Siedem wskazówek, które pomogą Ci, gdy zostaniesz fałszywie oskarżony o kłamstwo

Czy kiedykolwiek byłeś oskarżony o kłamstwo? Jeśli chcesz zakwestionować tego rodzaju oskarżenia, pierwszym krokiem jest zachowanie spokoju, przekierowanie energii czerpanej z gniewu i zaufanie do siebie. Nadszedł czas na asertywną komunikację.
Siedem wskazówek, które pomogą Ci, gdy zostaniesz fałszywie oskarżony o kłamstwo
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jak powinieneś się zachowywać, gdy jesteś fałszywie oskarżony o kłamstwo? Pierwszym kluczem jest nie tracić spokoju i nie reagować gniewem lub wściekłością. Mówi się, że gniewna reakcja oznacza, że jesteś winny. Dlatego powinieneś zachować panowanie nad sobą i zrozumieć, że te sytuacje, chociaż są niezwykle bolesne, przydarzą Ci się od czasu do czasu, gdy będziesz przechodzić przez życie.

Rzeczywiście, wielu z nas doświadcza tego rodzaju sytuacji. Nagle i bez wyraźnego powodu zostajesz obwiniany za zrobienie czegoś, czego nie zrobiłeś. Może się nawet zdarzyć, że inni ludzie włożą Ci w usta słowa, których nie wypowiedziałeś. A może Twój partner oskarża Cię o zdradę.

W tych momentach nie ma miejsca na agresywną reakcję. Nie wolno też próbować uciekać przed nią, ignorować jej lub pozwolić jej przejść obojętnie. Kiedy stajesz w obliczu fałszywego oskarżenia, jest tylko jedna odpowiednia reakcja. Asertywna, stanowcza i pewna komunikacja. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Musisz zaufać sobie i swojej własnej prawdzie, aby bronić się przed tymi, którzy oskarżają Cię o kłamstwo.

fałszywie oskarżają Cię o kłamstwo

Jak się zachować

Fałszywe oskarżenie może zranić tak samo, jak fizyczny cios. To atak na twoją integralność, samoświadomość i poczucie własnej wartości. Badania tych doświadczeń mają tendencję do zagłębiania się w przypadki osób, które zostały fałszywie oskarżone o przestępstwo. Wpływ psychologiczny w tych przypadkach jest druzgocący.

W związku z tym Wydział Medycyny Psychologicznej w King’s College London przeprowadził badania. Podkreślono znaczenie rozwijania się mechanizmów zdrowia psychicznego w tego rodzaju przypadkach. Ponieważ ci, którzy doświadczają tego rodzaju błędnych oskarżeń, cierpią z powodu utraty tożsamości, problemów psychicznych i fizycznych, trudności z zatrudnieniem i przystosowaniem się, nie mówiąc już o problemach rodzinnych.

Jednak poza sferą kryminalną jest codzienny scenariusz, w którym czasami inni fałszywie oskarżają Cię o kłamstwo. Co powinieneś zrobić w takim przypadku? Jakich strategii możesz użyć, aby zademonstrować swoją niewinność i uwolnić się od tego? Oto kilka porad.

1. Staraj się zarządzać swoimi emocjami: nie atakuj ani nie ignoruj swoich oskarżycieli

Jak wspomnieliśmy wcześniej, z reguły pierwszą reakcją na to, że zostaniesz nazwany kłamcą, będzie złość i gniew. Jednak nie powinno tak być. Dlatego za wszelką cenę musisz tego unikać. Co więcej, badanie przeprowadzone przez Harvard Business School i University of Toronto wykazało, że ci, którzy ze złością zaprzeczają oskarżeniom i ci, którzy milczą, są postrzegani przez innych jako winni.

Pierwszym krokiem jest zachowanie spokoju i zaufanie do siebie.

2. Zadaj sobie pytanie, dlaczego zostałeś oskarżony

To może być zwykły błąd. Jeśli tak, problem można szybko rozwiązać. Z drugiej strony mogą istnieć pewne okoliczności, które nie są tak łatwe do rozwiązania. Na przykład w kontekście pary mogą pojawić się tego typu oskarżenia z powodu braku zaufania.

W scenariuszach w miejscu pracy często pojawiają się fałszywe oskarżenia w wysoce konkurencyjnych kontekstach. Na przykład kolega może być nękany, aby druga osoba odniosła jakąś korzyść.

3. Zadawaj pytania otwarte i poproś o uzasadnienie oskarżeń

Kiedy inni mówią Ci, że skłamałeś, a to nieprawda, musisz dokładnie zrozumieć, o co Cię oskarżają. Unikaj popadania w wyrzuty, ataki i werbalizacje pełne gniewu. Co więcej, o wiele lepiej, aby druga osoba wyjaśniła powody, dla których uważa Cię za kłamcę. Słuchaj ich cierpliwie i pozwól im mówić.

Aby sprzyjać tego rodzaju sytuacji, zacznij od zadawania pytań otwartych, takich jak „co sprawia, że myślisz, że kłamałam?”

4. Wykrywaj niespójności i skonfrontuj je z asertywnością

Kiedy druga osoba zacznie się usprawiedliwiać, szybko zauważysz niespójności w jej historii. To jest Twój punkt wyjścia. Rzeczywiście, ich sprzeczne i błędne pomysły będą stanowić odskocznię, abyś był asertywny i odrzucił ich argumenty.

Ważne jest, abyś nie tracił cierpliwości i dobrze regulował swoje emocje. W ten sposób będziesz w stanie wyjaśnić sytuację w jasny sposób, z pewnością i siłą. Pamiętaj, że każdy gest, który wygląda choć trochę nie na miejscu, sprawi, że będziesz wydawał się winny, nawet jeśli tak nie jest. W tym sensie zachowanie równowagi i spokoju z powodzeniem poprowadzi Cię przez to wszystko.

5. Używaj pytań pośrednich

W kontekście niesprawiedliwości i fałszywych oskarżeń dobrze jest używać pytań otwartych i bezpośrednich oraz pytań pośrednich. W przypadku tych ostatnich chcesz, aby oskarżyciel zbadał i pomyślał o swoim własnym zachowaniu. Oto przykład niektórych rzeczy, które możesz powiedzieć:

„Chciałbym wiedzieć, co masz nadzieję osiągnąć, oskarżając mnie o kłamstwo”, „Prawda jest taka, że naprawdę nie wiem, dlaczego nie zapytałeś mnie najpierw, zanim doszedłeś do wniosku, że kłamię”, „Nadal nie rozumiem, co sprawiło, że wpadłeś na ten pomysł” lub „ Naprawdę zastanawiam się, co takiego zrobiłem, że masz tak zniekształcony obraz mnie?”

Pytania pośrednie pomagają, ponieważ oznaczają, że oskarżyciel musi zastanowić się nad własnym zachowaniem.

oskarżenia o kłamstwo

6. Szukaj wsparcia

Posiadanie wsparcia jest niezbędne, gdy zostaniesz oskarżony o coś, czego nie zrobiłeś. Ponieważ, jak dobrze wiesz, są sytuacje, w których samo Twoje słowo nie wystarczy.

7. Zaakceptuj, że dla niektórych ludzi zawsze będziesz kłamcą.

Kiedy mówią Ci, że skłamałeś, a to nieprawda, doświadczasz specyficznego bólu. Ponadto Twoja wiara w tę osobę jest zerwana, ponieważ zaatakowała Twoją tożsamość i poczucie własnej wartości. Tego rodzaju rana trwa bardzo długo, pomimo tego, że w pewnym momencie często uda Ci się odkupić.

Jest jednak jedna kwestia, która pozostaje jasna. To fakt, że dla niektórych zawsze będziesz kłamcą. Z jakiegokolwiek powodu, znajdą się tacy, którzy zawsze będą żywić to błędne przekonanie. W takiej sytuacji możesz ją tylko zaakceptować i za wszelką cenę zachować nienaruszoną samoświadomość. Pod koniec dnia wiesz, że Twoja historia jest prawdziwa i że jesteś szczery.

Na szczęście zawsze jest o wiele więcej osób, które cię znają i nigdy nie będą cię kwestionować.

To może Cię zainteresować ...
Dlaczego nie zapominamy, jak jeździć na rowerze?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Dlaczego nie zapominamy, jak jeździć na rowerze?

Nauka jazdy na rowerze nie jest łatwym zadaniem. Ale zapominanie jest jeszcze trudniejsze. Dla większości ludzi, po kilkudziesięcioletnich przerwac...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brooks SK, Greenberg N. Psychological impact of being wrongfully accused of criminal offences: A systematic literature review. Medicine, Science and the Law. 2021;61(1):44-54. doi:10.1177/0025802420949069
  • Leo, RA. Rethinking the study of miscarriages of justice: developing a criminology of wrongful conviction. J Contemp Crim Justice 2005; 21: 201223.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.