Zajęcia i gry, które pomogą rozwinąć empatię u dzieci

Czy chcesz zachęcić swoje dzieci do empatii? Proponujemy zajęcia i gry, które można wykonywać w szkole lub w domu.

Empatia jest jedną z najważniejszych umiejętności prospołecznych. Można ją opisać jako umiejętność rozumienia tego, co czują inni, patrzenia na sytuację z ich perspektywy i zamieniania się z nimi miejscami. Jest mediatorem w każdym rodzaju interakcji społecznych. Dzisiaj omówimy niektóre zajęcia i gry, które pomogą w rozwijaniu tej umiejętności u dzieci.

Empatia zaczyna się rozwijać w dzieciństwie. Dlatego też przygotowaliśmy listę aktywności, które mogą być pomocne.

To ważne, aby dzieci rozwijały empatię

Empatia to umiejętność związana z życzliwością, odmiennością, koleżeństwem, solidarnością, pracą zespołową i wsparciem. Eksperci są zgodni, że jest to umiejętność niezbędna w rozwoju społecznym, która pozwala istotom ludzkim wzmacniać więzi, budować i utrzymywać relacje oraz nawiązywać kontakty z innymi na szerszą skalę.

Według badań empatia jest zapośredniczona przez konstrukty społeczne. Oznacza to, że stopień empatii, jaki człowiek rozwija, zależy od jego środowiska kulturowego. To umiejętność zakorzeniona nie tylko w etyce, ale także w moralności, religii, zwyczajach i innych zmiennych.

Badanie opublikowane w 2020 roku w European Child & Adolescent Psychiatry wykazało, że dzieci z destrukcyjnymi zachowaniami mają problemy z rozwijaniem empatii. Co więcej, im mniej są zachęcane, tym częściej przejawiają tego typu postawy.

Naukowcy odkryli również, że stopień empatii przewiduje predyspozycje do kłamstwa. Dzieci, które są bardziej empatyczne, kłamią mniej, a kiedy już to robią, kłamstwa nie trwają zbyt długo.

Oto kilka innych powodów, dla których warto korzystać z gier w celu rozwijania empatii u dzieci:

  • Uczucia empatyczne zmniejszają skłonność do zastraszania.
  • Promują życzliwość, współpracę i chęć pomocy innym.
  • Przydają się do nauczania dzieci, jak wyrażać swoje uczucia i emocje oraz łączyć się z uczuciami innych.
  • Uczą wskazówek dotyczących reagowania na różne sytuacje społeczne, takie jak żałoba, wypadki i inne.
  • Są sposobem na naukę rozpoznawania, kontrolowania i regulowania własnych emocji.
  • Pomagają poprawić ogólne umiejętności komunikacyjne, nie tylko w zakresie umiejętności słuchania innych.

Teraz, gdy już wiesz, jak ważne jest rozwijanie empatii u dzieci, spójrz na sugerowane poniżej czynności.

Zajęcia i gry pomagające rozwijać empatię u dzieci

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje empatii: empatia poznawcza i empatia emocjonalna. Pierwszy rodzaj odnosi się do umiejętności racjonalnego interpretowania lub przewidywania emocji u innych. Drugi to umiejętność dostrojenia się do tych emocji, aby podobna reakcja była generowana w naszym stanie umysłu.

Zajęcia i gry, które wymieniamy poniżej, są przydatne w rozwijaniu obu typów empatii. Zalecamy wypróbowanie kilku z nich, aby osiągnąć korzyści w dwóch różnych rodzajach.

1. Odgadywanie emocji innych osób

Bycie empatycznym oznacza zrozumienie i rozróżnienie uczuć innych osób. Pierwsza z gier pomagających rozwinąć empatię u dzieci polega na odgadywaniu emocji u innych.

Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Sugerujemy wybranie kilku ilustrowanych książek, w których najmłodsi będą musieli spróbować odgadnąć i opisać emocje bohaterów.

Wybierz książki, które zawierają zarówno postaci ludzi, jak i zwierzęt. Nie zwracaj uwagi na przedstawioną historię, tylko na ilustracje. Na osobnej kartce możesz napisać, jakie emocje odpowiadają poszczególnym postaciom, dlaczego tak się czują, a nawet co można zrobić, aby im pomóc.

2. Słuchanie muzyki

Badanie opublikowane w 2013 roku w Psychology of Music wykazało, że grupowa interakcja muzyczna ma pozytywny wpływ na empatię dzieci. Dalsze dowody sugerują, że ćwiczenia fizyczne i rysowanie do muzyki mają również korzystny wpływ na rozwój empatii u małych dzieci.

Sugerujemy włączenie sesji muzycznych w różne aspekty życia codziennego. Na przykład podczas gotowania, rysowania lub kładzenia się spać. Możesz wybrać utwory instrumentalne lub te, w których tekst obraca się wokół uczuć lub idei, z których można wydobyć empatyczne nauczanie. Możesz omówić to razem z maluchem, jeśli chcesz wykazać więcej pozytywnego wzmocnienia.

3. Czytanie literatury dziecięcej

Eksperci są zgodni, że literatura dziecięca jest świetnym narzędziem do rozwijania empatii. Przeprowadzaj tego typu sesje czytania i zatrzymuj się przy fragmentach, z których możesz wydobyć naukę o tej zdolności.

Ponadto pomoże to zachęcić dzieci do czytania, co na dłuższą metę pomoże zwiększyć ich umiejętności poznawcze i krytyczne.

dziecko czyta w bibliotece
Czytanie zachęca dzieci do empatii, ponieważ stawiają się one na miejscu bohaterów.

4. Interakcja ze zwierzętami

Naukowcy odkryli, że interakcje ze zwierzętami sprzyjają empatii i prospołecznemu zachowaniu dzieci.

Interakcja twarzą w twarz ze zwierzętami to doskonały sposób na łączenie się z emocjami własnymi i innych, dlatego jest to przydatne w rozwijaniu empatii u dzieci. Jednym ze sposobów na to jest adopcja zwierzaka, pójście do zoo lub na farmę.

5. Granie w gry wideo

Często myślisz o grach wideo jako o źródle przemocy. Jednak badania wykazały, że prospołeczne gry wideo są przydatnym narzędziem do pracy nad empatią.

Niektórzy eksperci uważają grywalizację za podstawową metodę nauczania postaw empatycznych w zabawny sposób.

6. Wdrażanie programów do kreatywnego pisania

Istnieją dowody na to, że wdrażanie umiejętności pisemnych wiąże się z rozwojem empatii u dzieci. Istnieje wiele sposobów na poprawę umiejętności pisania, ale sugerujemy wdrożenie programów do kreatywnego pisania. Tworzenie opowiadań, bajek i wierszy pomoże im rozwinąć empatię.

7. Rozwijanie umiejętności scenicznych

Badania sugerują, że różne rodzaje partycypacji artystycznej wiążą się z większym rozwojem empatii. Mogą to być na przykład sztuki wizualne i performatywne.

Między innymi malarstwo, rzeźba i teatr to idealne kanały wzmacniające empatycznego ducha dzieci. Postaraj się, aby stały się nawykiem, który maluch będzie kontynuował w swoim dorosłym życiu.

8. Pokazywanie złudzeń optycznych

Wiele złudzeń optycznych ma zdolność wywoływania różnych reakcji widza. Niemożliwy trójząb DH Schustera, trójkąt Kanizsy, rysunek kaczki lub królika (autor anonimowy, choć po raz pierwszy udokumentowany w 1892 roku), niemożliwy sześcian MC Eschera czy znany wazon Rubina to tylko kilka przykładów, których możesz użyć.

9. Zabawa w odgrywanie ról

Są to aktywności, w których przez kilka minut dzieci odgrywają pewną rolę. To doświadczenie podobne do teatru, ale bez konkretnego scenariusza.

Poprzez odgrywanie ról najmłodsi mogą łączyć się z emocjami i myślami innych ludzi, co będzie promować zasadę odmienności. W miarę możliwości odtwarzane sceny powinny obracać się wokół sytuacji empatycznych.

10. Pisanie dziennika emocji

Jesteśmy bardziej empatyczni, gdy wiemy, że możemy kontrolować własne uczucia. Dlatego prowadzenie dziennika emocji jest doskonałą strategią rozwijania empatii.

Dziecko powinno zapisywać emocje i uczucia, których doświadcza na co dzień. Może później podzielić się nimi z Tobą.

11. Granie w zgadywanki

Eksperci odkryli, że gra w emocjonalne szarady jest przydatna do nauczania empatii w zabawny sposób. Zasady są takie same jak w klasycznej grze, z wyjątkiem kart z emocjami.

Uczestnicy muszą spróbować opisać emocje przedstawione na kartach, nie odnosząc się do nich bezpośrednio, tylko poprzez gesty i mimikę.

Rodzice grają z dziećmi zagadki
Granie w zgadywanki polega na rozpoznawaniu głównych cech emocji.

12. Burza mózgów, jak być miłym

Przedstawiasz hipotetyczną sytuację dotyczącą moralności, etyki, wartości lub zaangażowania obywateli i pytasz najmłodszych, jak rozwiązaliby problem. Na przykład, co by zrobili, gdyby zobaczyli znaną im osobę płaczącą na ulicy, starszą osobę w niebezpieczeństwie, cierpiące zwierzę i tak dalej.

13. Pozowane humorystyczne sytuacje

Badanie opublikowane w 2020 roku w European Journal of Psychology wykazało, że poczucie humoru jest powiązane z empatią jednostki. Agresywny humor wiąże się z niższymi wynikami empatii emocjonalnej i sympatii afektywnej. Uczenie granic między humorem a śmiesznością to kolejna gra, która pomaga rozwijać empatię u dzieci.

14. Zajęcia i gry planszowe

Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne gry planszowe są narzędziem wspierającym pracę zespołową, koleżeństwo i współpracę. Te zabawne aktywności mogą stać się dla dzieci przestrzenią do rozwijania umiejętności empatycznych. Można je wdrożyć zarówno w szkole, jak iw domu.

15. Rozpoznawanie emocji na zdjęciach

Wreszcie kolejna gra, która pomaga rozwijać empatię u dzieci, polega na identyfikowaniu emocji na zdjęciach zarówno dziecka, jak i jego kręgu społecznego (przyjaciół, rodziny). To zachęca ich do empatii wobec tych, którzy są im bezpośrednio bliscy, a także do uczenia się rozpoznawania poszczególnych gestów i postaw każdego z nich.

Nie trzymaj się tylko jednej z tych czynności. Spróbuj włączyć do Waszego codziennego życia kilka z nich. Możesz nawet wypróbować je wszystkie i dowiedzieć się, które zajęcia i gry dają najlepsze rezultaty. Jeśli to możliwe, powinieneś wykonywać ćwiczenia w grupie, aby empatia była rozwijana w kontekście, w którym może się przejawiać.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cress, S. W., & Holm, D. T. Developing empathy through children’s literature. 1998.
  • Crowe, T., & Hodges, T. S. Elementary Education and Perspective-Taking: Developing a Writing Rubric to Nurture Creativity and Empathy in Children. In Creativity as Progressive Pedagogy: Examinations Into Culture, Performance, and Challenges. IGI Global. 2022; 351-367.
  • Garandeau, C. F., Laninga-Wijnen, L., & Salmivalli, C. Effects of the Kiva anti-bullying program on affective and cognitive empathy in children and adolescents. Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology. 2021; 1-15.
  • Halfpenny, C. C., & James, L. A. Humor styles and empathy in junior-school children. Europe’s journal of psychology. 2020; 16(1): 148.
  • Hunnikin, L. M., Wells, A. E., Ash, D. P., & Van Goozen, S. H. The nature and extent of emotion recognition and empathy impairments in children showing disruptive behaviour referred into a crime prevention programme. European child & adolescent psychiatry. 2020; 29(3): 363-371.
  • Levy, J., Goldstein, A., & Feldman, R. The neural development of empathy is sensitive to caregiving and early trauma. Nature communications. 2019; 10(1): 1-10.
  • Kalliopuska, M., & Tiitinen, U. Influence of two developmental programmes on the empathy and prosociability of preschool children. Perceptual and Motor Skills. 1991; 72(1): 323-328.
  • Kou, X., Konrath, S., & Goldstein, T. R. The relationship among different types of arts engagement, empathy, and prosocial behavior. Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts. 2020; 14(4): 481.
  • Muravevskaia, E. Empathy Development in Young Children Using Interactive VR Games. In Extended Abstracts Publication of the Annual Symposium on Computer-Human Interaction in Play. 2017; 715-718.
  • Nagar, P. M., Caivano, O., & Talwar, V. The role of empathy in children’s costly prosocial lie‐telling behaviour. Infant and Child Development. 2020; 29(4): e2179.
  • Rabinowitch, T. C., Cross, I., & Burnard, P. Long-term musical group interaction has a positive influence on empathy in children. Psychology of music. 2013; 41(4): 484-498.
  • Shoshani, A., Braverman, S., & Meirow, G. Video games and close relations: Attachment and empathy as predictors of children’s and adolescents’ video game social play and socio-emotional functioning. Computers in Human Behavior. 2021; 114: 106578.
  • Thompson, K. L., & Gullone, E. Promotion of empathy and prosocial behaviour in children through humane education. Australian Psychologist. 2003; 38(3): 175-182.
  • Woolrych, T., Eady, M. J., & Green, C. A. Authentic empathy: A cultural basis for the development of empathy in children. Journal of Humanistic Psychology. 2020; 0022167820934222.
Scroll to Top