Pozytywne nastawienie – zmień swoje życie

Czy przestałeś myśleć o tym, co czyni cię szczęśliwym? Cóż, powiemy Ci, jak zmieniające się aspekty Twojego życia mogą Cię do niego przybliżyć.
Pozytywne nastawienie – zmień swoje życie
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Nasze pokolenie było jednym z pierwszych, które zainteresowały się badaniami naukowymi nad niektórymi ważnymi kwestiami związanymi z wysokim komfortem życia i dobrym samopoczuciem. Badano na przykład takie kwestie, jak pozytywne nastawienie, a także czy ono może sprawić, że ​​ludzie staną się szczęśliwi.

W rzeczywistości niektóre wnioski uzyskane z tego rodzaju pytań zmieniły sposób, w jaki postrzegamy świat. Na przykład dzisiaj wiemy już teraz doskonale, że pozytywne nastawienie do otaczającej nas rzeczywistości ma naprawdę ogromny wpływ na stan naszego umysłu.

Teraz już wiemy też doskonale, że szczęśliwi ludzie nie korzystają z tego samego zestawu okoliczności oraz emocji co inni (zwłaszcza ci, którzy samych siebie uważają za nieszczęśliwych). Natomiast bez wątpienia cechą wspólną dla obu grup jest to, że współdzielą one konkretny sposób widzenia świata.

Pozytywne nastawienie wywołuje u nich reakcję łańcuchową w postaci myśli, zdarzeń i wyników, które dają niezwykły rezultat końcowy. Dlatego też nauczenie się pozytywnego nastawienia i dobrego sposobu myślenia sprawi, że będziemy cieszyć się naszym codziennym życiem bez żadnych przeszkód.

Podstawowe zasady psychologii mówią nam, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją postawę życiową. Dlatego też nasze pokolenie cieszy się ogromną przewagą nad wcześniejszymi generacjami. Znając moc tkwiącą w głębi naszego umysłu, możemy być o wiele szczęśliwsi niż nasi przodkowie.

“Pozytywne nastawienie jest niezwykle zaraźliwe. Czy Twoje także jest godne uwagi i zachwytu? ”
– Denis i Wendy Mannering-

Jakiego rodzaju pozytywne nastawienie jest zdrowe dla naszego umysłu?

Pozytywne nastawienie wynikające z dobrego zdrowia psychicznego może pomóc nam w osiągnięciu dobrego samopoczucia. Ponadto oferuje ono wspaniałe korzyści dla wszystkich. Począwszy od tych, którzy są względnie zdrowi, a skończywszy na tych, którzy cierpią na różnego rodzaju poważniejsze problemy zdrowotne. Pozytywne nastawienie okaże się niezwykle cenne nawet w przypadku tych, którzy cierpią na zaburzenia takie jak lęk czy depresja.

Radość z życia

Teraz, mimo tego, że nie zawsze możemy zmienić naszą sytuację życiową, możemy starać się uzyskać jak najwięcej efektów w oparciu o cechy i ograniczenia, które mamy. Nie możemy zrobić wszystkiego. Możemy jednak zrobić wszystko z naszej strony tak, aby osiągnąć maksymalną wydajność i zadowolić siebie samych. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy będziemy mieć pozytywne nastawienie do otaczającego nas świata i do własnych możliwości.

Postawa mentalna jest tak ważna ze względu na jej pozytywne i negatywne skutki dla naszego dobrego samopoczucia. Potwierdziło to trwające ponad 10 lat badanie przeprowadzone przez profesora Hansa Eysencka z Uniwersytetu w Heidelbergu i jego zespołu. Wyniki tego badania ujawniły, że nasze negatywne nawyki myślowe mogą być bardziej szkodliwe dla naszego ogólnego stanu zdrowia, niż najbardziej nawet niezdrowe nawyki fizyczne.

Klucze do sukcesu, jakim jest promowanie i przestrzeganie zdrowych nawyków

Poniżej prezentujemy aspekty, które pozwalają Ci zapewnić sobie pozytywne nastawienie do życia i związane z tym liczne i trudne do przecenienia korzyści. Oto one:

  • Redukcja zbędnych oczekiwań. Jedną z najlepszych postaw, jakie możesz mieć idąc przez życie, jest znaczące zmniejszenie swoich potrzeb do absolutnego minimum. Im więcej niepotrzebnych rzeczy będzie dla Ciebie konieczne do osiągnięcia stanu szczęścia, tym bardziej będzie Cię to więcej kosztować. A Twoje życie będzie o wiele trudniejsze, jak również ciężej będzie Ci uzyskać pozytywne nastawienie.
  • Utwórz zdrowe relacje uczuciowe i towarzyskie. Aby mieć pozytywne nastawienie do życia, wygodnie jest stworzyć bliską sieć społecznościową, w której możesz szukać wsparcia w potrzebie i utrzymywać bliskie relacje ze swoimi znajomymi.
  • Rozwijaj swoją kreatywność. Zwiększa to zdolność neuronów do adaptacji do nowych doświadczeń lub stymuluje procesy uczenia się.
  • Zwiększ swoją intelektualną ciekawość. Ludzie, którzy mają otwarte podejście do nowych doświadczeń i cechują się ogólne rzecz biorąc osobowością ekstrawertyczną, zwykle żyją dłużej i mają lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego oraz sercowo-naczyniowego. Przynajmniej według wyników niektórych badań naukowych prowadzonych w wielu krajach.

“Jeśli czegoś nie lubisz, zmień to; jeśli nie możesz tego zmienić, zmień sposób, w jaki o tym myślisz.”
-Autor anonimowy-

Nasze pokolenie zmieniło stosunek do życia

Jak widzimy na powyższych przykładach, nasze pokolenie na całe szczęście zrozumiało, że komfort życia, dobre samopoczucie i szczęście w życiu nie zależą od jakichkolwiek warunków lub okoliczności zewnętrznych. Zamiast tego wiemy teraz o tym, że wszystkie powyższe aspekty regulowane są przez naszą mentalną postawę.

Dlatego też tak istotne jest, aby zawsze mieć pozytywne nastawienie do otaczającej nas rzeczywistości. Sposób, w jaki postrzegamy świat, kontroluje nasze całe życie. Jest to ukryta moc, którą wszyscy posiadamy i która działa 24 godziny na dobę, na dobre i na złe. Dlatego więc tak niezwykle istotne jest to, abyśmy umieli wykorzystywać i kontrolować tę ogromną siłę.

Poczucie swobody

Istoty ludzkie są do siebie bardzo podobne, ale nawet niewielka rozbieżność między nimi sprawia, że ​​żyjemy na bardzo różne sposoby. Jedną z najważniejszych różnic między nami jest nasza postawa i nastawienie do życia. Nasz punkt odniesienia nie ma znaczenia. Jeśli mamy pozytywne nastawienie i nieustannie staramy się dać z siebie wszystko, ostatecznie pokonamy nasze problemy.

Dlatego też, aby mieć pozytywne nastawienie, należy zadać sobie pytanie, jak możemy to zrobić. Nie wystarczy tylko zamiast tego nieustannie mówić o tym, czego nie można zrobić. Dlatego jeśli uda Ci się rozwinąć u siebie ten światopogląd, odkryjesz wnet, jak szybko możesz zmienić swoje życie na lepsze.

”Nasza postawa wobec życia determinuje stosunek życia do nas.”
-Autor anonimowy-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.