Zakłamanie testów internetowych z serii: „Co widzisz najpierw”

Testy internetowe z serii: „Co widzisz jako pierwsze” często nie są w stanie wykazać tego, czego się po nich spodziewamy. Dowiedz się więcej.
Zakłamanie testów internetowych z serii: „Co widzisz najpierw”

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2021

Są wirusowe. Są mięsem armatnim dla przynęt na klikanie i prawdopodobnie zakochałeś się w nich nie raz. Internetowe testy „co widzisz najpierw” przyciągają Cię, przekonując, że mogą ujawnić cechy Twojej osobowości. Uderzają Cię te złudzenia optyczne, które rzucają wyzwanie i przyciągają wyjątkowością swoich sugestywnych form.

Jaka jest jednak prawda o tych tak zwanych testach? Czy naprawdę potrafią wyjaśnić – trafnie i rzetelnie – jaką osobą jesteś lub jakie cechy Cię definiują na podstawie tego, co widzisz na zdjęciu? Można by pomyśleć, że coś w nich musi być, ponieważ psychologia podobno również wykorzystuje te dobrze znane techniki, z podobnymi kreacjami graficznymi.

Musimy jednak nieco zagłębić się w ten temat, aby wyjaśnić pewne idee i koncepcje.

Niektórzy widzą w obrazach „co widzisz jako pierwsze” podobieństwo do testu plam atramentowych Rorschacha. Są to jednak skrajnie różne podejścia.

Testowanie umysłu. Obrazek "co widzisz jako pierwsze"

Testy „co widzisz jako pierwsze” nie są tym, czym się wydają

Testy „co widzisz jako pierwsze” wykorzystują niezawodną strategię. To fakt, że jako istota ludzka pociąga cię wiedza o sobie. Podoba Ci się fakt, że próbują Ci powiedzieć, jaki jesteś lub co Cię definiuje. To wyjaśnia, dlaczego wiele przestrzeni w Internecie przykuwa twoją uwagę, mówiąc ci takie rzeczy jak „to, co widzisz jako pierwsze na tym obrazie, ujawni aspekty twojej osobowości ze stuprocentową dokładnością”.

Dajesz się nabrać, klikasz w link. Chociaż jasne jest, że za tymi testami kryje się strategia komercyjna. Chcemy jednak zagłębić się w coś innego. Po pierwsze, ich niezawodność. Po drugie, aby zrozumieć, dlaczego są tak popularne. Odpowiedzią na to ostatnie mogą być słynne karty z plamami atramentowymi stworzone przez Hermanna Rorschacha.

Test Rorschacha jest najpopularniejszym testem psychologicznym na świecie. Rorschach inspirował postacie takie jak Andy Warhol i do dziś jego metody pozostają popularne. Do tego stopnia, że zakłada się nawet, że te zagadkowe postacie mogą ujawnić nie tylko ukryte cechy osobowości, ale także diagnozować choroby psychiczne.

Dlatego możesz zakładać, że testy „co widzisz jako pierwsze” są zdolne do tego samego. Choć są podobne do testu zaprojektowanego przez Rorschacha w 1920 roku, to w rzeczywistości znacząco się różnią.

Testy projekcyjne nie mówią, kim jesteś

Po pierwsze, celem Rorschacha było opracowanie metody diagnostycznej schizofrenii. Niedawne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Toledo stwierdza, że test Rorschacha jest rzeczywiście wiarygodny w wykrywaniu psychozy. Nie można go jednak używać do oceny cech emocjonalnych i osobowościowych itp.

Dlatego jeśli ktoś wiąże testy „co widzisz jako pierwsze” z testem Rorschacha, to się myli. W rzeczywistości nie mają żadnego związku. Co więcej, nie można ich łączyć z klasycznymi testami projekcyjnymi, takimi jak test drzewa lub test osoby w deszczu.

Te ostatnie mogą dostarczyć wskazówek na temat osobowości lub emocji, ale zawsze są używane w połączeniu z szerszym zestawem narzędzi, aby postawić dokładniejsze diagnozy. Ponadto ocena jest przeprowadzana przez profesjonalistów przeszkolonych w tego typu zasobach psychologicznych i prawie zawsze są one stosowane w dziedzinie psychologii dziecięcej. Z tego powodu test znaleziony w Internecie nigdy nie może być do końca wiarygodny.

Test typu "co widzisz jako pierwsze"

Testy „co widzisz jako pierwsze” to złudzenia optyczne

W 350 r.p.n.e. Arystoteles zdał sobie sprawę, że gdy patrzył na wodospad przez kilka minut, po przeniesieniu wzroku na skały, te wydawały się poruszać. Właśnie wtedy zwrócił uwagę, że nie można ufać swoim zmysłom, ponieważ łatwo mogą oszukać. Rzeczywiście, złudzenia optyczne w Internecie często stają się wirusowe, ponieważ przeciwstawiają się zmysłom i wydają się zaprzeczać mózgowi, jak odkrył słynny filozof ze Stagiry.

Tym właśnie są testy „co widzisz jako pierwsze”. Nie są to testy osobowości. To złudzenia optyczne, w których oko dostarcza mózgowi niewiarygodnych informacji, a mózg je interpretuje. Badania, takie jak te przeprowadzone przez Uniwersytet Kiusiu, wskazują, że zakłamanie występuje w siatkówce. Polega na jej niezdolności do dokładnego postrzegania zestawów kształtów, kolorów itp.

W tego typu obrazach nakłada się na siebie kilka form, które stawiają mózg w rozterce. Nie dostrzega ich dokładnie i dlatego zmysły (w tym przypadku siatkówka) wysyłają jej luźne fragmenty do przetworzenia i interpretacji. Z rzekomymi testami internetowymi dzieje się tak, że często widzisz dwa lub trzy nałożone na siebie obrazy jednocześnie. Następnie, krok po kroku, rozdzielasz je…

Przynęta na klikanie

Testy „co widzisz jako pierwsze” to gra, przynęta na kliknięcia do generowania interakcji w Internecie. To prawda, że są atrakcyjne i zabawne, gdy dowiadujesz się, jaką masz osobowość, na podstawie liczby, którą twój mózg widzi na obrazie.

Jednak te zasoby nigdy nie są w stanie określić, jaka jest Twoja osobowość. Nie mogą ci powiedzieć, czy jesteś nieustraszony, czy zdenerwowany. Nie mogą ci powiedzieć, czy jesteś dobrym przyjacielem, czy wolną duszą, która marzy o podboju własnych marzeń, tylko dlatego, że na obrazku zobaczyłeś tygrysa zamiast małpy. Pamiętając o tym, ogranicz się do cieszenia się testami jako prostymi wizualnymi wyzwaniami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ge S, Saito T, Wu JL, Iramina K. A study on some optical illusions based upon the theory of inducing field. Conf Proc IEEE Eng Med Biol Soc. 2006;2006:4205-8. doi: 10.1109/IEMBS.2006.259951. PMID: 17946610.
  • Idesawa, Masanori. (1997). A Study on Visual Mechanism with Optical Illusions. Journal of Robotics and Mechatronics. 9. 85-91.
  • Mihura JL, Meyer GJ, Dumitrascu N, Bombel G. The validity of individual Rorschach variables: systematic reviews and meta-analyses of the comprehensive system. Psychol Bull. 2013 May;139(3):548-605. doi: 10.1037/a0029406. Epub 2012 Aug 27. PMID: 22925137.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.