Powrót do nauki w dorosłym wieku - 7 kluczy do sukcesu

Jeśli zdecydowałeś się wznowić naukę w wieku dorosłym, gratulacje. Chcemy również przyczynić się do twojego sukcesu, dlatego przedstawiamy dziś kilka pomysłów, które mogą Ci pomóc.
Powrót do nauki w dorosłym wieku - 7 kluczy do sukcesu
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy rozważasz powrót do nauki w dorosłym wieku? W dawnych czasach mogło się to wydawać dziwnym, niemal absurdalnym pomysłem. Takie było odczucie wielu ludzi w stosunku to takich inicjatyw.

Edukację można jednak wznowić z wielu powodów: z konieczności, z ciekawości, dla przyjemności, z chęci nauki czegoś nowego… Ponieważ tak naprawdę nigdy nie przestajemy się uczyć, w sposób bardziej lub mniej zorganizowany.

Nie myśl, że powrót do nauki w dorosłym wieku zakończy się porażką lub, że to zła decyzja. Twoje 17-letnie „ja” musiało wybrać, czemu poświęci się przez resztę swojego życia: w wieku 17, 37 lub 57 lat. Czy twoje nastoletnie „ja” naprawdę było tak mądre, aby wiedzieć, czego będziesz pragnąć jako dorosły człowiek dwadzieścia lub trzydzieści lat później?

Dlatego każdego dnia coraz więcej osób wznawia naukę lub zaczyna interesować się innymi dziedzinami. Niektórzy robią to, aby szukać nowych horyzontów zawodowych, inni jako zwykłe hobby. Niezależnie od tego, co Cię motywuje, istnieje szereg kluczowych elementów, które warto poznać przed rozpoczęciem tego procesu.

Jak zrealizować powrót do nauki w dorosłym wieku

Czy chcesz wrócić do nauki w wieku dorosłym? Jeśli tak jest w twoim przypadku, pamiętaj, że w dobie dzisiejszej masz do dyspozycji o wiele więcej opcji niż poprzednie pokolenia. Dzisiaj na przykład możesz korzystać z następujących ułatwień:

Książka i laptop
  • Znacznie więcej informacji na temat oferty edukacyjnej i większe doświadczenie życiowe przy wyborze tego, co naprawdę chcesz studiować.
  • Większa liczba możliwości kształcenia się.
  • Edukacja online jest teraz normalną rzeczywistością i może znacznie ułatwić ten proces.

Isabel C. Franco jest jedną z autorek, które najwięcej zajmowały się tematem powrotu do nauki. Ma ona na swoim koncie między innymi książkę Powrót do nauki w wieku dorosłym: techniki i porady. Czytelnik znajdzie w niej techniki i wskazówki, które mogą mu pomóc w różnych obszarach szkolenia:

  • Wytrwałość i sposób uczenia się w sytuacji niepowodzenia lub błędu.
  • Techniki robienia dobrych notatek w czasie lekcji, zarówno osobiście, jak i online.
  • Przyswajanie wskazówek jak być wytrwałym i systematycznym, zwłaszcza gdy mówimy o edukacji na odległość.
  • Techniki zapamiętywania i aktywnego czytania podczas nauki.

Kiedy spędziliśmy wiele lat bez nauki, powrót do tego znanego terenu nie zawsze może być łatwy. Straciliśmy nawyk uczenia się, nie ma już też ludzi, którzy by nas nadzorowali. Z drugiej strony mózg w pewnym wieku nie ma takiej samej zdolności do zapamiętywania i uczenia się, jak w dzieciństwie i okresie dojrzewania.

Powrót do nauki w wieku dorosłym – klucze do sukcesu

Ciągłe szkolenie jest jednak podstawą dla każdego profesjonalisty. Nie musi to być jednak wykształcenie wyższe ani uniwersyteckie, ani nawet uregulowane. Każde szkolenie jest przydatne do poprawy wydajności w pracy. Mówimy również o aktualizowaniu naszej wiedzy niezbędnej w większości zawodów: o tal zwanym zawodowym recyklingu.

Nieważne więc, czy robimy to z powodów zawodowych, dla czystej przyjemności lub dla zwykłego faktu uczenia się i uzyskiwania większej wiedzy. W każdym z tych przypadków, istnieją ważne kluczowe elementy, które ułatwią ten proces, który czasem może być skomplikowany.

Zaufanie do samego siebie

Z wiekiem zdobyliśmy pewną osobistą autonomię, ale także sami ponosimy odpowiedzialność za poczucie zaufania do samego siebie. Powrót do nauki w wieku dorosłym może być wyzwaniem dla wielu osób, dlatego muszą one odzyskać lub utrwalić zaufanie do swoich możliwości.

W tym kontekście również otoczenie może zwiększać lub zmniejszać naszą pewność siebie.

Pozbądź się uprzedzeń, jeśli rozważasz powrót do nauki w dorosłym wieku

Ważne jest, aby zapomnieć o uprzedzeniach, odepchnąć je od siebie w jak największym stopniu. Z dnia na dzień coraz częściej spotyka się na lekcjach osoby w każdym wieku. Musimy jednak przełamać te bariery, które istnieją tylko w naszej psychice.

Wiele osób wciąż bowiem postrzega to jako coś negatywnego lub przeciwnego naturze, podczas gdy w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

„Nie przestawaj odczuwać głodu, nie przestawaj być szalony”.

-Steve Jobs-

Motywacja

Najważniejsza jest motywacja i przekonanie o tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli wrócisz na studia, idź na całość. Korzystaj z nauki w pełni i ciesz się doświadczeniem, wiedząc, że wybrałeś właściwą ścieżkę.

Planowanie

Ogólnie rzecz biorąc, powrót do nauki w wieku dorosłym może oznaczać, że ​​będziesz musiał dzielić czas również na obowiązki rodzinne i związane z pracą. Dlatego planowanie to kluczowy element i musi być bardzo precyzyjne. Dlatego musisz bardzo starannie zorganizować swój czas i rozkład zajęć. Zrób to realistycznie, ale bez narzucania zbyt dużego tempa.

Dobre nawyki studiowania

Stopniowo odzyskasz nawyk studiowania po latach, kiedy powoli wygasał. Tak czy inaczej, wskazane jest, aby iść do przodu powoli i w rozsądnym tempie. Pokonuj małe wyzwania, dopóki nauka nie stanie się ponownie częścią twojej rutyny.

Wybór

Ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru szkolenia lub dziedziny, które będziemy studiować. Pomyśl także o tym, co chcesz dzięki temu osiągnąć. Poprawić swoją wydajność zawodową? Podjąć nowe wyzwania? Czy może zaspokoić swoją ciekawość?

W trakcie kursu

Odpowiedzi na to pytanie bardzo pomogą ci wybrać tę czy inną opcję. Jednak przy tej okazji odradza się nadmierne poświęcanie czasu na decyzję. Nieskończona ilość różnych opcji może negatywnie wpłynąć na naszą pewność siebie i motywację.

Powrót do nauki w dorosłym wieku wymaga również wsparcia

Nie wahaj się szukać wsparcia u swoich bliskich, w rodzinie i w przyjaciołach. Być może pojawią się chwile, kiedy pomyślisz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Wtedy pomoc życzliwych osób przyniesie wspaniały efekt. Natomiast jeśli ich wtedy zabraknie, szanse na porażkę wzrosną.

A teraz zabierz się już do pracy. Nie pozwól nikomu powiedzieć, że powrót do nauki w wieku dorosłym to szalony pomysł, ponieważ to nieprawda. To wyjątkowa okazja do rozwoju osobistego i zawodowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • C. Franco, Isabel, (2017). Volver a estudiar en la edad adulta: técnicas y consejos, España: Amazon.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.