Balet dla kobiet po pięćdziesiątce: korzyści

Coraz więcej kobiet, które nigdy wcześniej nie tańczyły, zaczyna interesować się baletem. To nie tylko sprawia przyjemność, ale także rewolucjonizuje ich życie w wielu aspektach. Poprawia się ich zdrowie fizyczne i uzyskują ogromne korzyści psychologiczne.
Balet dla kobiet po pięćdziesiątce: korzyści
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2023

Tancerz Jacques d’Amboise powiedział, że „Taniec to Twój puls, bicie serca, Twój oddech. To rytm Twojego życia. To ekspresja czasu i ruchu, szczęścia, smutku i zazdrości”. To prawda, że balet jest formą sztuki, w której ludzkie ciało staje się kanałem emocji, partyturą utworu muzycznego i jednym z najpiękniejszych mechanizmów ekspresji. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jakie korzyści przynosi balet dla kobiet po pięćdziesiątce.

Rudolf Nureyev, Anna Pavlova, Maya Plisétskaya… Te nazwiska rzuciły światło na dziedzinę tańca i były inspiracją dla wielu. Niewiele dyscyplin wymaga tak wyczerpujących treningów i absolutnego poświęcenia. Wystarczy pomyśleć o filmach takich jak Czarny łabędź, które przedstawiają wzloty i upadki świata baletu.

Kiedy myślisz o balecie, może Ci się wydawać, że jest odpowiedni tylko dla wąskiej grupy osób. Możesz również wziąć pod uwagę, że mogą to robić tylko ci, którzy tańczą od dzieciństwa. Jednak nic bardziej mylnego. Tak naprawdę balet może tańczyć każdy, niezależnie od tego, ile ma lat i czym się zajmuje. Obecnie jest to jedno z ulubionych hobby wśród kobiet w średnim wieku.

Balet poprawia pewność siebie i poprawia równowagę, mobilność i zdolności poznawcze.

Zajęcia baletowe dla kobiet po 50
Coraz częściej kobiety w wieku 40 lub 50 lat zaczynają interesować się baletem.

Zdrowa i przyjemna aktywność

Co obecnie robisz, aby starzeć się w zdrowy sposób? Nieważne, czy masz 20, 30 czy 40 lat. Dbanie o to, aby upływ czasu był dla Ciebie łaskawy i pozwalał zachować Twoje zdolności fizyczne i psychiczne na dłużej, jest częścią życia. Inwestowanie w jakość swojego życia w chwili obecnej będzie miało wpływ później, kiedy będziesz starsza.

Nic więc dziwnego, że balet dla kobiet po pięćdziesiątce staje się światowym trendem. Jednak założenie na siebie rajstop i baletek po raz pierwszy w średnim wieku może wydawać się nie lada wyzwaniem.

Balet okazuje się jedna być energetyzującą praktyką, którą uczestnicy opisują jako naprawdę przyjemną. Ponadto z psychologicznego i medycznego punktu widzenia taniec jest jednym z najlepszych środków promujących dobre samopoczucie.

Kobiety po 50. roku życia, które zaczynają tańczyć balet, odkrywają przyjemność poruszania ciałem w rytm muzyki. Cieszą się także ćwiczeniami, które wymagają pewnych umiejętności.

Balet i jego korzyści

1. Poprawa samooceny

Oczywiście każdy, kto zapisuje się na balet będąc w średnim wieku, nie spodziewa się, że dostanie się do zespołu paryskiej opery. Ludzie chcą po prostu ćwiczyć, uczyć się i bawić. Jednak nauczyciele niekoniecznie ograniczają się do dawania swoim starszym uczniom łatwych ćwiczeń. W końcu chcą nauczyć ich konkretnych technik oraz poprawić koordynację i równowagę.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kalifornijski (USA) przeprowadzono wywiady z 24 tancerzami baletu rekreacyjnego w wieku od 23 do 87 lat. Okazało się, że regularne uczestnictwo w sesjach tańca poprawiło ich samoocenę i autoekspresję.

Kobiety wykazywały większe uznanie dla własnego ciała, akceptację upływu czasu i miały lepszy obraz siebie. Co więcej, nie uważały się za starsze kobiety, które tańczą – uważały się za tancerki.

2. Przyjemne wyzwanie poznawcze

Balet dla kobiet po pięćdziesiątce to nie tylko kilka godzin rozrywki raz w tygodniu. Są to rygorystyczne zajęcia, które uczą często skomplikowanych technik tanecznych. Oczywiście każdy uczeń ma swój potencjał i ograniczenia. Jednak jedną ogólną korzyścią jest poprawa wielu umiejętności poznawczych.

Umiejętności te to na przykład uwaga, pamięć, planowanie, a nawet wytrwałość. Ponadto rozpoczęcie zajęć tanecznych i czerpanie z nich radości rozpala zarówno motywację, jak i determinację do nauki i ustalania nowych technik. Grupowe lekcje poprawiają również sprawność sensomotoryczną.

Propriocepcja, zdolność mózgu do rozpoznawania dokładnej pozycji każdego obszaru ciała, jest umiejętnością, która poprawia się wraz z treningami tańca. Balet ćwiczy i rozwija pamięć kinezyczna i język ciała.

Instruktorzy baletu muszą wiedzieć, jakim potrzebom i wyzwaniom jest w stanie sprostać każda kobieta, aby w pełni wykorzystać swój potencjał na zajęciach tanecznych.

3. Ekspresja fizyczna i emocjonalna

Taniec to osiąganie harmonii między ciałem a muzyką, między umysłem a ruchem. Emocje płyną i znajdują nowy kanał ekspresji. W efekcie balet dla kobiet po pięćdziesiątce pozwala im na nowo odkryć siebie. Poznają nowatorski sposób na wyładowanie swoich uczuć.

Taniec jest niezwykłym sposobem radzenia sobie z codziennym stresem, regulowania lęku i dotleniania organizmu za pomocą neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy endorfiny.

4. Powiązania społeczne i relacja z innymi kobietami

Jednym z największych problemów współczesnego społeczeństwa jest samotność, która jest wymiarem, który nasila się z biegiem lat. Regularne uczęszczanie na zajęcia taneczne niesie ze sobą niezliczone korzyści społeczne. Buduje nowe przyjaźnie, pozwala przezwyciężyć nieśmiałość i ułatwia wzbogacanie więzi emocjonalnych.

Kobiety tworzą sojusz z innymi tancerkami w tym samym wieku. To pozwala im dzielić się swoimi uczuciami, lękami i wspólną rzeczywistością typową dla ich okresu życia. Taniec tworzy nowe więzi. Jest to jednocześnie ćwiczenie indywidualne i grupowe. To taniec kameralny, ale wyrazisty i poprawia komunikację na wszystkich poziomach.

Balet pozwala nam opowiadać historie bez słów. Tancerki zawierają sojusze z innymi kobietami, niezależnie od wieku. To ćwiczenie artystyczne, społeczne i emocjonalne.

Kobiety mówią o balecie u kobiet po 50
Taniec pozwala nam zawrzeć nowe przyjaźnie.

5. Zdrowe starzenie się

Nie jest łatwo osiągnąć zaawansowany wiek ze sprawnym ciałem, bystrym, ciekawym umysłem i chęcią kontynuowania nauki. Jednak to, co zrobisz dzisiaj, będzie miało reperkusje jutro, kiedy zmarszczki zaczną się pojawiać na Twojej twarzy. Balet u kobiet po 50 roku życia ułatwia redukcję wielu dolegliwości związanych z wiekiem.

Badania przeprowadzone przez University of Alberta (Kanada) dowodzą, że balet wzmacnia kobiece stawy. Zachowuje również ich elastyczność. Nie wspominając już o mięśniach, koordynacji i zwinności. W związku z tym niewiele praktyk jest bardziej stymulujących niż nauka tańca i czerpanie przyjemności ze sztuki baletu.

Porzućmy więc uprzedzenia dotyczące wieku i ciała i weźmy się w garść. Balet jest środkiem do celu. To okazja do ponownego odkrycia siebie i poprawy zdrowia i samopoczucia na wszystkich poziomach. Dlaczego nie spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Ali-Haapala, A., Moyle, G., & Kerr, Graham (2021). ‘Stretch’ cognitively and physically: A research on older adults’ experiences of taking ballet classes as an anti-aging method. Journal of Innovation in Social Science, 2(1), 1-7.
    • Jeffrey, A., Markula, P., & Story, C. (2022). Women’s articulations of aging: “Learning to be affected” through experiences in recreational ballet. Frontiers in Sports and Active Living, 4:795956. doi: 10.3389/fspor.2022.795956
    • Pines, R., & Giles, H. (2020). Dancing while aging: A study on benefits of ballet for older women. Anthropology & Aging, 41(1), 83-94. DOI 10.5195/aa.2020.209

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.