Jak pozbyć się bólu głowy z naukowego punktu widzenia?

Bóle głowy mają wiele postaci, a niektóre, takie jak migreny, mogą dość istotnie wpływać na Twoje życie. Dlatego możesz chcieć wiedzieć, jak się ich pozbyć. Co nauka mówi o tym, co robić w takich sytuacjach? Przeanalizujmy to.
Jak pozbyć się bólu głowy z naukowego punktu widzenia?

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2021

Jak pozbyć się bólu głowy, gdy się pojawi, wraz z zawrotami głowy i pulsującym napięciem? Gdy jest to ból, który sprawia, że czujesz jakby ktoś Cię uderzał młotkiem. Czy istnieje lekarstwo inne niż uciekanie się do leków?

Jest kilka schorzeń uciążliwych, a także uniemożliwiających życie. Co więcej, są to jedne z najczęstszych przyczyn bólów głowy, które są odkrywane podczas konsultacji z lekarzem rodzinnym i neurologiem.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem jedzenie może wyleczyć ból głowy. Prawdą jest, że głód może być jednym z wyzwalaczy, a często przyczynami są takie czynniki, jak zła dieta, codzienny stres, wyczerpanie lub choroba podstawowa.

Jednak przed zażyciem paracetamolu lub ibuprofenu skonsultuj się z lekarzem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co neuronaukowcy mają do powiedzenia o tym, jak pozbyć się bólu głowy.

Jak pozbyć się bólu głowy?

„Bóle głowy były jak ptaki. Szpaki. Mogło być całkowicie spokojnie, a wtedy mógł spaść z drzewa jeden kasztan i wysłać całe stado w niebo.”

– Erika Swyler –

Wskazówki pozwalające pozbyć się bólu głowy

Każdy może doświadczyć bólu głowy. Szacunki wskazują, że dwoje na troje dzieci doświadczy bólu głowy przed 15 rokiem życia. Podobno prawie 90% ludzi przynajmniej raz w życiu zachoruje na ból głowy. Jest to powszechny stan, ale nadal niesie ze sobą pewne piętno i ignorancję.

Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest ten pierwotny. To taki, który nie pochodzi z konkretnej choroby. Migreny i bóle głowy występują najczęściej, a badanie opublikowane w The Lancet wskazuje, że wiele osób nadal czuje się niezrozumianych, gdy odczuwają ból głowy.

Ponadto wiele osób nie jest w stanie pracować, czują się zniechęcone i wyczerpane, chcą po prostu być sami w spokojnym otoczeniu. Oczywiście w oczach innych może się to wydawać snobizmem. Jednak nauka czyni coraz większe postępy w zrozumieniu tego zaburzenia. Dlatego obecnie dostępne są bardziej odpowiednie strategie leczenia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co neuronauka ma do powiedzenia o tym, jak pozbyć się bólu głowy.

1. Spójrz dalej, aby pozbyć się bólu głowy: co tak naprawdę jest z Tobą nie tak?

Jest coś, co powinieneś zrobić, gdy boli Cię głowa. Spójrz nieco dalej, przeanalizuj sam siebie i pomyśl, zamiast od razu sięgać po tabletki.

Ból głowy łączy wiele procesów: naczynia krwionośne i nerwy wysyłające sygnały bólu do mózgu, neuroprzekaźniki generujące zmiany w aktywności komórek nerwowych.

 • Musisz znać przyczynę bólu, aby się go pozbyć. W przeciwnym razie ból może stać się bardziej powszechny, jeśli po prostu zażyjesz środki przeciwbólowe, aby go zakamuflować.
 • Zadaj sobie pytanie, jak się czujesz. Zagłęb się w to, co działo się w Twoim życiu w ciągu ostatnich kilku dni. Czy jesteś przepracowany? Czy pracujesz wielozadaniowo? A może czymś się martwisz? Najczęstsze bóle głowy są związane ze stresem.
 • Oceń swoje nawyki żywieniowe. Dzieje się tak, ponieważ w produktach spożywczych, takich jak ser, wino, kiełbaski i kawa znajdują się substancje zapalne, które również bezpośrednio aktywują nerw trójdzielny. Często prowadzi to do migreny.
 • Sprawdź swój stan zdrowia, ponieważ niedobór minerałów lub składników odżywczych może w wielu przypadkach wystąpić w stanach wyczerpania i bólu głowy. Nigdy nie zaszkodzi zaplanować badanie lekarskie.

Pamiętaj, że każda forma bólu, w tym bóle głowy, jest objawem problemu, o którym powinieneś wiedzieć.

2. W Twoim mózgu są naturalne środki przeciwbólowe

Rzeczywiście, wiele z tych schorzeń wymaga leczenia farmakologicznego. Jednak innym sposobem na pozbycie się bólu głowy lub przynajmniej zmniejszenie jego skutków jest aktywacja naturalnych środków przeciwbólowych.

Neuroprzekaźniki takie jak oksytocyna, dopamina czy serotonina są w Twoim zasięgu. Czasami sposobem na dezaktywację tego dyskomfortu jest sprzyjanie jego uwolnieniu. W jaki sposób? Nie ma jednego rozwiązania, ale jest kilka opcji:

 • Idź na spacer i pozwól by świeże powietrze cię ukoiło i zrelaksowało.
 • Spędź trochę czasu z dobrymi ludźmi, którzy Cię rozśmieszają.
 • Odpocznij, daj sobie trochę czasu na robienie tego, co lubisz i nadaj swojemu życiu wolniejsze tempo.
Ból głowy symbolizowany przez drzewo

3. Jak pozbyć się bólu głowy – 5 aspektów

Doktor Seymour Diamond był prezesem i dyrektorem generalnym National Headache Foundation i jednym z czołowych ekspertów od bólu głowy. Napisał książkę More Than Aspirin: Hope for Your Headache Problem, która jest odniesieniem w tej dziedzinie. Jego rady są całkiem odpowiednie, więc miej je na uwadze:

 • Spróbuj budzić się i zasypiać o stałych porach. Bądź regularny w swoim harmonogramie.
 • Śpij średnio od 7 do 8 godzin każdej nocy.
 • Naucz się radzić sobie z codziennym stresem.
 • Jedz pokarmy niezapalne (bogate w kwasy tłuszczowe omega-3).
 • Uważaj na silne zapachy i światło.
 • Ćwicz co najmniej pół godziny dziennie.
 • Ogranicz kontakt z ekranami, zwłaszcza przed snem.

Podsumowując, oceń swój stan następnym razem, gdy poczujesz ból głowy. Zadaj sobie pytanie, co może być przyczyną i nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Pozostań dobrze nawodniony, ponieważ jest to bardzo pomocne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.