Żałoba w Boże Narodzenie – jak sobie z nią radzić?

Smutna kobieta w żałobie na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia nieuchronnie nadchodzą każdego roku, zarówno dla tych, którzy witają je z radością, jak i dla tych, którzy nie chcą lub nie lubią świętować. Ulice są udekorowane światełkami, zmienia się nastrój otaczających nas osób, a niektóre wspomnienia stają się szczególnie intensywne. Zwłaszcza te, które przypominają nam o bliskich, których już z nami nie ma. Nostalgia może nagle zakryć wszystko gęstą mgłą. Żałoba w Boże Narodzenie nie jest łatwym przeżyciem.

Niestety nie ma magicznej, unikalnej i uniwersalnej recepty na radzenie sobie z żałobą o tej porze roku. Każda osoba pogrążona w smutku ma swoje własne doświadczenia i będzie musiała wprowadzić różne mechanizmy radzenia sobie, aby przetrwać ten trudny czas.

Jeśli również jesteś w takiej sytuacji, musisz pamiętać, że nie jesteś nikomu nic winien i że dbanie o siebie jest teraz priorytetem. Niezależnie od tego, czy chcesz się odizolować, czy wolisz uczestniczyć w uroczystościach, upewnij się, że podejmujesz decyzje bez martwienia się o to, co pomyślą o Tobie inni. W tej chwili nie ma to znaczenia.

Żałoba w Boże Narodzenie i związane z tym emocje

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Boże Narodzenie może być szczególnie skomplikowane, jeśli jesteś w żałobie. Być może sam stworzyłeś narrację, która pozwala Ci zrekonstruować Twój stan emocjonalny dla Twojej zwykłej codziennej rutyny; to cenna historia, ale także bardzo krucha. Jej moc staje się jednak niewystarczająca, gdy pojawiają się bodźce, które przywołują wspomnienia o utraconej bliskiej osobie. To potęguje uczucie pustki.

Z reguły możesz odczuwać przytłaczający smutek. Możesz myśleć, że nic nie sprawia Ci przyjemności. Ponadto możesz czuć się winny za psucie zabawy ludziom wokół Ciebie. Nie jesteś jednak w stanie przyłączyć się do ich radości.

To niespełnione pragnienie może również sprawić, że poczujesz się bezradny lub rozdrażniony, a nawet zły.

kobieta płacze
Wyrażanie tego, jak się czujemy i szanowanie uczuć innych jest niezbędne w sytuacjach związanych z żałobą w okresie Bożego Narodzenia.

Sposoby radzenia sobie ze smutkiem w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Kiedy masz do czynienia z tego rodzaju sytuacją, możesz mieć tendencję do nieświadomego przyjmowania pewnych strategii, które nie zawsze pomagają:

Ucieczka i izolowanie się

Jedną z najczęstszych reakcji jest próba zdystansowania się od wszystkiego, co choć trochę przypomina Boże Narodzenie. Są to na przykład dekoracje, kolędy, tradycje… wszystko, co przypomina Ci osobę, którą straciłeś. Możesz próbować wyłączyć swoje zmysły i starać się, aby święta minęły tak szybko, jak to możliwe.

Nie dekorujesz domu, unikasz świątecznej muzyki, zakupów prezentów i spotkań rodzinnych. Wolisz zostać w domu, odizolowany od świata zewnętrznego i od radości, która wydaje się być wszędzie wokół.

Zachowywanie się tak, jakby nic się nie stało

Z drugiej strony, być może zdecydowałeś się żyć i zachowywać się tak, jakbyś w ogóle nie poniósł straty. Kontynuujesz stare tradycje z czystej inercji, chodzisz na spotkania towarzyskie i zmuszasz się, aby nie myśleć o ukochanej osobie w okresie świątecznym, by zachować spokój. Jakimś cudem udaje Ci się stłumić ból, który wywołują święta i przekonać siebie i innych, że wszystko jest w porządku.

Tworzenie nowych tradycji

Kolejną opcją jest stworzenie nowych tradycji na tę porę roku. Ponieważ poprzednie za bardzo przypominają Ci o Twojej ukochanej osobę, a myśl o izolacji wydaje się smutna i bolesna, możesz postanowić wygenerować nowe plany na Boże Narodzenie.

Być może zechcesz wybrać się w podróż, spędzić wakacje z różnymi ludźmi lub wprowadzić inne rodzaje zmian do swoich tradycji.

Jak radzić sobie ze smutnym Bożym Narodzeniem

Chociaż powyższe reakcje są niezwykle powszechne, nie są one ani najlepsze, ani pożądane. Badania dowiodły, że spośród różnych rodzajów strategii radzenia sobie te, które są tłumiące lub reaktywne (unikanie lub działanie impulsywne) tylko zwiększają dyskomfort. Refleksja, wyrażanie emocji i poszukiwanie wsparcia społecznego pomagają jednostce złagodzić dyskomfort i iść dalej.

Mając to na uwadze, oto kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, jeśli stoisz przed sytuacją, jaką jest żałoba w Boże Narodzenie.

1. Zastanów się, czego chcesz

Jak wspomnieliśmy wcześniej, żałoba jest bardzo osobistym doświadczeniem i masz prawo ją odczuwać i przeżywać we własnym tempie i na swój własny sposób. Dlatego najpierw zastanów się, jak chciałbyś spędzić Święta Bożego Narodzenia.

Chcesz chodzić na spotkania towarzyskie czy wolisz zostać w domu? Chcesz dekorować mieszkanie, kupować prezenty i uczestniczyć w świątecznych planach innych, czy nie? A może chcesz wprowadzić jakieś zmiany w swoich tradycjach? Daj sobie pozwolenie na zdecydowanie, co uważasz za słuszne. Powiedz to ludziom wokół Ciebie, aby mogli uszanować Twoje decyzje.

2. Oprzyj się na swoich bliskich

Nawet jeśli wolisz nie uczestniczyć w uroczystościach, ważne jest, abyś nie izolował się całkowicie w tym czasie. Musisz być w stanie wyrazić i podzielić się intensywnymi emocjami, które możesz odczuwać. Rozmowa telefoniczna lub pogawędka z kimś bliskim może być niezwykle przydatna.

3. Zaplanuj i poproś o pomoc

Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w przyjęciu świątecznym, możesz nie być w stanie zrobić tego w taki sam sposób jak kiedyś, ponieważ Twoje podejście do takich wydarzeń jest inne. Może wolisz nie urządzać w tym roku żadnych spotkań w swoim domu, a może potrzebujesz kogoś, kto będzie Ci towarzyszył przy zakupach lub rozstawieniu dekoracji.

Nie czuj presji, aby zająć się wszystkim. Pozwól sobie iść we własnym tempie. Przyjmij towarzystwo oraz praktyczne i emocjonalne wsparcie tych, którzy Cię kochają.

4. Ćwicz samoopiekę

Ważne jest, abyś był świadomy swoich potrzeb i uczuć. Upewnij się, że odpoczywasz, prawidłowo się odżywiasz i wychodzisz na zewnątrz, aby móc się ruszać i być w kontakcie z naturą. Te proste działania pozytywnie wpłyną na Twój nastrój i pomogą uporać się ze smutkiem.

Pozwól sobie też na płacz, jeśli potrzebujesz, oddychaj, kiedy potrzebujesz się uspokoić, i nie pozostawaj w żadnym miejscu ani sytuacji, jeśli nie chcesz. Ustal priorytety.

Kobieta z zamkniętymi oczami na zewnątrz
Samoopieka polega na zastanowieniu się nad tym, jak przeżywasz żal i utratę ukochanej osoby.

5. Daj ukochanej osobie przestrzeń

Wreszcie, chociaż możesz nie mieć na to ochoty, znalezienie sposobu na zapamiętanie i uhonorowanie ukochanej osoby podczas tych świąt może być pozytywne. Możesz stworzyć małą tradycję lub rytuał, który będziesz wykonywać sam lub w towarzystwie innych osób, co pomoże Ci poczuć się bliżej tych, którzy odeszli lub podziękować za wspólnie spędzone chwile.

Wspominanie anegdot, słuchanie ulubionej piosenki, przygotowywanie potrawy, którą razem gotowaliście lub umieszczanie zdjęcia bliskiego na stole, gdy siedzisz przy nim z resztą rodziny, może być dobrym rozwiązaniem. Wybór sposobu złożenia hołdu należy wyłącznie do Ciebie.

Miej cierpliwość do siebie

Krótko mówiąc, najważniejsze jest, abyś starał się dać sobie czas, nie wymagał od siebie zbyt wiele ani nie obwiniał się za podejmowane decyzje. Nie ma dobrego ani złego sposobu działania. Rób to, co mówi Ci serce.

Jeśli nieoczekiwanie pojawią się wyrzuty żalu, pozwól sobie przez nie przejść. Przede wszystkim idź we własnym tempie. Żałoba to proces. Jeśli jest świeża, nie należy się spieszyć.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bermejo, J. C., Magaña, M., Villacieros, M., Carabias, R., & Serrano, I. (2012). Estrategias de afrontamiento y resiliencia como factores mediadores de duelo complicado. Revista de psicoterapia22(88), 85-95.
  • Márquez, S. (1995). Beneficios psicológicos de la actividad física. Revista de psicología general y aplicada: Revista de la Federación Española de Asociaciones de Psicología48(1), 185-206.
Scroll to Top