Swietłana Alliłujewa - skrócona biografia jedynej córki Józefa Stalina

Swietłana Alliłujewa - skrócona biografia jedynej córki Józefa Stalina

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2020

Swietłana Alliłujewa jest ucieleśnieniem osoby uwięzionej między współrzędnymi historii. Jej ojciec, czczony w świecie komunistycznym i nienawidzony przez kapitalizm, był dla niej jednocześnie kochającym, przerażającym i znienawidzonym człowiekiem. Nigdy nie zdołała uciec przed piętnem polityki.

Swietłana Alliłujewa była prawdopodobnie jedyną istotą ludzką, przy której topiło się zlodowaciałe serce Józefa Stalina. Przynajmniej tak było, gdy była jeszcze tylko dzieckiem. I nie była jeszcze w stanie powiązać tego kochającego ojca, który się z nią bawił, z rosyjskim przywódcą, który budził terror na terytorium swojego kraju.

Ta kobieta zaskoczyła świat w latach sześćdziesiątych, kiedy opuściła ówczesny Związek Radziecki i złożyła wniosek o azyl w kraju, który był odwiecznym wrogiem jej ojca: w Stanach Zjednoczonych.

Od tamtego momentu była wykorzystywana jako trofeum propagandowe podczas słynnej zimnej wojny. Jej postać została wykorzystana do zdyskredytowania reżimu jej ojca.

Żyłam tak, jak mogłam (…), ale była to tragedia. Nie mogę rozpaczać nad moim przeznaczeniem, chociaż żałuję, że moja matka nie poślubiła stolarza.

-Swietłana Alliłujewa-

Cierpienie i sprzeczności, jakich doświadczyła Swietłana Alliłujewa wyjaśniają, dlaczego kilkakrotnie zmieniła swoje imię. Urodziła się jako Swietłana Józefowna Stalin, ale później odeszła od nazwiska ojca i stała się Swietłaną Alliłujewą.

Aby przestać używać swojego imienia zmieniła je następnie na Lana Peters i przy nim pozostała aż do swojej śmierci.

Swietłana Alliłujewa i jej dzieciństwo pełne paradoksów

Swietłana Alliłujewa była jedyną córką Stalina. Miał on też dwóch synów, jednego z pierwszego małżeństwa, a drugiego z drugiego związku z matką Swietłany, Nadieżdą Alliłujewą. Biografowie przywódcy wskazują, że tylko trzy osoby potrafiły poruszyć serce tego twardego wojownika. Jedną z nich była jego matka, Jekaterina Gueladze.

Drugą osobą była jego pierwsza żona, Jekaterina Swanidze, w której był naprawdę zakochany i która w młodym wieku zmarła na gruźlicę. Stalin bardzo się zmienił po utracie Jekateriny. Owocem romansów Stalina była jego córka, Swietłana, z którą jeden z najokrutniejszych mężczyzn w historii Rosji bawił się i którą rozpieszczał.

Swietłana Alliłujewa zdobyła wykształcenie na Kremlu, tak jakby reszta świata nie istniała. Mieszkała w czymś w rodzaju wieży z kości słoniowej, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, co działo się z ludźmi w jej kraju.

Wychowywała ją opiekunka, co było dość normalne w tamtych czasach. Jej ojciec nie spędzał z nią zbyt wiele czasu, ale zawsze potrafił zdobyć jej sympatię. Natmiast jej matka była jeszcze bardziej nieobecna.

Nieobecna matka

Kiedy Swietłana Alliłujewa miała 6 lat, jej matka zmarła. Mówiono, że doznała śmiertelnego ataku zapalenia wyrostka robaczkowego.

Chociaż sprawa zawsze była owiana tajemnicą, to istnieją wystarczające dowody na to, że śmierć „Nadii”, matki Swietłany, nie była z przyczyn naturalnych. Była ona szalenie zakochana w Stalinie, ale kiedy poszła na studia, zaczęła być rozczarowana tym, co jej ukochany robił z ZSRR.

Józef Stalin

Nadia była jedną z nielicznych osób, która krzyknęła Stalinowi w twarz, że był katem. Dzień przed śmiercią publicznie pokłóciła się ze Stalinem. Pewne źródła twierdzą nawet, że wódz ją uderzył.

Następnego dnia znaleziono ją z kulą w sercu na łóżku. Najwyraźniej popełniła samobójstwo. Ale wiele osób nie wyklucza, że została zamordowana przez męża. Swietłana Alliłujewa musiała więc uwierzyć w oficjalną wersję.

Smutna pobudka

W miarę tego, jak Swietłana dorastała, zaczęła dostrzegać, że rzeczy w jej kraju nie były takie, jak do tej pory jej się wydawało. Aż do 16 roku życia utrzymywała bliską i pełną miłości więź ze swoim ojcem. Jednak Swietłana, która mówiła dobrze po angielsku, znalazła artykuł w tym języku, który wskazywał, że jej matka popełniła samobójstwo.

To stało się powodem wielkiego konfliktu z jej ukochanym ojcem. Później zakochała się w reżyserze filmowym znacznie starszym od niej. Stalin nie pochwalał tego związku. Aby go zakończyć, nakazał aresztowanie reżysera i zesłanie go na Syberię.

W wieku 19 lat Swietłana wyszła za mąż, być może tylko z buntu i urodziła w efekcie tego syna. Było to pierwsze z jej czterech krótkich małżeństw, w których urodziły się jeszcze dwie córki.

Kiedy zmarł jej ojciec, zabroniono jej mówić o życiu prywatnym lidera narodu. Swietłana nigdy nie przestała jednocześnie kochać i nienawidzić swojego ojca. 14 lat później skorzystała z podróży do Indii, aby uciec. Zostawiła swoje 19 i 16-letnie dzieci same.

Przybyła do Stanów Zjednoczonych w kwietniu 1967 roku i tam rozpoczęła pracę jako pisarka. Za swoją autobiografię otrzymała trzy miliony dolarów.

Ożeniła się ponownie i na świat przyszła jej córka Olga. Po kolejnym rozwodzie i różnych niepowodzeniach spowodowanych przez polityczną przeszłość Swietłana próbowała popełnić samobójstwo w 1991 r., ale jej się to nie udało.

Zmarła na raka w 2011 roku. Wyraźnie określiła w swoim testamencie, że nie chce być pochowana w swoim rodzinnym kraju, czyli w Rosji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cardín, A. (1983). Moscú sí cree en las fiestas. Los Cuadernos del Norte: Revista cultural de la Caja de Ahorros de Asturias, 4(20), 24-29.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.