Bóle głowy: poznaj 4 najczęstsze rodzaje

Bóle głowy: poznaj 4 najczęstsze rodzaje

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2021

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka objawów, które pomogą Ci zidentyfikować cztery najczęstsze bóle głowy.

Bóle głowy to jedne z najczęstszych źródeł dyskomfortu. Chociaż ich przyczyny mogą nie być znane, ich objawy wskazują na rodzaj bólu głowy, jaki Cię dotknął. Dlatego też, jeśli chcesz w skuteczny sposób rozprawić się z dręczącym Cię dyskomfortem, musisz określić rodzaj bólu głowy, który Cię męczy.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka objawów i wskazówek, które pomogą Ci rozpoznać cztery z najczęstszych rodzajów bólów głowy.

Bóle głowy zazwyczaj nie stanowią objawów niebezpiecznych ani poważnych schorzeń. Czasami pojawiają się z powodu stresu, złej diety lub braku ruchu. Innym razem mogą wskazywać na to, że w Twoim organizmie coś się dzieje.

Należy pamiętać, że nie wszystkie bóle głowy są takie same czy mają takie same przyczyny. Właśnie dlatego trzeba słuchać swojego ciała i znać niektóre z objawów, które mogą pomóc Ci zidentyfikować różne rodzaje bólów głowy, które Cię dręczą.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że bóle głowy to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych na całym świecie. WHO ostrzega, że kiedy ktoś zmaga się często z bólami głowy, mogą one stanowić objaw zaburzeń związanych z bólami głowy.

Poza tym zauważyli również, że większość bólów głowy jest leczonych we właściwy sposób w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności interwencji specjalisty.

Bóle głowy: cztery najczęściej występujące odmiany

Aby zmniejszyć natężenie bólu głowy, musisz zorientować się jaki rodzaj bólu Cię dotknął. Oto cztery główne rodzaje bólów głowy i ich przyczyny:

1. Migrena

Migrena to schorzenie neurologiczne, którego głównym objawem jest pulsujący ból (przypominający bicie serca). Czasami towarzyszą jej inne objawy, takie jak mdłości, wymioty lub nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Migrena może mieć różne natężenie; może być zarówno łagodna, jak i intensywna. Często manifestuje się po jednej stronie głowy, chociaż może również obejmować obie.

Kobieta cierpiąca na bóle głowy

Migrenowy ból głowy może trwać kilka godzin, ze średnią wynoszącą od 12 do 18 godzin na jeden atak. Jednak równie dobrze może utrzymywać się przez kilka dni. Poza tym migrena może stać się tak intensywna, że osoba na nią cierpiąca nie jest w stanie wykonywać codziennych czynności.

Chociaż główna przyczyna migren nie jest znana, to odkryto kilka czynników, które są z nimi związane. Na przykład migreny mogą być wywoływane przez zmiany hormonalne lub niektóre produkty spożywcze, takie jak czekolada, sery dojrzewające lub napoje takie jak wino. Kolejne potencjalne czynniki to silne zapachy, brak snu, a nawet stres.

2. Bóle napięciowe

Ból napięciowy głowy charakteryzuje tępy, męczący i ciągły ból głowy, który zaczyna się w czole i szyi. Osoba, która na niego cierpi, może również odczuwać nacisk po obu stronach głowy.

Główna przyczyna napięciowych bóli głowy jest nieznana. Jednak do czynników, które je wywołują, eksperci zaliczają zmęczenie i stres.

Istnieją różne sposoby leczenia, które pozwalają zmniejszyć ból, jak choćby przykładanie zimnych lub ciepłych kompresów lub stosowanie technik relaksacyjnych. Ból zazwyczaj ma łagodne lub średnie natężenie.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby dotknięte tym rodzajem bólu głowy odczuwają ulgę, gdy źródło napięcia łagodnieje. Jednak jeśli do tego nie dojdzie, ich ból głowy może utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet dni.

3. Bóle zatok

Taki rodzaj dyskomfortu objawia się w formie bólu w okolicy twarzy i głowy. Profesjonaliści łączą go często z zatokami ze względu na zapalenie zatok.

Ponieważ objawia się podczas infekcji, zazwyczaj towarzyszy mu gorączka. Dyskomfort zwiększa się podczas nagłych ruchów głowy lub zbyt dużego wysiłku. Ogólnie rzecz biorąc, napięciowy ból głowy pojawia się po infekcji górnych dróg oddechowych, na przykład przeziębieniu.

Aby ochronić się przed tymi częstymi bólami głowy, polecamy prowadzić zdrowy tryb życia.

Kobieta z bólem zatok

4. Klasterowe bóle głowy

Klasterowe bóle głowy to najmocniejszy rodzaj bólów głowy. Występują dość rzadko i dotykają częściej mężczyzn niż kobiety. Zazwyczaj charakteryzuje je opuchlizna, zaczerwienienie powiek, łzawienie z oczu i zatkany nos.

Klasterowy ból głowy cechuje również ból oczu lub ich okolic. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów bólów głowy, również i tu ich dokładna przyczyna nie jest znana. Jednak niektóre nawyki, takie jak palenie, mogą wywoływać ten rodzaj bólu głowy. Poza tym ich przyczyny mogą także być dziedziczne.

Podsumowując, bóle głowy mogą być wywoływane przez wiele czynników. Pamiętaj, że nawracające bóle głowy mogą stanowić pierwszy objaw poważnej choroby. Dlatego też powinnaś udać się do lekarza, jeśli nie odczuwasz ulgi po przyjęciu środków przeciwbólowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Forshaw, M. (2004). Understanding Headaches and Migraines.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.