Apatia i nuda - nie znika za pomocą siły woli

Apatia i nuda - nie znika za pomocą siły woli
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Apatia i nuda nie zostaną przezwyciężone wyłącznie za pomocą siły woli. Trudno znaleźć jakąkolwiek motywację, by zająć się czymkolwiek, jeśli ukrywamy w sobie znacznie większe problemy. Rzeczy takie jak strach, żal, brak wsparcia emocjonalnego czy choroba. Apatia może być spowodowana też stanami typu depresja lub chorobami związanymi z tarczycą. 

Kiedy wpadasz w studnię apatii i nudy, Twój świat całkowicie ulega zmianie. Pierwszą rzeczą, jaka Cię uderza jest to, że nie znajdujesz już w sobie energii, by wyjść z takiego stanu umysłu. Jest niemożliwym mieć zawsze nieskończone pokłady energii oraz zawsze być przepełnionym motywacją. Chodzi o to, że to, czego potrzebujesz, by przywrócić chęć i wolę to nadzieja i animusz.

“Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność.”

-Elie Wiesel-

Z medycznego punktu widzenia często lepiej zrozumieć jest naturę studni, do której się wpadło, zanim zacznie się gorączkowo poszukiwać drogi wyjścia. Powinieneś dowiedzieć się co naprawdę stoi za Twoim apatycznym nastawieniem, zmęczeniem oraz brakiem zainteresowania. Nie jest ani rozsądne, ani pomocne dawać komuś garść rozwiązań, zanim nie zrozumieliśmy co wywołuje takie stany.

To dlatego istnieje coraz więcej badań zajmujących się zjawiskiem, jakim jest apatia. Wiemy na przykład, że brak motywacji nie zawsze jest odzwierciedleniem jakiegoś kryzysu. To nie zawsze jest takie proste, a bierność często oznacza coś więcej niż brak zainteresowania. Właściwie to apatia i brak motywacji związane są z konkretnymi neurologicznymi cyklami, które w niektórych przypadkach mogą być objawem pewnych zaburzeń.

Należy o tym bezwzględnie pamiętać, kiedy starasz się znaleźć dla siebie najlepsze terapeutyczne rozwiązanie.

rezygnacja

Cienie ukryte pod brakiem motywacji i zmęczeniem

Jeśli chcesz, aby apatia i nuda zniknęły, potrzebujesz czegoś więcej niż porady. Jeśli stany te zaczną się wydłużać oraz powtarzać częściej, powinieneś (oraz osoby wokół Ciebie) zdać sobie sprawę z tego, że potrzebujesz jakiejś zmiany. Aby tego dokonać, należy rozpocząć od właściwej diagnozy.

W ten sposób będziesz mógł zacząć powoli wprowadzać drobne zmiany do swoich codziennych nawyków oraz osobistej perspektywy. To najlepszy sposób na to, by wydostać się z tej studni, o której tak dużo pisaliśmy.

Jedną rzeczą, którą zdecydowanie musisz pozostawić za sobą są pewne terminy. Wiele osób borykających się z apatią i nudą nie jest “zgnuśniałych”, dlatego że chcą tacy być. Powinieneś przestać postrzegać bierność czy brak zainteresowania jako wadę charakteru. W niczym to nie pomaga i nie zawsze jest prawdą. W zamian, spójrzmy na rzeczywistość kilku przypadków z takim właśnie stanem umysłu.

Co może doprowadzić do apatii i nudy:

  • Poczucie braku samowystarczalności. Może to przydarzyć się z wielu powodów, jednak czasami ludzie po prostu zaczynają myśleć, że nie są wystarczająco dobrzy, by coś osiągnąć. Nie wierzą, że są w stanie odnieść sukces lub być użytecznymi w swoich codziennych obowiązkach. To dość dewastujący sposób myślenia.
  • Brak wsparcia emocjonalnego. W niektórych przypadkach otaczający Cię ludzie nie są podporą emocjonalną. Kiedy indziej powodem jest odczuwanie chłodu oraz braku zainteresowania otoczenia. W każdym razie może spowodować to pojawienie się apatii i braku motywacji.
  • Strach: lęk przed porażką, przed próbowaniem, przed ciągłym powtarzaniem tych samych błędów. Strach przed opuszczeniem strefy komfortu, niepokój na myśl o nowych nawykach i nieznanych, obcych doświadczeniach…To wszystko, to rzeczy, które mogą szybko zniszczyć Twoje pokłady energii i siłę woli.
apatia

Powinieneś również pamiętać i czynnikach fizycznych oraz neurologicznych. Fibromialgia, nadczynność tarczycy, czy nawet Alzheimer może doprowadzić do ciągłego uczucia braku energii. To wtedy też pojawia się apatia i całkowity brak entuzjazmu. Podobnie rzecz się ma z zaburzeniami takimi jak depresja, która prowadzi również do uczucia pustki i utraty zainteresowania światem zewnętrznym.

Apatia i nuda – jak je przezwyciężyć?

Jeśli chcesz pozbyć się apatii na dobre, będziesz potrzebować wsparcia. Mówimy tutaj o tym profesjonalnym, jak również pochodzącym od otaczających Cię ludzi. Ponadto, powinieneś czuć, że oni naprawdę Cię rozumieją i nigdy nie próbują z Ciebie szydzić. Niestety brak chęci, entuzjazmu, motywacji może tylko się nasilić, jeśli będziesz słyszeć słowa krytyki czy pogardy.

Jest jeden szczegół, o którym powinieneś pamiętać, jeśli chcesz, by apatia zniknęła z Twego życia. Często myślimy, że wszystko, co musimy zrobić, by poczuć się zmotywowanymi, to po prostu “zmienić” swoje myślenie. jednak zasada, że powinieneś mieć pozytywne myśli, by prowadzić pozytywne życie nie zawsze jest w 100% skuteczna.

Przynajmniej nie wtedy, kiedy robisz to niewłaściwie. Nie, jeśli Twój mózg nie wydzielanej ilości serotoniny lub jeśli Twoje ciało jest chore. Dawno temu William James powiedział, że myśli nie zawsze prowadzą do czynu. Jeśli chodzi o motywację, działanie i uczucia zawsze idą ramię w ramię.

Twój mózg, umysł oraz ciało muszą pracować razem, aby dostarczyć Ci “kopa”, którego potrzebujesz. To właśnie tak odnajdziesz wewnętrzną energię, która przywróci Ci chęć do życia. Zamierzamy podsumować kilka rzeczy, które sprawią, że apatia i nuda odejdą w niepamięć.

zachód słońca

Klucz do przezwyciężenia apatii i braku motywacji

  • Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to upewnić się, że Twoja apatia nie ma medycznego podłoża.
  • Kiedy tylko upewnisz się, że nie ma to nic wspólnego z zaburzeniami psychicznymi lub hormonalnymi, musisz dowiedzieć się co tak naprawdę stoi za tym negatywnym nastrojem.
  • Następnie będziesz w stanie wejść w okres przemiany. Na tym etapie interesuje Cię tylko jedno zadanie: rozwiązywanie problemów. Pomyśl o sposobach na radzenie sobie z brakiem satysfakcji, strachem, czy rozczarowaniem. Rozpocznij proces, w którym oddalasz się od wszystkiego, co Cię paraliżuje.
  • Stopniowe zmiany. Zacznij wprowadzać w swoją rutynę stopniowe zmiany. Na przykład, mógłbyś zmienić swoją dietę lub wypracować nowy grafik tygodnia. Później, kiedy już wdrożysz te pomniejsze zmiany, możesz wziąć się za te większe. To właśnie one naprawdę pociągną Cię w kierunku dobrobytu i wspaniałego samopoczucia. Pomogą Ci też osiągnąć w życiu wszystko, czego sobie wymarzysz.
  • Skoncentruj się na konkretnych celach. Skup się na rzeczach, które możesz osiągnąć w swoim życiu codziennym, rzeczach, które przynoszą Ci radość.
  • Przeciwstaw się swojej apatii. Kiedy tylko wypracujesz sobie nowe nawyki oraz osiągniesz codzienne cele, musisz nauczyć się jak pokonać ten obezwładniający nastrój, którym jest apatia. Kiedy czujesz, że nadchodzi, staraj się znaleźć jakąś alternatywę. na przykład pomyśl o czymś nowym, czymś, co Cie motywuje. To najlepszy sposób na to, by sprawić by apatia zniknęła.

Przezwyciężenie apatii i nudy nie jest łatwe, lecz nie jest niemożliwe. Mimo to, nie możesz zapominać, że uczucia te są niczym przyczajony cień, który zawsze będzie próbować wepchnąć się w Twoje życie. Kiedy tak się dzieje, musisz być przygotowany. Bądź gotów na to, by je odepchnąć oraz wypełnić tę emocjonalną lukę nowymi myślami i planami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.