Poranna rutyna, która zmieni Twoje życie

Poranna rutyna, która zmieni Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2020

Nawyki i aktywności, które wykonujesz tuż po rozpoczęciu każdego dnia, mogą decydować o Twojej motywacji i produktywności. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak wygląda poranna rutyna, która zmieni Twoje życie.

Wiele osób chce poprawić swoją produktywność i motywację. Chcą wykonywać różne projekty i pracować nad rozwojem osobistym. Ale jednocześnie czują, że nie mają na to czasu. Czy wiesz, że może Ci w tym pomóc właściwa poranna rutyna?

Taką propozycję przedstawił Hal Elrod w swojej książce “Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie”.

Większość osób budzi się rano nie mając zbyt wiele czasu i zaczyna dzień na autopilocie, nie mając zbyt dużej świadomości odnośnie tego, co robią. Pokonanie zmęczenia i braku motywacji , aby wypełnić codzienne poranne obowiązki, jest samo w sobie wystarczająco trudne.

Krótko mówiąc, nasze poranki bywają czasem zbyt przytłaczające jesteśmy całkowicie zdezorganizowani. Jednak metoda Elroda zakłada, że należy wstać godzinę wcześniej i poświęcić te 60 minut na rozwój osobisty, aby doświadczyć niesamowitej zmiany.

Kobieta dotykająca budzika

Poranna rutyna: sześć kluczowych nawyków

Poniżej przedstawimy sześć nawyków, które wymienia autor “Fenomenu poranka”, postulując ich włączenie do porannej rutyny. Wypij wodę,  załóż wygodną odzież sportową i możesz zaczynać.

1. Cisza

W życiu wypełnionym gonitwą nie ma miejsca na ciszę. Zapewne starasz się unikać jej za wszelką cenę włączając telewizję, ponieważ możesz uznawać ciszę za coś nudnego lub niepokojącego. Jednak cisza daje Ci chwilę spokoju, którą możesz wykorzystać, aby poznać siebie lepiej.

Dlatego rozpoczynaj swoje poranki od kilku minut ciszy. Możesz spożytkować je na świadome i głębokie oddychanie lub przypominanie sobie i odczuwanie wdzięczności za dobre rzeczy, które spotkały Cię w życiu.

2. Afirmacje

Twoje myśli (zarówno te świadome, jak i nie) obracają się wokół języka. To jedno z najcenniejszych narzędzi, jakie możesz wykorzystać do wywołania zmiany w Twoich wewnętrznych wzorcach.

Właśnie dlatego powinnaś powtarzać głębokie i znaczące afirmacje, które przybliżając Cię do tej wersji samej siebie, którą chcesz się stać. Spisz je na kartce w formie stwierdzeń w czasie teraźniejszym i w pierwszej osobie. Mogą odnosić się do każdego obszaru Twojego życia, których chcesz poprawić.

Oto kilka przykładów: “Wszystkie moje związki są zdrowe i pełne harmonii”, “Jestem pewna siebie” lub “Czuję się spełniona wykonując swoją pracę”. Dzięki powtarzaniu takich stwierdzeń Twoja podświadomość zaakceptuje te przesłania i zacznie działać we właściwy sposób.

3. Wizualizacja

Kreatywna wizualizacja to technika, która pomoże Ci skoncentrować się na tym, czego pragniesz i jak możesz to osiągnąć. W tym celu musisz spędzić kilka minut każdego poranka wyobrażając sobie siebie w sytuacjach, których chcesz doświadczyć.

Wyobraź sobie, że przeżywasz je w pierwszej osobie i wykorzystaj wszystkie swoje zmysły, aby wyobrazić sobie siebie w tych scenariuszach. Takie mentalne próby wprowadzą Cię na ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia tego, co sobie wizualizujesz.

4. Ćwiczenia, istotna część porannej rutyny

Rozpoczęcie dnia od jakiegoś ćwiczenia lub aktywności fizycznej oddziałuje korzystnie na wiele obszarów życia. Poprawia Twoje zdrowie, wzmacnia Twoje poczucie własnej wartości i wypełnia Cię energią na resztę dnia.

Możesz ćwiczyć w taki sposób, jaki lubisz. Wystarczy już kilka minut każdego poranka.

5. Czytanie

Każdy z nas ma książki, które chce przeczytać, ale nigdy nie jest w stanie znaleźć na to czasu. Może być tak i w Twoim przypadku. Być może są jakieś obszary, w których chcesz poszerzyć swoją wiedzę i nauczyć się czegoś nowego. Jednak Twoje zobowiązania sprawiają, że odkładać na później i ignorujesz ten ważny obszar swojego życia.

Nadszedł czas, abyś się nim zajęła. Dlatego poświęć każdego poranka kilka minut na czytanie.

6. Pisanie

Pisanie łączy Cię z Twoim wnętrzem i Twoimi emocjami, pragnieniami oraz lękami. Daje Ci perspektywę i jasność widzenia. Właśnie dlatego warto poświęcić każdego poranka kilka minut na pisanie.

Możesz spisywać swoje największe osiągnięcia, postępy lub doświadczenia z poprzedniego dnia. Albo możesz wykorzystać ten czas, aby wyrazić swoją wdzięczność i optymizm, spisując najbardziej pozytywne rzeczy, jakie Ci się przydarzyły lub masz nadzieję, że się przydarzą.

Kobieta pisząca w dzienniku

Dopasuj swoją poranną rutynę

Możesz dostosować i spersonalizować opisane powyżej kroki w taki sposób, aby odpowiadały Twojej osobowości i sytuacji, w której się znajdujesz. Wybierz kolejność ich wykonywania i czas, który poświęcisz na każdy z nich.

Ponadto możesz zdecydować w jaki sposób chcesz wykorzystać chwilę ciszy lub co chcesz napisać każdego dnia w swoim dzienniku. Zadbaj jedynie o konsekwencję i wykonuj wszystkie punkty, na które zwróciliśmy wcześniej uwagę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elrod, H. (2016). Miracle Morning. First.
  • Gawain, S. (1991). Visualización creativa. Sirio.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.