Związek między neurotyzmem a hipochondrią

Neurotyzm odnosi się do predyspozycji niektórych osób do reagowania awersyjnymi emocjami na określone bodźce. Kiedy te bodźce są związane z samym ciałem, co się dzieje?
Związek między neurotyzmem a hipochondrią
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2023

„Ciągle czuję się źle”. „Nie mogę przestać się martwić”. „Kiedy ktoś mówi mi coś negatywnego, to naprawdę na mnie wpływa”. Wyrażenia te charakteryzują osoby, które osiągają wysokie wyniki w neurotyzmie lub negatywnej uczuciowości (ze względów praktycznych są to terminy synonimiczne). Neurotyzm jest zmienną osobowościową, która jest kojarzona z hipochondrią. Dzisiaj omówimy, jak tak naprawdę wygląda związek między neurotyzmem a hipochondrią.

Neurotyzm działa jak odskocznia lub wzmacniacz, który w pewnych okolicznościach zwiększa ryzyko wystąpienia hipochondrii. Czasami osoba może być już zdiagnozowana. W tych przypadkach pacjenci z wysokimi wynikami w neurotyczności wykazują cięższy i bardziej złożony przebieg choroby.

zmartwiony mężczyzna
Zdaniem Rafaela Fernándeza neurotyzm lub negatywna afektywność jest czynnikiem predysponującym do rozwoju hipochondrii.

Podejście do pojęcia hipochondrii

Hipochondria jest zaburzeniem, które „grawituje” między obsesyjnymi jednostkami klinicznymi, takimi jak zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), a tymi związanymi z lękiem, takimi jak uogólnione zaburzenie lękowe (GAD).

Osoby te przejawiają dużą nerwowość, strach i zaniepokojenie możliwością zachorowania na określone schorzenie. W efekcie obawiają się, że ten stan może spowodować poważne obrażenia lub śmierć (WHO, 2021).

Hipochondria jest związana z uprzedzeniami lub błędami w danych, które pacjenci postrzegają i interpretują na temat swoich organizmów. Innymi słowy, błędnie postrzegają informacje na temat własnego zdrowia. W rezultacie doświadczają bardzo wysokiego poziomu dyskomfortu. Ma to wpływ na ważne obszary ich życia, takie jak sfera społeczno-pracownicza, akademicka i relacyjna.

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA, 2015) podaje, że aby zdiagnozować hipochondrię, objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej sześć miesięcy. Jednak symptomy te mogą się różnić w tym okresie i mogą objawiać się na różne sposoby.

„Aby postawić diagnozę hipochondrii, u pacjenta musi występować brak zmian organicznych ocenianych przez testy medyczne”.

-Rafael Fernandez-

Neurotyzm: doskonała pożywka

Związek między neurotyzmem a hipochondrią jest dobrze ugruntowany. APA (2015) uważa to za element pogarszający rokowanie choroby. To sprawia, że hipochondria trwa dłużej i staje się trudniejsza do leczenia.

Z perspektywy poznawczej negatywna afektywność (NA) odgrywa znaczącą rolę w najcięższym biegunie lęku przed chorobami, zwłaszcza w połączeniu z wysokim poziomem skrupulatności.

„Tendencja do negatywnych ocen, podstawowy aspekt negatywnej afektywności lub neurotyczności, w kontekście hipochondrii obejmowałaby również łagodne doznania cielesne”.

-Rafael Fernandez-

Poznawczo-behawioralny model integracyjny Williamsa

Model ten wiąże podatność na rozwój hipochondrii z negatywną afektywnością lub neurotyzmem. Jeśli zastosujemy ten termin w kontekście hipochondrii, można go zdefiniować jako „predyspozycję do skupiania uwagi szczególnie na bodźcach zagrażających” (Belloch, 2020).

Dzięki temu wszystko, co dotyczy samego ciała, jest łatwiejsze do zauważenia przez osoby cierpiące. W efekcie szybciej uzyskują dostęp do informacji o swoich objawach fizycznych w porównaniu z osobami bez zaburzenia.

Czynnik łączy w sobie doświadczenia intensywnego dyskomfortu w dzieciństwie związane z chorobą. Stopniowo oba elementy (doświadczenia choroby i neurotyzm lub negatywna afektywność) mogą wywołać początek zaburzenia. W konsekwencji osoba cierpiąca skupia swoją uwagę na nieprawidłowych sygnałach ciała.

Co więcej, w wyniku podwyższonego neurotyzmu, którego doświadczają chorzy, mają tendencję do pesymistycznego reagowania na konsekwencje swoich objawów. Na przykład: „Boli mnie gardło, na pewno mam raka. Zaraz umrę”.

Oceniając swoje objawy jako wyjątkowo groźne, tworzą pętlę myślową, która stopniowo wzmacnia odczuwany przez nich dyskomfort. W konsekwencji zachodzą procesy ruminacji. Na przykład: „Teraz boli mnie jeszcze bardziej. Wiem, że lekarz powiedział, że to tylko ból gardła, ale na pewno się mylił. Wiem, że mam raka, więc muszę zobaczyć się z innym lekarzem”.

„Temu, kto się boi, wszystko szeleści”.

-Sofokles-

Neurotyzm predysponuje do błędnego postrzegania objawów cielesnych.

Związek między neurotyzmem a hipochondrią

Dowody naukowe łączące neurotyzm lub negatywną afektywność (NA) z hipochondrią są jasne. Oto krótkie podsumowanie wyników (Fernández, 1998):

  • Wyższy poziom neurotyzmu związany jest z błędnym postrzeganiem objawów cielesnych.
  • Wysoki poziom neurotyczności przedkłada ruminacyjne procesy myślowe nad fakt choroby.
  • Wysokie wyniki w tej zmiennej sprawiają, że chorzy często czują się źle. Mówiąc dokładniej, mogą rozwinąć się u nich objawy depresji i lęku. Może to pogorszyć ich błędne wyobrażenia o możliwości wystąpienia choroby.

Jak widać, aktualne dane potwierdzają istnienie związku między obydwoma czynnikami. Rzeczywiście, neurotyzm jest idealną pożywką dla hipochondrii. Jest to czynnik pośredniczący między postrzeganiem objawów w ciele chorego, ich oceną jako negatywną i wskazującą na chorobę, a negatywną reakcją na nie, taką jak dyskomfort, zmartwienie i niepokój.

„Wraz ze wzrostem negatywnej afektywności wzrasta skłonność do przesady lub nadmiernej reakcji na zaburzenia fizjologiczne”.

-Rafael Fernandez-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Psychiatric Association. (2014). DSM-5. Guía de consulta de los criterios diagnósticos del DSM-5: DSM-5®. Spanish Edition of the Desk Reference to the Diagnostic Criteria From DSM-5® (1.a ed.). Editorial Médica Panamericana.
  • Belloch, A. (2023). Manual de psicopatología, vol II.
  • CIE-11. (s. f.). https://icd.who.int/es
  • Roth, J. P. D. (2022). La escrupulosidad: una aproximación clínica. Dios y el hombre, 6(1), 089-089.
  • Martínez, R. F., & Rodríguez, C. F. (1998). Actitudes hipocondríacas, síntomas somáticos y afecto negativo. Psicothema, 10(2), 259-270.
  • Sandín, B., García, R. M. V., Germán, M. A. S., Pineda, D., Olmedo, M., & Chorot, P. (2013). Efecto de la sensibilidad al asco sobre los síntomas hipocondríacos: un estudio prospectivo. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatria de enlace, (107), 5.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.