Wyjście z rutyny: pięć zalet

Apatia, brak zainteresowania, brak motywacji... Sposobem na walkę z tymi emocjami jest wyjście z rutyny. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić?

Kobieta ćwicząca, pokazująca zalety wyjścia z rutyny.

Czasami może Ci się wydawać, że dokonanie zmian w Twoim życiu jest niemożliwe. Masz doskonale zaplanowane życie. Wstajesz rano, idziesz do pracy i wracasz zmęczona, nie chcąc robić nic innego. Czasami możesz poświęcić trochę czasu na pójście na siłownię. Jedną z korzyści wyjścia z rutyny, jest możliwość wprowadzenia pewnych zmian.

Nie trzeba długo przyzwyczajać się do powtarzania tych samych nawyków każdego dnia. Niemniej jednak może to prowadzić do poczucia apatii lub stopniowego braku zainteresowania. W tym sensie dobrze jest znać zalety wyjścia z rutyny. Co więcej, spodoba Ci się to.

kobieta wstająca wcześnie rano

1. Twoja inspiracja wzrasta

Inspiracja to jedna z pierwszych zalet wyjścia z rutyny. Pozwala Ci mieć nowe pomysły, być bardziej produktywną w pracy i cieszyć się tym, co robisz. Nie da się poczuć inspiracji, jeśli codziennie robisz to samo.

Manuela Romo jest profesorem na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie. W swojej książce Psychology of Creativity wyjaśnia, że poświęcenie i wysiłek są kluczem do pojawienia się inspiracji. Możesz to osiągnąć, na przykład biorąc udział w konferencji, prezentacji lub rozmowie z kolegami.

2. Unikasz utknięcia

Inną z zalet wyjścia z rutyny jest unikanie utknięcia w miejscu. Z pewnością w takim czy innym czasie miałaś wrażenie, że nigdzie się nie wybierasz. To w tych momentach zaczynasz tracić motywację i pasję do tego, co robisz. Aby temu zapobiec, musisz często wychodzić z rutyny.

Oczywiście nie wszystko musi być związane z pracą. Możesz również ogólnie odczuwać stagnację w swoim życiu, ponieważ nie masz już żadnych celów do spełnienia (przynajmniej myślisz, że nie masz). A może zapiszesz się na kurs nauki nowego języka? Co się stanie, jeśli każdego dnia po wyjściu z pracy spróbujesz pójść na pięciominutowy spacer? Przy tego rodzaju zajęciach poczujesz, że naprawdę robisz postępy.

„Tylko ci, którzy zaryzykują posunięcie się za daleko, mogą dowiedzieć się, jak daleko można się posunąć”.

-TS Eliot-

3. Wzmacniasz swoją kreatywność

To prawda, że niektóre zawody są bardziej kreatywne niż inne. Jeśli pracujesz w firmie, w której Twoim zadaniem jest sporządzanie faktur i budżetowanie, klimat nie sprzyja kreatywności. Co więcej, możesz nawet pomyśleć, że nie posiadasz tej cechy. Jednak to nieprawda.

Każdy jest kreatywny. Niemniej jednak mamy tendencję do zapominania, jak z tego korzystać. Ile czasu minęło, odkąd ostatnio coś narysowałaś lub przynajmniej pokolorowałaś? Ułóż puzzle, zagraj na instrumencie, na którym przez lata zbierałeś kurz, lub zacznij haftować. Wszystko to uwolni Twoją kreatywność i sprawi, że poczujesz się naprawdę dobrze ze sobą. Jeśli masz twórczą pracę, na przykład jesteś projektantem stron internetowych, to również przyniesie korzyści.

4. Pokonujesz lenistwo

Jedną czwartą korzyści płynących z zaprzestania rutyny jest to, że będziesz w stanie przezwyciężyć uczucie lenistwa, z którego często nie jesteś w stanie się otrząsnąć. Nawet poranne wstawanie staje się ogromnym wysiłkiem, ponieważ już wiesz, jak potoczy się ten dzień. Na szczęście może się to zmienić.

Na przykład bieganie po okolicy może sprawić, że poczujesz się świetnie. Ta zmiana może wydawać się nieistotna, ale będzie miała duży wpływ na Twoje poczucie lenistwa. Z każdym dniem będziesz czuła się bardziej chętna do stawienia czoła wyzwaniom.

„Lenistwo to nic innego jak nawyk odpoczywania, zanim się zmęczysz”.

-Jules Renard-

Biegnący mężczyzna

5. Zmniejszasz stres

Wreszcie, nie możesz zapomnieć o ważnym aspekcie stresu. Nadmierna praca, opieka nad dziećmi lub problemy, które możesz mieć w związku z pieniędzmi, partnerem, przyjaciółmi mogą powodować duży stres. Jak wskazuje Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NIMH), może to spowodować kilka długotrwałych problemów, które mają wpływ na Twoje zdrowie.

Z tego powodu powinnaś regularnie wychodzić z rutyny. Powinnaś postawić sobie osobisty cel, taki jak robienie czegoś innego każdego dnia. Może to być nauka nowego przepisu, planowanie cotygodniowego oglądania filmu dokumentalnego, rozpoczęcie ćwiczeń jogi (w domu lub na zajęciach na siłowni), zorganizowanie nieoczekiwanego wyjścia w ciągu tygodnia… lista jest nieskończona.

Pomysły zawarte w tym artykule pozwolą Ci czerpać korzyści z wyjścia z rutyny. Zmieni się również Twoje nastawienie. Będziesz mieć więcej energii i chęci do wstawania rano. Zbyt łatwo popaść w monotonię i znaleźć się w dość nieznośnej rutynie. Jednak począwszy od dzisiaj, możesz być pewna, że tak się nie stanie.

Co jutro zrobisz inaczej?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Aguilar, J. G. (2010). La crisis nos hace salir de la rutina. Actualidad jurídica Aranzadi, (796), 14-15.
  • Engram, B. W., & Allen, N. S. (2010). Cinco claves para salir de la rutina. Nursing28(1), 33.
  • Lacueva, A. (2010). Buscando salir de la rutina: ideas y acciones de practicantes de docencia integral en/sobre sus clases de ciencias naturales. Revista de Pedagogía, 31(88), 61-96. http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0798-97922010000100004&lng=es&tlng=es
  • Palmero, F. (2005). Motivación: conducta y proceso. Revista electrónica de motivación y emoción8(20-21), 1-29.
Scroll to Top