Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są emocje?

Jednym z głównych zadań rodziców i nauczycieli jest edukacja dzieci w zakresie wiedzy i radzenia sobie z emocjami. Aby Wam pomóc, pokazujemy dziś bardzo konkretne strategie. Chcesz je poznać?
Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są emocje?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Edukacja emocjonalna jest jednym z najważniejszych zadań, jakie rodzice i wychowawcy muszą realizować z dziećmi. Wiedza o tym, jak odpowiednio radzić sobie z nastrojami i emocjami własnymi i innych, jest niezbędna do osiągnięcia dobrego samopoczucia i sukcesu. Jednak wyjaśnienie dzieciom, czym są emocje, może być trudne, ponieważ są to subiektywne i osobiste doświadczenia.

Wielu dorosłych nadal czuje się niekomfortowo, kiedy muszą radzić sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi. W konsekwencji, gdy Twoje dziecko wyraża wściekłość, złość, smutek lub frustrację, Twoją automatyczną reakcją może być próba uciszenia go lub usilne poprawianie jego nastroju. Jednak nie zawsze jest to najbardziej odpowiednie wyjście z tej sytuacji. Robiąc to, tracisz cenną okazję do rozmowy z dzieckiem o tym, co się z nim dzieje. Jak więc w najlepszy sposób wyjaśnić dzieciom czym są emocje?

Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są emocje

Nauczycielka uczy dziecko o emocjach

Nazwij je

Emocje najlepiej jest wyjaśnić w praktyczny sposób, zintegrowany z codziennym życiem. Dzieci nie osiągnęły jeszcze niezbędnego rozwoju poznawczego, aby dogłębnie zrozumieć teoretyczne wyjaśnienia. Nie radzą sobie szczególnie dobrze z abstrakcyjnymi pojęciami lub odroczonymi przykładami. Ponadto emocje zawierają subiektywną część związaną z daną chwilą i jej szczególnymi okolicznościami.

Z biegiem czasu możesz jednak pracować nad poszerzeniem ich emocjonalnego słownictwa. Innymi słowy, wprowadzić najmłodszych w szeroki zakres istniejących stanów emocjonalnych i pomóc im je nazwać. Ze względu na ich młody wiek możesz ograniczać się do używania ogólnych słów, takich jak „dobry” i „zły”, aby mówić o tym, jak się czujesz. Nie zapominaj jednak, że język jest podstawą myśli. Dlatego też, jeśli dzieci nie mają wystarczającej ilości słów, by określić swoje różne stany wewnętrzne, będzie im trudniej je zrozumieć i nimi zarządzać.

Do wykonania tego zadania można wykorzystać narzędzia takie jak “Książka o emocjach” autorstwa Liz Fletcher. To emocjonalna pozycja, w której szczegółowo opisane są liczne emocje. Ważne jest również, abyś zaczął używać różnych słów w odniesieniu do uczuć własnych i dzieci. W końcu “złe” uczucie może obejmować smutek, rozczarowanie, frustrację i strach. Zacznij więc używać właściwych określeń.

Niech to będzie zabawne i naturalne

Jeśli chcesz wyjaśnić dzieciom emocje, nie musisz sadzać ich przy biurku i kazać im je spisywać. Zabawa jest zawsze najlepszym narzędziem do przekazywania idei, wartości i wiedzy. W takim przypadku możesz wykorzystać ich ulubione historie i filmy, aby zidentyfikować emocje bohaterów i zrozumieć, skąd pochodzą. Kiedy czytasz lub oglądasz z nimi telewizję, możesz komentować to, co się dzieje, zadawać im pytania i robić obserwacje na temat tego, co czuje każda postać i dlaczego.

Podczas tej zabawy dzieci odkrywają swój wewnętrzny świat i bawią się, jak poznawać nowe rzeczywistości poprzez swoje historie i „doświadczenia”. Dlatego podczas zabawy, możesz porozmawiać z nimi o emocjach wynikających z różnych sytuacji. Na przykład: „Twoja laleczka jest podekscytowana, bo idzie na plażę” lub „Jest rozczarowana, bo koleżanka nie zaprosiła jej na przyjęcie”.

dzieci rysujące twarze

Podaj dzieciom przykłady

Na koniec nie zapominajmy, że dzieci uczą się głównie przez naśladownictwo, a ich głównymi odnośnikami są rodzice. Dlatego dla dziecka najlepszym sposobem na nauczenie się regulowania swoich emocji jest obserwowanie, w jaki rodzice je wyrażają i zarządzają nimi. Często masz tendencję do ukrywania swoich stanów emocjonalnych przed swoimi dziećmi, ponieważ nie chcesz ich niepokoić. Jednak jest dla nich korzystne, kiedy widzą, jak czujesz i zarządzasz swoimi emocjami, ponieważ jest to coś całkowicie ludzkiego i naturalnego.

Dlatego powinieneś popracować nad własną inteligencją emocjonalną, aby być najlepszym możliwym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Wyrażaj się asertywnie, naucz się zarządzać własnymi stanami emocjonalnymi i bądź empatyczny w stosunku do uczuć innych, zwłaszcza swoich dzieci.

Bez wątpienia będzie to dla nich najskuteczniejszy i najbardziej zrozumiały sposób na nauczenie się tego, co czują oni sami i ich otoczenie. To umiejętność, która otworzy przed nimi wiele drzwi w przyszłości, a przede wszystkim pomoże im być szczęśliwszymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barrett, L. F., Mesquita, B., Ochsner, K. N., & Gross, J. J. (2007). The experience of emotion. Annual review of psychology58, 373.
  • Capote-Calvo, E. (2016). El emocionario de los cuentos (Bachelor’s thesis).
  • Salguero, M. J. C. (2011). Importancia de la inteligencia emocional como contribución al desarrollo integral de los niños/as de educación infantil. Pedagogía magna, (11), 178-188.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.