Przemoc ze względu na płeć u osób starszych: co można z tym zrobić?

Przemoc ze względu na płeć u kobiet powyżej 65 roku życia jest niewidoczna od dziesięcioleci. Dzieje się tak dlatego, że nie wszyscy proszą o pomoc lub mają wystarczającą niezależność finansową, aby zostawić osobę, która maltretowała ich przez całe życie.
Przemoc ze względu na płeć u osób starszych: co można z tym zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 30 października, 2021

Przemoc ze względu na płeć u osób starszych jest powszechnym zjawiskiem, ale rzadko o tym słyszymy. W rzeczywistości szacuje się, że kobiety powyżej 65 roku życia doświadczają więcej dyskryminacji, nadużyć i przemocy niż młodsze pokolenia. Jednak w wielu przypadkach przejęły tę rolę na tak długo, że nie mogą tego zgłosić lub uciec z sytuacji.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost tak zwanego „szarego rozwodu”. Innymi słowy, rozwiązanie małżeństwa lub separacja par w wieku powyżej 50 lat. Należy jednak pamiętać, że ta grupa wiekowa jest wciąż młoda. Co więcej, mają oni nowoczesny pogląd na relacje emocjonalne. Ponadto w wielu przypadkach są niezależni finansowo.

Jednak z reguły kobiety w wieku od 70 do 75 lat, które cierpią z powodu ataków małżonków, nie wiedzą, jak się zachować. Zwykle normalizują tę dynamikę przez całe życie. Nie proszą o pomoc i mają pełną świadomość, że są uzależnione finansowo od swoich partnerów.

Przemoc wobec starszych kobiet pojawia się na wiele sposobów. W wielu przypadkach nadużycia pochodzą od ich małżonków. Jednak może również pojawić się w warunkach instytucjonalnych lub od opiekunów..

Starsza kobieta myśli o przemocy ze względu na płeć u osób starszych

Charakterystyka przemocy ze względu na płeć u osób starszych

Przemoc ze względu na płeć u osób starszych jest złożonym zjawiskiem, które wymaga zbadania. Jest wiele czynników, które to zaaranżują.

Na przykład, jednym z aspektów, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest fakt, że sama kobieta często nie identyfikuje pewnych zachowań związanych z nadużyciami w ich związku jako nadużycia. To dlatego, że często działają w ramach narracji wyraźnie seksistowskiego związku. Stwierdzenia takie jak: „Jesteśmy parą, po prostu muszę się z tym pogodzić” lub: „Gdzie bym poszła? Moje miejsce jest w domu z mężem” są bardzo częste.

Lekarze Sarah R. Meyer, Molly E. Lasater i Claudia García-Moreno przeprowadzili badania, które sugerowały, że większość dowodów i dokumentacji dotyczących przemocy ze względu na płeć dotyczy osób w wieku od 15 do 49 lat.

Rzeczywiście, wydaje się, że badania z udziałem starszych kobiet były od dawna zaniedbywane. Dzieje się tak pomimo faktu, że ostatnie odkrycia pokazują, że przemoc wobec kobiet powyżej 65 roku życia jest niezwykle powszechna. Ponadto ma ogromny wpływ na ich samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Nadużycie, które staje się chroniczne i znormalizowane w związku

Wiemy, że w kategorii przemocy ze względu na płeć istnieją różne rodzaje nadużyć. Najczęstsze są emocjonalne i psychologiczne. W rzeczywistości jest wiele starszych kobiet, które od dziesięcioleci cierpią w tego typu sytuacjach. Na przykład są to rodzaje zdarzeń, które mają miejsce.

 • Ich partner poniża ich i traktuje z pogardą.
 • Nadużycia ekonomiczne. Ich partner przejmuje całkowitą kontrolę nad ich finansami. Mogą nawet zabronić kobiecie pracować. Ponadto decydują, co ma robić ze swoimi pieniędzmi.
 • Ich partner nalega na podejmowanie wszystkich decyzji.
 • Szantażują i grożą kobiecie.
 • Obrażają kobietę i dokonują dyskwalifikujących porównań.
 • Mają całkowitą kontrolę nad wizerunkiem kobiety. Na przykład decydują, jak powinna się ubrać.
 • Izolują ją. Nie ma ona żadnych przyjaciół ani nie wychodzi z domu w celu spotkań towarzyskich itp.
 • Agresywna komunikacja. Na przykład krzyki i krytyka.
 • Unieważniają jej emocje i potrzeby.
 • Zachowują się obojętnie i biernie. Ponadto przeoczają wszelkie problemy i potrzeby, jakie może mieć partnerka.

Wiele razy nawet dzieci mają tendencję do normalizowania tych sytuacji nadużyć. To dlatego, że są po prostu tym, z czym dorastali. Kiedy osiągają dorosłość, czasami uświadamiają sobie rzeczywistość, w której żyją ich matki. Jednak naprawdę trudno jest wydobyć kobiety z tych pozycji cierpienia, gdy mają 60 lub 70 lat.

Przyczyny przemocy ze względu na płeć u osób starszych

Na przemoc ze względu na płeć u osób starszych może pośredniczyć kilka czynników. Najczęstszym wyzwalaczem jest ten związany z seksizmem i tymi schematami, w których mężczyzna jest postrzegany jako lepszy od kobiety. Jest to sytuacja, którą zdecydowana większość z nas wyraźnie rozumie jako niewłaściwą.

Jednak jeśli chodzi o przemoc na starość, musimy być wrażliwi również na inne czynniki. Na przykład:

 • Może nadejść czas, kiedy współmałżonek rozwinie demencję. Niektóre choroby neurodegeneracyjne mogą sprzyjać nadużyciom. Dlatego należy pamiętać, że choroba Alzheimera i demencja starcza często mogą być przyczyną dużej agresji. W związku z tym jest to coś, co wymaga większej uwagi psychospołecznej i zdrowotnej ze strony społeczności.
 • Mogą istnieć inne sytuacje podatności. Na przykład, gdy kobieta jest całkowicie zależna i polega na mężu jako jej opiekunie. Te przytłaczające sytuacje mogą czasami prowadzić do nadużyć.

Co więcej, nie powinniśmy zapominać o przemocy ze względu na płeć u osób starszych, która może mieć miejsce w placówkach instytucjonalnych, takich jak domy opieki.

Demencja jest głównym czynnikiem ryzyka znęcania się wśród starszych par.

Starsza kobieta cierpiąca z powodu przemocy ze względu na płeć u osób starszych

Jak możesz pomóc starszym kobietom w sytuacjach wykorzystywania?

Otoczenie kobiety jest kluczowe w każdej sytuacji nadużycia. Jednak gdy osiągną wiek zaawansowany, często trudniej jest wykryć nadużycia.

Całkiem możliwe, że dzieci, krewni i sąsiedzi nie podejmą działań w tej sytuacji. Może nie mają odwagi. Ponadto może się zdarzyć, że kobieta jest coraz bardziej izolowana w domu i nie ma w ogóle sieci społecznościowej.

Co można zrobić w takich okolicznościach?

 • Ośrodki zdrowia i środowiska podstawowej opieki zdrowotnej to miejsca, w których istnieje częsty kontakt. Profesjonaliści muszą mieć przygotowany protokół umożliwiający wykrycie zarówno psychicznego, jak i fizycznego znęcania się.
 • Przychodnie muszą również posiadać dokument, z którym można wystąpić o nakaz ochrony kobiety, jeśli wymaga tego sytuacja.
 • Ogólnie rzecz biorąc, kobieta zwykle niechętnie opuszcza związek z drugą osobą ze względu na całkowitą zależność ekonomiczną od partnera. Dlatego profesjonaliści powinni ocenić swoją sytuację i udzielić im porady.
 • Ważne jest, aby im doradzać i oferować im mechanizmy wsparcia. Na przykład inne miejsce do życia z dala od agresora. Rzeczywiście, wsparcie ze strony otoczenia jest niezbędne, jeśli jest oczywiście dostępne.
 • W takich sytuacjach bardzo pomaga molestowanej kobiecie rozmowa z innymi kobietami, które były w takiej samej sytuacji.

Nieuchronnie są to bardzo złożone osobiście sytuacje. Ponadto należy pamiętać, że zapobieganie przemocy ze względu na płeć zawsze zaczyna się od podnoszenia świadomości.

Dlatego staraj się być wrażliwy na rzeczywistość, w której mogą żyć twoi sąsiedzi lub krewni. Pamiętaj, że prawdziwy dramat może mieć miejsce za drzwiami wielu domów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Grunfeld, Anton & Larsson, D & Mackay, K & Hotch, D. (1996). Domestic violence against elderly women. Canadian family physician Médecin de famille canadien. 42. 1485-93.
 • Meyer SR, Lasater ME, García-Moreno C (2020) Violence against older women: A systematic review of qualitative literature. PLoS ONE 15(9): e0239560. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0239560

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.