Hazard online - rosnący problem

Intensywność impulsu do uprawiania hazardu online często zmniejsza zdolność do samokontroli. Może to prowadzić do problemów społeczno-ekonomicznych, rodzinnych i psychicznych u hazardzisty online.
Hazard online - rosnący problem
José Padilla

Napisane i zweryfikowane przez psycholog José Padilla.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Ludziom uprawiającym hazard online trudno jest oprzeć się pokusie gry. To pragnienie buduje się stopniowo i tworzy rodzaj napięcia, które można złagodzić tylko poprzez włączenie kuszącej nas strony internetowej. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, nie tylko ekonomicznych, ale także rodzinnych i emocjonalnych.

Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy gracze online mają ten problem. Istnieje również grupa profesjonalistów w tej dziedzinie. Są jednak pewne kluczowe cechy wspólne dla osób, u których hazard online przeradza się w nałóg.

osoba obstawiająca zakłady

Kompulsywny hazard

Zaburzenie związane z hazardem to uzależnienie charakteryzujące się uporczywymi i nawracającymi problematycznymi zachowaniami związanymi z wszelkiego rodzaju hazardem, które prowadzą do znacznego upośledzenia lub dystresu. Uważa się, że powstaje w wyniku interakcji pewnych czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych.

Badania sugerują, że od 1,1 do 1,6 procent populacji cierpi na zaburzenia związane z hazardem. Często zaczynają się one w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości i stają się problemem kilka lat później.

Osoby cierpiące na tego rodzaju zaburzenie mogą mieć również inne problemy psychiczne. Częste choroby współistniejące obejmują zaburzenia nastroju (20-55,6 procent), stosowanie substancji psychoaktywnych (35-76,3 procent) i inne zaburzenia kontroli impulsów. Częste są także próby samobójcze.

Kryteria diagnostyczne patologicznego hazardu

DSM-5 stwierdza, że dana osoba cierpi na to uzależnienie od hazardu, jeśli spełnia cztery lub więcej z następujących kryteriów w okresie przynajmniej dwunastu miesięcy:

  • Musi obstawiać coraz większe kwoty pieniędzy, aby uzyskać pożądane emocje.
  • Jest zdenerwowana lub zirytowana, gdy próbuje ograniczyć lub rzucić hazard.
  • Wielokrotnie podejmowała wysiłki, aby kontrolować, ograniczać lub rzucić hazard (zawsze bez powodzenia).
  • Jej myśli często dotyczą obstawiania zakładów.
  • Osoba chora często uprawia hazard, gdy czuje się niespokojna, bezradna, winna lub przygnębiona.
  • Po przegranej chorzy często wracają do gry następnego dnia, aby ponownie spróbować wygrać.
  • Kłamią, aby ukryć swój stopień zaangażowania w hazard.
  • Ryzykują swój związek, pracę lub karierę akademicką lub stracili je z powodu hazardu.
  • Liczą na to, że inni dadzą im pieniądze, aby złagodzić ich tragiczną sytuację finansową spowodowaną hazardem.

Hazard online

Hazard online to forma hazardu prowadzona na platformach internetowych. Jeśli porównamy hazard „twarzą w twarz” z hazardem online, zobaczymy, że ten drugi wiąże się z większym ryzykiem uzależnienia z różnych powodów.

  • Platformy internetowe zapewniają dyskrecję i łatwość dostępu.
  • Dostęp do tego typu platform jest niezwykle łatwy i wygodny, ponieważ gracze mogą grać z domu.
  • Podczas gry online świadomość ryzyka finansowego jest niewielka, ponieważ gracze nie mają w ręce fizycznych pieniędzy.
  • Ponieważ wzmocnienie pojawia się sporadycznie, problematyczne zachowanie jest wydłużone w czasie, wzmacniając uzależnienie.

W ostatnich latach przejście na hazard online spowodowało również zmianę profilu patologicznego hazardzisty. Wcześniej byli to zazwyczaj mężczyźni w wieku 30-40 lat, których celem było zarobienie pieniędzy lub odzyskanie tego, co stracili.

Dziś hazardziści online to młodzi ludzie w wieku od 15 do 35 lat szukający bodźców, które pozwolą im oderwać się od rzeczywistości. Jeśli chodzi o kobiety, wiek zachorowania jest późniejszy, między 35 a 40 rokiem życia, ale progresja w kierunku zaburzeń hazardowych jest u nich szybsza (Castilla i in., 2013).

Negatywne konsekwencje hazardu online

Patologiczny hazard ma negatywne konsekwencje dla jednostki, jej rodziny i społeczeństwa. Może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne jednostek. Zaobserwowano, że wśród patologicznych hazardzistów występuje wysoki odsetek różnych problemów psychologicznych.

Hazard online ma wpływ finansowy na życie jednostki, często skutkując dużymi długami, ubóstwem, a nawet bankructwem. Ponadto są ludzie, którzy aby sfinansować swoje uzależnienie, uciekają się do działań przestępczych, takich jak rabunek i prostytucja.

Patologiczny hazard online może również negatywnie wpływać na relacje międzyludzkie, prowadząc do problemów w związkach, porzucenia rodziny i przemocy domowej. Badania dowiodły, że dzieci nałogowych hazardzistów są bardziej narażone na problemy behawioralne, depresję i nadużywanie substancji psychoaktywnych.

osoba obstawiająca

Leczenie hazardu online

Przegląd aktualnej literatury w tym temacie wskazuje, że interwencje psychologiczne to najskuteczniejsze opcje leczenia tego zaburzenia. Wiążą się one ze znaczną poprawą zarówno w krótkim, jak i długim okresie (Cowlishaw i in., 2012; Rash i Petry, 2014). Oto dwa z nich.

Wywiady motywacyjne

Jest to jedna z najbardziej obiecujących opcji, jako wyłączna forma interwencji lub w połączeniu z innymi technikami. Rozmowa motywacyjna umożliwia pacjentom zidentyfikowanie i rozwiązanie ich ambiwalencji co do zmiany. Jednym z jej kluczowych elementów jest normatywna informacja zwrotna. Za jej pośrednictwem osoby analizują swoje problematyczne zachowania związane z hazardem.

Terapia poznawczo-behawioralna

CBT jest skuteczna w przypadku zaburzeń związanych z hazardem. Dzięki tej terapii pacjenci zaczynają rozumieć swoje zniekształcenia poznawcze związane z zachowaniami hazardowymi. Może to osłabić wzorce wytrwałości i irracjonalne przekonania związane z zaburzeniem.

Wreszcie, przy obfitości gier dostępnych online, rozpowszechnienie się tego rodzaju uzależnienia prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących latach. Dlatego też konieczne będzie opracowanie strategii zapobiegawczych i regulacyjnych, które pozwolą ludziom cieszyć się grami online bez angażowania się w zachowania uzależniające.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że patologiczny hazard jest stanem heterogenicznym. Rozwija się i utrzymuje dzięki złożonej interakcji zmiennych biologicznych, psychologicznych i społecznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Psychiatric Association [APA]. (2014). Manual Diagnóstico y Estadístico de los Trastornos Mentales (5ª Ed.). Panamericana.
  • Brazeau, B. W. & Hodgins, D.C. (2022). Gambling disorder. In G. Asmundson (Ed.). Comprehensive clínica psychology (2nd Ed.).  
  • Castilla, C., Berdullas, S., Vicente, A., & Villamarín, S. (2013). Apuestas online: el nuevo desafío del juego patológico. Infocop61, 3-6.
  • Cowlishaw, S., Merkouris, S., Dowling, N., Anderson, C., Jackson, A., & Thomas, S. (2012). Psychological therapies for pathological and problem gambling. Cochrane Database of Systematic Reviews, (11).
  • George, S., & Murali, V. (2005). Pathological gambling: An overview of assessment and treatment. Advances in Psychiatric Treatment11(6), 450-456.
  • Menchon, J. M., Mestre-Bach, G., Steward, T., Fernández-Aranda, F., & Jiménez-Murcia, S. (2018). An overview of gambling disorder: from treatment approaches to risk factors. F1000Research7.
  • Psyhology Today. Gambling Disorder (Compulsive Gambling, Pathological Gambling) https://www.psychologytoday.com/us/conditions/gambling-disorder-compulsive-gambling-pathological-gambling
  • Rash, C. J., & Petry, N. M. (2014). Psychological treatments for gambling disorder. Psychology research and behavior management7, 285.
  • Raylu, N., & Oei, T. P. (2002). Pathological gambling: A comprehensive review. Clinical psychology review22(7), 1009-1061.
  • Schreiber, L. R., Odlaug, B.L. & Grant, J.E. (2013). Medications for behavioral addictions. In P. M. Miller (Ed.). Interventions for addiction: comprehensive addictive behaviors and disorders (Vol. 3). Academic Press.
  • Sundqvist, K., & Rosendahl, I. (2019). Problem gambling and psychiatric comorbidity—risk and temporal Sequencing among women and men: Results from the Swelogs case–control study. Journal of gambling studies35(3), 757-771.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.