Czytanie jest jednym z obszarów, w które rodzice i nauczyciele wkładają większy wysiłek w edukację dzieci. Zachęcają, motywują i zapraszają do regularnego czytania, aby te mogły skorzystać z jego zalet. Obejmują one poprawę wyników w nauce, dostęp do wszelkiego rodzaju wiedzy oraz relaks przez puszczenie wodzy fantazji. Jednak nie wszystkie dzieci są otwarte na ideę czytania i wcale nie wynika to z uporu. Jak się okazuje, zamiłowanie do czytania jest częściowo uwarunkowane genetycznie.
Jest nieuniknioną rzeczywistością, że podczas gdy niektóre dzieci lubią czytać i pochłaniać jedną książkę po drugiej, inne w ogóle nie chcą czytać. Czynność czytanie postrzegają bardziej jako karę niż jako coś, z czego można się cieszyć. Z reguły przypisujemy te różnice stymulacji oferowanej przez otoczenie. Na przykład możemy sądzić, że ich nawyki czytelnicze nie są wystarczająco wspierane w domu lub w szkole. Mamy jednak tendencję do pomijania w tym układzie komponentu genetycznego.
Zamiłowanie do czytania jest kwestią genetyki
Dychotomia między genetyką a środowiskiem to debata, która dotyczy praktycznie wszystkich sfer osobowości. Badania przeprowadzone z bliźniakami okazały się jednym z najlepszych sposobów analizy wpływu każdego z tych elementów. W tym konkretnym przypadku przeprowadzono badania dotyczące czytania i tego, dlaczego niektóre dzieci czytają więcej niż inne. Wyniki były niezwykle interesujące.
Kiedy naukowcy porównali grupy bliźniąt pod względem umiejętności czytania, odkryli, że ich odkrycia można ekstrapolować na populację ogólną. Analizy odziedziczalności wykazały, że umiejętność czytania jest wysoce dziedziczna, ale wpływy genetyczne i środowiskowe były równie ważne w odniesieniu do tego, ile dziecko czyta.
Wyniki rzeczywiście sugerowały, że umiejętność czytania dzieci decyduje o tym, ile zdecydują się czytać, a nie odwrotnie. Możemy przypuszczać, że większa praktyka daje im większe umiejętności. Wydaje się jednak, że działa to w odwrotną stronę. Dzieci z wyższymi umiejętnościami czytania czytają więcej, ponieważ sprawia im to większą przyjemność.
To jest łatwe do zrozumienia. Dla dzieci o mniejszych zdolnościach, co zrozumiałe, książki będą mniej dostępne i mniej przyjemne. W rzeczywistości mogą mieć trudności z rozszyfrowaniem tekstów oraz zrozumieniem i uporządkowaniem ich znaczenia. Efekty te są jeszcze bardziej widoczne, gdy pomyślimy o dzieciach z dysleksją (dla których czytanie jest prawdziwym wyzwaniem) lub ADHD (dla których wyzwaniem jest skupienie się na czytaniu).
Wpływ środowiska
Powyższe ustalenia wskazują, że genetyka ma wiele do powiedzenia na temat zamiłowania do czytania. Ale co ze środowiskiem? Czy i ono wywiera jakiś wpływ? Jednym z najistotniejszych czynników w tym zakresie jest jakość nauczania i sposób, w jaki nauczyciele podchodzą do nauki czytania. Badania wykazały, że ma to wpływ, ale tylko do pewnego stopnia.
Jeśli dzieci nie mają dobrych nauczycieli, ich potencjał się nie rozwija. Z drugiej strony, gdy mają dobrych nauczycieli, czynniki genetyczne decydują o tym, w jakim stopniu rozwijają się ich umiejętności czytania. Dlatego jeśli chodzi o zamiłowanie do czytania, wydaje się, że jest to coś, co jest całkowicie poza naszą kontrolą.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozostawić wszystko genetyce. Rzeczywiście, jeśli chcemy, aby nasze dziecko rozwinęło zamiłowanie do czytania, możemy wiele zdziałać.
Jak zachęcić dziecko do czytania
- Stosuj dobre metody nauczania. Jak powiedzieliśmy wcześniej, jakość nauczycieli i proces edukacyjny są niezwykle istotne. Mogą przecież albo sprzyjać, albo blokować rozwój naturalnego potencjału dziecka.
- Zachęć dzieci do czytania i pisania w domu i w szkole. Chociaż nie jest to decydujący czynnik, badania sugerują, że tego rodzaju wpływy środowiskowe kształtują zarówno radość z czytania, jak i zdolności literackie dziecka.
- Stwarzaj okazje do ćwiczenia. Ilość czytanego materiału może również zwiększyć radość dziecka wynikającą z tej czynności. Może również pomóc poprawić płynność. Dlatego warto zachęcać dzieci do częstego czytania.
Podsumowując, badania wykazały, że zamiłowanie do czytania nie wynika u dzieci jedynie z tego, ile czytają. Zamiłowanie to wywiera wpływ na ich zdolności i umiejętności czytania. Ponieważ są one w dużej mierze dziedziczne, nie możemy przekroczyć pewnych ustalonych punktów. Możemy jednak wywierać pozytywny wpływ, wykorzystując wpływ środowiska, w którym dziecko dorasta, zarówno w szkole, jak i w domu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Haughbrook, R., Hart, S. A., Schatschneider, C., & Taylor, J. (2017). Genetic and environmental influences on early literacy skills across school grade contexts. Developmental science, 20(5), e12434. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/desc.12434
- Taylor, J., Roehrig, A. D., Hensler, B. S., Connor, C. M., & Schatschneider, C. (2010). Teacher quality moderates the genetic effects on early reading. Science, 328(5977), 512-514.
- van Bergen, E., Snowling, M. J., de Zeeuw, E. L., van Beijsterveldt, C. E., Dolan, C. V., & Boomsma, D. I. (2018). Why do children read more? The influence of reading ability on voluntary reading practices. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 59(11), 1205-1214.
- van Bergen, E., Hart, S. A., Latvala, A., Vuoksimaa, E., Tolvanen, A., & Torppa, M. (2021). Literacy skills seem to fuel literacy enjoyment, rather than vice versa. Developmental Science, e13325.