Ludzie Wschodu mają bardzo szczególną wizję tego, jak zachodzą wydarzenia życiowe. I odnoszą ją, zarówno do tego, co je powoduje, jak i do ich konsekwencji. Potwierdzają, że to myśl tworzy świat, w którym każdy z nas się rozwija. I co ciekawe, to zasady mocy osobistej ostatecznie decydują o tym, co się dzieje, a co nie.
Zasady mocy osobistej to formuły lub wzorce, które w dużej mierze determinują lub warunkują wydarzenia. Przede wszystkim rodzą się z wytrwałych ćwiczeń umysłowych. I prowadzą do przyciągania pewnych sytuacji, a jednocześnie do odpychania innych, wszystko z powodu uniwersalnej równowagi.
Ludzie Wschodu zaczynają od idei, że we wszechświecie istnieje równowaga i że powinniśmy po prostu do niej dołączyć.
W ramach tej równowagi osobista moc to siła, która rodzi się lub się nie rodzi w zależności od myśli, którymi obciążamy nasze umysły. Z kolei zasady mocy osobistej są zasadniczo dwie. Obydwie odnoszą się też do rodzaju myśli, które musimy kultywować zgodnie z nimi, aby wszystko działo się w konstruktywny sposób.
„Myślę, że bardziej niż cokolwiek innego, to nasze decyzje, a nie warunki naszego życia, determinują nasze przeznaczenie”.
Tony Robbins
Znaczenie mocy osobistej a zasady
Niektóre wschodnie filozofie mówią, że myśl ma nieograniczoną moc. Tak jak myślimy, tak się stanie. Zgodnie z tą logiką, jeśli pozwalasz, aby strach przejął kontrolę nad Twoim życiem, często napotykasz przerażające doświadczenia. Z drugiej strony, jeśli chcesz stawić czoła lękom z odwagą, twoje ścieżki stopniowo się oczyszczą, abyś mógł to zrobić.
To nie jest żaden magiczny ani ezoteryczny mechanizm. Po prostu umysł zwraca uwagę na to, do czego postanowił przywiązywać wagę. Dlatego wypełniający nas strach sprawia, że postrzegamy jako zwielokrotnione zidentyfikowane przez nas zagrożenia.
Jeśli agresywny pies czuje, że się boimy, prawdopodobnie na nas zaszczeka, a nawet nas zaatakuje. To nasz strach mówi innym, że istnieje niebezpieczeństwo.
Natomiast na tej samej zasadzie spokojny umysł, nastawiony na znalezienie rozwiązania, doprowadzi do czegoś odwrotnego. Sprawi, że nawet potencjalnie negatywne doświadczenia zostaną przekształcone w coś pięknego i / lub konstruktywnego.
Pożar może sprawić, ze ocalimy komuś życie. Wszystko zależeć będzie od naszych myśli i naszego nastawienia.
Wytrwaj w byciu czynnikiem pozytywnym, to sekret pierwszej zasady osobistej mocy
Biorąc te kryteria za punkt odniesienia, ludzie Wschodu zwracają uwagę na pierwszą z zasad osobistej mocy. Brzmi ona następująco: wytrwaj w byciu czynnikiem pozytywnym w każdej sytuacji. Niektóre wschodnie filozofie mówią, że wystarczy, aby tylko jedna osoba zdecydowała się być tym pozytywnym czynnikiem, aby nie doszło do katastrof i złych doświadczeń.
Nauczyciel Jan Anguita mówi, że dwoje ludzi o niezgodnych myślach nigdy się nie spotkają. Tym bardziej nie będą mieli wspólnych doświadczeń. Jest to koncepcja podobna do koncepcji synchronizacji, którą podnosi Carl Jung. Rzeczywistość jest ułożona w taki sposób, że łączy to, co analogiczne, i oddziela to, co się nawzajem odpycha.
Dlatego, gdy dana osoba zdecyduje się być czynnikiem pozytywnym we wszystkich okolicznościach, znajdzie ludzi, którzy mają ten sam cel. Odnajdzie również sytuacje, które ten cel promują.
Właśnie w ramach zasady osobistej mocy wszystko to wydarzy się po prostu, aby spełnić cel, który jest utrwalony w umyśle. Należy jednak wytrwać w nim bez odpoczynku.
Przekonaj się, że miłość zawsze wygrywa
Druga z zasad osobistej mocy mówi, że bez względu na sytuację miłość zawsze wygrywa. Mędrcy Wschodu wskazują, że brak miłości ma bardzo niewielką moc. Ponieważ jest to siła negatywna, nie może projektować się z prawdziwą mocą w otaczający świat. Z drugiej strony miłość ma ogromny wpływ na wszystko, co istnieje.
Mistrz Jan Anguita mówi o tym w formie bardzo pięknej metafory. Może się zdarzyć, że sto osób zgromadzi się w ciemnym pokoju. Wystarczy jednak zapalić jedną zapałkę, aby wszyscy mieli światło. Tak więc miłość może być tą iskrą. Osoba pełna miłości świeci własnym światłem i sprawia, że otaczający ją ludzie także zostają oświeceni.
Zasady mocy osobistej mają więc ogromy i nieoceniony wpływ na otoczenie i na nasze własne życie. Zdaniem filozofii Wschodu tylko jedna osoba, która postanowiła być czynnikiem pozytywnym i jest pełna miłości, ma moc aby uniknąć zniszczenia w każdych okolicznościach.
I nie ma znaczenia, czy inni się sprzeciwiają. Jak w metaforze, gdy pokój zostanie oświetlony jedna zapałką, światło oddziałuje na wszystkich. A jeśli chcesz kontynuować życie w ciemności, musisz się przenieść gdzie indziej.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Obiols, J. C. (2008). Zen coaching: un nuevo método que funde la cultura oriental y occidental para potenciar al máximo tu vida profesional y personal. Ediciones Diaz de santos.