierpiącej na nie osoby.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że zatokowe bóle głowy są jednym z najczęstszych zaburzeń układu nerwowego. Jak się jednak okazuje, tylko nieliczne osoby cierpiące na ten problem otrzymują odpowiednią diagnozę od wyspecjalizowanego lekarza. Z reguły uciekamy się do samoleczenia, odpoczynku i ciepłych okładów na czoło lub szyję.

Jednak we wszystkich przypadkach nawracającego bólu głowy ważne jest, aby wykonać odpowiednie badanie kliniczne, które pozwoli na prawidłowe wyjaśnienie jego pochodzenia. Najbardziej odpowiednimi technikami diagnostycznymi są zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa (CT) i jądrowy rezonans magnetyczny (NMR).

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się nieco więcej o zatokowych bólach głowy.

Zatokowy ból głowy jest dla chorego nie tylko bolesny. On często wręcz uniemożliwia mu wykonywanie codziennych czynności. Warto wiedzieć, że nadmierne spożywanie środków przeciwbólowych może dodatkowo nasilać problem.

Kobieta z bólem głowy
Według ekspertów, około 80% przypadków, które uważamy za zatokowe bóle głowy, to tak naprawdę migreny z objawami nosowymi.

Zatokowe bóle głowy – przyczyny

Zatokowe bóle głowy są spowodowane zapaleniem zatok przynosowych. Są to wypełnione powietrzem przestrzenie znajdujące się między kośćmi czaszki. Ich funkcją jest wytwarzanie śluzu i wilgotnego środowiska, aby drogi oddechowe były wolne od kurzu i drobnoustrojów.

Zapalenie zatok mogą powodować czynniki takie jak przeziębienie, astma lub alergia. To wtedy, między innymi, pojawiają się zatokowe bóle głowy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z największych problemów związanych z tymi bólami głowy jest fakt, że są one często mylone z migrenami.

W rzeczywistości szacuje się, że około 80% przypadków, które uważamy za zapalenie zatok przynosowych, to w rzeczywistości migrena. Badanie przeprowadzone przez Neurological Institute of Arizona (USA) oraz badania przeprowadzone na Uniwersytecie Al-Minia (Egipt) doprowadziły do tych samych wniosków

Zatokowe bóle głowy – objawy

Zatokowe bóle głowy powodują cały szereg objawów. Ponadto każdy chory może wykazywać pewne objawy indywidualne w zależności od częstości występowania samego stanu zapalnego.

  • Ból głowy jest dość silny i uporczywy. Nasila się po dotknięciu okolic zatok.
  • Pojawia się również ból kości policzkowych, czoła i brwi.
  • Przekrwienie błony śluzowej nosa. Może pojawić się gęsty śluz.
  • Wyczerpanie.
  • Zaburzenia węchu.
  • Nasilenie bólu podczas schylania się lub wstawania.
  • Może, choć nie zawsze, pojawić się nadwrażliwość na światło.
  • Zawroty głowy.
  • Możliwe objawy gorączki.
  • Lekki lub silny obrzęk twarzy.
  • Zatkane uszy i przytłumienie słyszenia.

Jak odróżnić zatokowe bóle głowy od migreny

Problem w odróżnianiu zatokowych bólów głowy od migreny polega na tym, że ta ostatnia czasami pojawia się wraz z objawami w okolicach nosa. Jeśli jednak nie ma stanu zapalnego śluzówek, jest to migrena.

  • Bóle głowy spowodowane zapaleniem zatok często trwają kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy. Migreny z kolei zwykle trwają kilka godzin lub maksymalnie dwa, lub trzy dni.
  • Z reguły, w przeciwieństwie do migreny, w zapaleniu zatok nie występują nudności ani wymioty.
  • Na bóle głowy związane z zatokami nie mają tak dużego wpływu dźwięki, zapachy ani jasne światło. Objawy te jednak zazwyczaj pojawiają się przy okazji migreny.

Pochodzenie zapalenia zatok

Przyczyną zatokowych bólów głowy jest zapalenie zatok przynosowych. Nadmiar śluzu gromadzi się, w wyniku czego namnażają się również drobnoustroje, co  kolei podrażnia jamy kości czołowych.

Stopniowo tkanka zatoki puchnie, blokując przepływ śluzu. W końcu rozwijają się wszystkie opisane powyżej objawy, przy czym ból głowy jest elementem najbardziej uporczywym. Ten rodzaj zapalenia może zostać wywołany przez następujące procesy:

  • Przeziębienia.
  • Alergie.
  • Skrzywiona przegroda nosowa.
  • Polipy nosa.
Dziewczyna cierpi na zatokowe bóle głowy
Do zdiagnozowania zatokowych bólów głowy potrzebne są specjalne badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie lub endoskopia nosa.

Leczenie zatokowych bólów głowy

Chociaż ból głowy jest bardzo uciążliwym objawem, ważne jest, aby wiedzieć, że środki przeciwbólowe nie działają w przypadku bólów zatokowych. To dlatego, że nie rozwiązują one pierwotnego problemu, jakim jest proces zakaźny zatok przynosowych. Dlatego jeszcze raz podkreślamy, jak ważne jest uzyskanie dokładnej diagnozy.

W zależności od choroby, która powoduje infekcję, można zastosować następujące strategie terapeutyczne:

  • Antybiotyki
  • Leki zmniejszające przekrwienie.
  • Sterydy w celu zmniejszenia stanu zapalnego.
  • Nawilżacze.
  • Spraye do nosa z solą fizjologiczną.

Ponadto należy zauważyć, że w sytuacjach przewlekłego zapalenia zatok można nawet zdecydować się na zabieg chirurgiczny. W rzeczywistości w takich przypadkach zwykle stosuje się endoskopową operację zatok. Ta technika jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna.

Na koniec warto podkreślić, że zawsze należy skonsultować się z zaufanym specjalistą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że otrzymamy najlepsze leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.