Filozofia Wschodu - sztuka samoświadomości

Filozofia Wschodu - sztuka samoświadomości
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Filozofia Wschodu i współczesna psychologia są ze sobą bardzo blisko powiązane. W dzisiejszych czasach psychologowie coraz więcej uwagi poświęcają samoświadomości. W związku z tym, dużo się mówi o relacji z własnym wnętrzem i z naszym otoczeniem. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że do dobrego samopoczucia potrzebna jest harmonia w obydwu tych obszarach.

Mająca tysiące lat Filozofia Wschodu obejmuje koncepty, które przez wieki nie były w ogóle analizowane przez zachodnią naukę. Jesteśmy jednak świadkami kluczowych zmian na tej płaszczyźnie. Świat Zachodu zaczyna coraz bardziej otwierać się na nauki, które mają na celu podnieść nasz poziom samoświadomości.

Filozofia Wschodu stawia w centrum zainteresowania świadomy umysł ludzki. Zrozumienie jego mechanizmów i umiejętność jego kontroli pomaga wejść na wyższy poziom świadomości. Wschodni filozofowie mówią o tym, że niewiedza w tym zakresie jest główną przyczyną naszego niezadowolenia i popełnianych przez nas błędów. Dlatego też według nich kluczem do wewnętrznej harmonii i szczęścia jest samoświadomość.

“Świadomość jest głosem duszy. Namiętność jest głosem ciała.”

-William Shakespeare-

Filozofia Wschodu – poznanie zmysłowe to nie wszystko

W psychologii samoświadomości mówi się o tym, że świat, który widzimy jest tylko pozorny. Wszystko, z czym spotykamy się na co dzień, wszystkie sytuacje, miejsca i rzeczy to tylko nasza percepcja rzeczywistości. Wynika to z faktu, że kontakt z rzeczywistością odbywa się za pomocą zmysłów.

mnich buddyjski przy drzewie - filozofia wschodu

Filozofia Wschodu mówi jednak, że nasza rzeczywistość to również nasze reakcje i zachowania. To, jak reagujemy na dane zdarzenie formuje kształt danego fragmentu rzeczywistości. Co więcej, wpływa na to, jak my sami postrzegamy jakąś sytuację oraz jak widzą ja inni.

Dlatego też świat, którego doświadczamy za pomocą zmysłów nie jest do końca prawdziwy, ponieważ każdy człowiek może mieć własne spojrzenie na ten sam obiekt czy to samo miejsce. Jest to kluczowa różnica pomiędzy wschodnimi filozofiami a zachodnią nauką. W przypadku tej drugiej to poznanie zmysłowe jest podstawą wiedzy.

Głębia – niewidoczna sfera i filozofia wschodu

Filozofia Wschodu mówi o głębi umysłu, w której znajdują się nasze nieuświadomione myśli. To tam kryją się nasze najgłębsze problemy, kompleksy i fobie. Z kolei w zachodniej psychologii nazywamy to podświadomością. To informacje, jakie posiadamy, ale nie potrafimy po nie sięgnąć w świadomy sposób.

Według mądrości Wschodu, głębia ma bardzo silne wibracje. Wpływają one na to, jak postrzegamy samych siebie i jak budujemy relacje z innymi. Warunkują one bardzo duży zakres naszych zachowań ponieważ większość naszych obaw i słabości znajduje się właśnie na tym nieuświadomionym poziomie. Można do niego dotrzeć tylko poprzez stopniowe poznanie samego siebie.

Tło – nieznany świat ludzkiego umysłu

Według filozofii Wschodu, najtrudniej dostępne i najgłębiej ukryte obszary ludzkiego umysłu to tzw. tło, w którym znajdują się siły światła i ciemności. Wszystkie nasze występki i defekty kryją się właśnie w tym tle, zaraz obok naszych największych zalet.

mężczyzna ogląda zachód słońca

To w ‘tle’ można się doszukać prawdziwych przyczyn naszego zachowania. To tam chowają się powody, dla których nie możemy ruszyć naprzód i osiągnąć sukcesu. Są one jak ukryta energia, która popycha nas do autodestrukcyjnych zachowań. Niejednokrotnie sprawiają one również, że podejmujemy działania, których sami nie rozumiemy.

W tym głęboko ukrytym obszarze ludzkiego umysłu znajdują się też jednak cnoty, które potrafią się ujawnić w najtrudniejszych momentach naszego życia. Stają się wówczas dowodem naszego męstwa i pokazują, jak wielkie mamy serce. Idei tła odpowiada w zachodniej filozofii pojęcie “podświadomości”.

Ludzki umysł – tło, głębia i świadomość a filozofia wschodu

Według filozofii Wschodu, im większa istnieje harmonia w umyśle danej osoby, tym wyższy poziom świadomości człowiek ten może osiągnąć. Pomaga w tym również połączenie głębi i tła, czyli elementów nieuświadomionych i podświadomości. Praca nad tymi elementami pomaga nam lepiej zrozumieć pełnię człowieczeństwa. Dlatego też samoświadomość to największy sukces, jaki człowiek może osiągnąć, a to z kolei daje mu największe możliwe szczęście.

Tło i głębia to dwa poziomy umysłu, które nieustannie pracują. Naszym zadaniem jest doprowadzić do harmonii pomiędzy nimi. Kiedy nam się to uda, w naszym życiu pojawia się cały szereg bezcennych wartości, takich jak miłość, szczerość, empatia, odwaga, pokora czy braterstwo. Są to wartości, które wpływają korzystnie zarówno na twój stan emocjonalny, jak i na twoje relacje z innymi.

umysł wysyła spokojne fale

Watro przyjrzeć się bliżej filozofii Wschodu i uświadomić sobie, jak wielką wagę przywiązują oni do nieuświadomionych i podświadomych elementów ludzkiego umysłu. Pamiętajmy, że nasze dobre samopoczucie nie zależy tylko od rozumu i od poziomu wiedzy. Tak naprawdę dużo większy wpływ na nasz stan emocjonalny ma to, co jest ukryte głęboko w podświadomości.

Filozofia Wschodu i psychologia Zachodu mają wiele wspólnego, choć czasem nazywają te same idee innymi słowami. Tym, co jednak stanowi dla niech wspólny fundament jest założenie, że dla pełni szczęścia człowiek musi jak najlepiej poznać samego siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.