Zasady komunikacji według buddyzmu – poznaj podstawy!

Chłopiec siedzący przy Buddzie poznaje zasady komunikacji

Zasady komunikacji są bardzo ważne w buddyzmie. Od odpowiedniego użycia słów i ciszy zależy w dużej mierze harmonia w określonym środowisku społecznym. Każda z tych zasad odnosi się do komunikacji z samym sobą i z innymi.

Buddyzm stwierdza, że istnieją cztery zasady komunikacji, które należy zachować, aby osiągnąć harmonię między ludźmi. Buddyzm nie zmusza nas, ale raczej daje orientacyjne wzorce zachowań, których należy przestrzegać wtedy, gdy chcemy utrzymać dobre relacje z innymi.

Dzięki czterem zasadom komunikacji próbujemy wprowadzić większą przejrzystość i szacunek do naszych relacji z innymi. Ludzie używają mowy do rozpowszechniania swoich pomysłów, uczuć i emocji. Kiedy robimy to poprawnie, sprawiamy, że inni lepiej nas rozumieją i podnosi się jakość naszych relacji.

Przyjaciele o zmierzchu

Dla buddystów czterema zasadami komunikacji są: prawdomówność, życzliwość, użyteczność i harmonia. Każda z nich ma na celu uczynienie naszej wypowiedzi bardziej płynną i wartościową. Wszystko to wymaga świadomości i pracy. Przyjrzyjmy się temu w tym artykule.

“Patrz, słuchaj, milcz, nie osądzaj i dużo pytaj”.

-August Graft-

1. Zasady komunikacji – prawdomówność

Pierwszą z zasad komunikacji jest prawdomówność. Jest to koncepcja bardziej złożona, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Szczerość oznacza dostosowanie się do prawdy lub rzeczywistości. Problem polega na tym, że nie zawsze znamy tę prawdę lub rzeczywistość, ponieważ często sami siebie oszukujemy.

Dlatego, aby być naprawdę prawdomównym, musimy najpierw pracować nad uczciwością wobec nas samych. Jeśli ludzie nie mówią prawdy sobie samym nie będą mogli jej powiedzieć innym. Prawdomówność może pochodzić tylko z serca. Gdy naszym jedynym interesem jest powiedzenie prawdy i nic więcej. 

2. Życzliwość

Istnieje duża różnica między byciem szczerym a byciem surowym, bezmyślnym lub lekceważącym. Szacunek do innych jest podstawowym warunkiem zdrowej i bogatej komunikacji. Istnieje wiele trudności wynikających z braku szacunku, które czasami towarzyszą komunikacji.

Gniew i strach są wyrażane przez ego. Z kolei ego czasami prowadzi nas do nieodpowiednich zachowań w stosunku do innych, takich jak brak szacunku wobec innych. W takich przypadkach to ego mówi, a nie nasze serce.

Często prowadzi to do wielu problemów z innymi i niepotrzebnie szkodzi naszemu życiu. Lepiej mówić tylko wtedy, gdy żyjemy w pokoju z samym sobą.

3. Użyteczność

Buddyści podkreślają znaczenie doceniania ciszy. Dla wielu jest to pustka, którą należy jak najszybciej wypełnić. Buddyzm postrzega ją jako naturalną przestrzeń do słuchania, zarówno siebie, jak i innych. Bez słuchania nie może być mowy o komunikacji, ponieważ musi ona zawsze przebiegać w dwie strony.

Para na ławce

Mówienie dla samego mówienia jest wyrazem udręki, która bardzo często prowadzi do obniżenia wartości słów. Słowa bez wartości uniemożliwiają prawdziwą komunikację. Wyczerpują jedynie umysł i zubożają relacje z innymi. Bardzo często budzą także najbardziej banalne emocje, które nosimy w sobie.

4. Zasady komunikacji – znaczenie harmonii

Ostatnią z zasad komunikacji według buddystów jest harmonia. Dla nich słowa są uzasadnione tylko wtedy, gdy są sposobem na wzmocnienie dobrej woli i pokoju między ludźmi. Każda wiadomość, która nie ma tego celu przyczynia się jedynie do nieporozumień lub wzbudzania negatywnych uczuć wśród ludzi.

Harmonijna komunikacja to także ta, która wybiera najbardziej zrozumiałe i zwięzłe słowa, aby przedstawić swój przekaz. Owijanie w bawełnę, subtelności i niepotrzebne ozdoby prowadzą do problemów w komunikacji. Nie sprzyjają zrozumieniu, ale bardzo często prowadzą do zamieszania i zagubienia sensu przesłania.

Wszystkie te zasady komunikacji mogą być nieco dziwne dla ludzi Zachodu. Zauważmy jednak, że żyjemy w kulturze, w której coraz trudniej jest milczeć. Jesteśmy ciągłe bombardowani informacjami, więc dziwną rzeczą stał się brak hałasu.

Najbardziej niepokojące jest jednak to, że żyjemy w czasach, w których większość komunikacji jest poświęcona całkowicie banalnym sprawom. Wpływa to nie tylko na naszą wewnętrzną harmonię, ale także ogranicza nasze myślenie i sprawia, że ​​jesteśmy coraz mniej zdolni do wyrażania i słuchania.

Słowo straciło swoją wartość. Być może właśnie dlatego na świecie pojawia się tak wiele nieporozumień.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Alsina, M. R. (1999). La comunicación intercultural (Vol. 22). Anthropos Editorial.

Scroll to Top