Szacunek dla osób starszych - 5 sposobów na jego okazanie

Szacunek dla osób starszych - 5 sposobów na jego okazanie

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2018

Szacunek dla osób starszych – 5 sposobów na jego okazanie. Nasz brak tolerancji dla osób starszych jest współczesnym złem, które stopniowo przejmuje kontrolę nad światem. Starsi ludzie przeszli drogę od bycia ulubionym źródłem mądrości do bycia grupą, z którą wiele osób nie wie co robić. Kiedy ludzie w naszym społeczeństwie osiągają pewien wiek, zbyt wielu z nich spotyka się z odrzuceniem, krytyką i pogardą.

Idealny świat dzisiaj koncentruje się wokół młodości, jako źródła dobrego samopoczucia. Chociaż jest to fałszywe myślenie, wielu uważa je za prawdziwe i działa zgodnie z nim. Siła fizyczna jest teraz czymś w rodzaju fetyszu. Starsze osoby nie pasują do tego równania, a ich wrażliwość nie jest czymś, z czym społeczeństwo chce sobie poradzić.

Szacunek dla osób starszych jest tym, czego często brakuje młodym ludziom.

“Pierwsze czterdzieści lat życia daje nam tekst; następne trzydzieści dostarcza komentarzy na jego temat”

Arthur Schopenhauer

Najbardziej wrażliwi ludzie w naszym świecie są często spychani na margines. Dotyczy to m.in. dzieci, osób starszych i chorych. Młodzi dorośli – zdrowi, silni i pełni potencjału – zawsze oczekują, aby ktoś inny opiekował się osobami wymagającymi szczególnej opieki. Niezależnie od tego, czy mówimy o ich własnych dzieciach, rodzicach czy krewnych, wydaje się, że zdrowi i młodzi ludzie nie mają czasu dla tych bardziej wrażliwych grup.

Właśnie dlatego chcemy poświęcić ten artykuł osobom starszym, ponieważ zasługują na nasz szacunek. Zasługują na znacznie więcej niż te pięć obszarów szacunku, ale od czegoś musimy zacząć.

Nie próbuj zmieniać starszej osoby

Ogólnie rzecz biorąc, próba zmiany kogoś świadczy o braku szacunku. Skąd wiesz, że to ty masz rację, a ona się myli? Tylko ci, którzy uważają się za lepszych od innych, próbują zmieniać ludzi. Poza tym pojęcie “lepsze” lub “gorsze” jest skrajnie względne i bardzo niebezpieczne.

Szacunek dla osób starszych - opieka nad nimi.

Bez względu na to, o kim mówimy, każda osoba starsza odegrała już wiele ról w swoim życiu. Stworzyła własne kryteria dotyczące tego, jaka powinna być, czy są to “właściwe” kryteria, czy nie to zupełnie inna sprawa. Rozwinęła własne zwyczaje, gusta i nawyki.

Nikt nie ma prawa próbować przekonywać jej, że powinna myśleć lub działać w inny sposób. W rzeczywistości, bez względu na to, jak bardzo się starasz, prawdopodobnie i tak nie zmienisz jej zdania. Jeśli to zaakceptujesz, sprawy rozwiną się w o wiele lepszym kierunku dla was obojga.

Szacunek dla osób starszych. Nie kłóć się z nimi

Może twój ojciec lub dziadek jest mocno przekonany do jakiejś rzeczy, która tobie wydaje się absurdem. Ich przekonania religijne lub polityczne mogą bardzo różnić się od waszych. Ludzie w podeszłym wieku, w dobrej wierze, czasami chcą przekonać cię, że mają rację.

Nie zapominaj, że starsza osoba dźwiga na swoich barkach dużo bagażu, ale niekoniecznie musi być on negatywny. Zastanów się nad samym sobą – jeśli myślisz w jakiś konkretny sposób to nie z powodu przypadku. Jest to spowodowane twoimi doświadczeniami i zdobytą wiedzą. Nie jest dobrym pomysłem wdawać się w daremne argumenty, aby skłonić starsze osoby do zrozumienia twojego punktu widzenia. Po prostu wysłuchaj ich okazując uczucia i szacunek: zasłużyli na to.

Wspieraj ich w zainteresowaniach i hobby

Często zdarza się, że starsi ludzie są nieśmiali lub boją się własnych zainteresowań czy hobby. W dzisiejszym świecie ich słowa nie są brane poważnie, dopóki nie zajmują pozycji władzy. Wielu z nich ma ważne wiadomości do zakomunikowania.

Starsza para.

Może to być czytanie, ogrodnictwo, a nawet sport. Cokolwiek by to nie było, miło okazać nimi zainteresowanie. A jeśli wiesz na czym to hobby polega, dołącz do niego. W zmierzchu życia posiadanie hobby może okazać się dużą pomocą.

Zaakceptuj ich fizyczne i poznawcze ograniczenia bez krytykowania

Istnieje pewien test, który wszyscy powinniśmy zrobić. Zatkaj uszy bawełnianymi kuleczkami, nałóż wazelinę na oczy i przywiąż dwie cegły do ​​nóg. Następnie spróbuj funkcjonować tak przez godzinę. To uświadomi nam, jak to jest być bardziej posuniętym w latach. Być może nauczymy się też być bardziej tolerancyjni wobec ograniczeń, jakie mogą mieć osoby starsze.

Jeśli idziesz na spacer ze starszą osobą, idź w jej tempie i nie narzucaj jej więcej, niż może zaoferować. Jeśli nie słyszą, kiedy mówisz, staraj się mówić głośniej i wyraźniej, zamiast narzekać, że nie zwracają na nic uwagi. Wysłuchaj ich skarg na zdrowie bez patrzenia z góry i traktuj ich tak, jakbyś sam chciał być traktowany w ich wieku.

Pozwól im na pewne obsesje

Niektóre starsze osoby mogą być dość kapryśne i uparte. Mogą nawet być psotne lub wymagające. W rzeczywistości bywa, że zaczynają zachowywać się jak dzieci. A w tym drugim dzieciństwie, niektórzy rozwijają trudne zachowania.

Pamiętaj, że istnieje powód, dla którego starsza osoba zachowuje się w dany sposób. Przechodzi bardzo duże zmiany i musi zmierzyć się z myślą, że zbliża się koniec. Jej upór i kaprysy to rekompensata za poczucie bycia bezradnym lub odczuwanie lęku. Nie nadawaj tym zachowaniom większego znaczenia, niż na to zasługują.

Starsza kobieta.

Rodzice i dziadkowie są źródłem mądrości, nawet jeśli mają kilka dziwactw. Dlatego szacunek dla osób starszych to nasz obowiązek. Słuchanie ich i spędzanie z nimi czasu może w sposób zaskakujący odmienić twoje życie. Ich poczucie bezbronności i chęć zaopiekowania się nimi sprawi, że ​​staniesz się lepszym człowiekiem i nadasz własnemu życiu więcej sensu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.