Zaburzenia lękowe - pokonasz je doglądając swoich potrzeb

Zaburzenia lękowe - pokonasz je doglądając swoich potrzeb
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zaburzenia lękowe to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów psychologicznych w naszym społeczeństwie. Tak naprawdę plasują się na drugim miejscu zaraz za nadużyciami i uzależnieniami od alkoholu i papierosów. Doglądając swoich potrzeb możesz jednak istotnie zmniejszyć wpływ, jaki zaburzenia lękowe wywierają na Twoje życie.

Ze względu na powszechne występowanie i znaczenie zaburzeń w dzisiejszym świecie postaramy się je przeanalizować. Spróbujemy zrozumieć w jaki sposób łączy się ono z jedną z głównych przyczyn: zaniechania własnych potrzeb lub przerzucania ich na dalszy tor.

Zaburzenia lękowe powstają na wiele różnych sposobów

Prawdą jest, że nasz pogląd na zaburzenia lękowe jest nieco przesadzony. Zapominamy, że jest to nie tylko problem jednostki, ale również system ostrzegawczy. To jeden ze sposobów, w jaki nasze ciało i umysł starają się zasygnalizować nam, że coś jest nie tak.

Jako że ogólna wizja zaburzeń jest przesadzona istnieje wiele różnych technik ich zwalczania. Większość z nich popełnia wielki błąd.

Polega on na koncentrowaniu się na symptomach i zapominaniu o głównej przyczynie, która napędza objawy. Tego rodzaju podejście oparte na symptomach jest błędne, ponieważ nie zwalcza przyczyn zaburzeń. Skupia się jedynie na ich przejawach.

Ten stan emocjonalny nie jest powodowany wyłącznie jedną przyczyną. Najpopularniejsze z nich to długotrwały stres, lub rozbieżność między obrazem doskonałej siebie, a prawdziwej siebie.

Zrozum znaczenie realizowania własnych potrzeb

Chodzi o to, że życie jakie wiedziemy może różnić się od tego, jakie chcielibyśmy wieść. Kiedy te różnice wydają nam się zbyt wielkie, lub nie do pokonania, mogą zacząć występować u nas stany lękowe.

Mężczyzna łapiący się za głowę - zaburzenia lękowe

Mówiąc inaczej, jednym z najczęstszych powodów niepokoju jest niedoglądanie własnych potrzeb. Być może przez długi czas żyjemy na autopilocie i kreujemy życia, jakiego pragniemy. Kiedy tak się stanie, nasz układ psychosomatyczny uruchomi alarm, jakim są zaburzenia lękowe.

Kiedy osoba nie realizuje swoich potrzeb – nie znajduje czasu dla siebie, nie zapewnia sobie relaksu, zbyt mało czasu spędza z określonymi ludźmi, obciąża się zbyt dużą ilością pracy i obowiązków domowych – każdego dnia ustawia się w nieprzyjaznym, niekomfortowym środowisku, które zupełnie jej nie służy.

Długotrwałe negatywne emocje powodują pojawianie się zaburzeń lękowych.

“Bycie szczęśliwym to świadomość posiadania tego czego szukamy.”

-Alan Cohen-

Nie ma nic złego w poświęceniu i spełnianiu obowiązków, na które nie mamy ochoty. Kiedy te jednak stają się normą to wówczas pojawia się problem.

Jeśli stale będziemy funkcjonować w ten sposób to nie będziemy w stanie zaspokoić swoich indywidualnych potrzeb. W takich przypadkach nasz umysł zaczyna mówić nam, że coś jest nie tak.

Nasz umysł może starać się powiedzieć nam, że nie tędy droga, tak abyśmy poczynili odpowiednie zmiany. Stany lękowe są po to, aby dać nam ten dodatkowy impuls.

Niepokój aktywuje się, kiedy twój wewnętrzny kompas nie może odnaleźć północy

Powiedzmy że odczuwasz symptomy zaburzeń lękowych. Są nimi przyspieszona akcja serca, nudności, pocenie się lub poczucie odłączenia od rzeczywistości itp. Kiedy występują takie objawy, na początku głównie staramy się je zniwelować.

To podejście jest poprawne, jednak niewystarczające na dłuższą metę. Jeśli dany stan emocjonalny przedłuża się, to znaczy że coś stale go podsyca.

Ten czynnik może być dokładnie tym samym, co spowodowało taki stan w pierwszej kolejności, lub czymś zupełnie innym. Tak czy inaczej, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań to stale będzie nas ranić.

Zaburzenia lękowe to nasz system alarmowy, który każe nam dokonywać zmian. Te zależą od danej osoby.

W niektórych przypadkach mogą one wiązać się z pracą. W innych związane są z małżeństwem, relacjami rodzinnymi, dziećmi itp. Tym co łączy wszystkie te elementy jest poświęcanie własnych potrzeb lub wartości na rzecz innych kwestii.

Jak pokonać stany lękowe

Aby pokonać niepokój musimy dążyć do poprawny naszego emocjonalnego samopoznania. Musimy poznać własne wartości i potrzeby.

W krótkim rozrachunku warto skupić się na objawach. To jednak nie wystarcza, gdyż źródło większości problemów tkwi w niezadowoleniu z własnego życia.

Dlatego właśnie jeśli terapia zaburzeń lękowych nie skupia się na tworzeniu nowego lepszego życia, będziemy jedynie tymczasowo je zaleczać. Prawdziwe źródło problemu pozostanie jednak niezmienne.

Pierwszym krokiem jest pójście na terapię. Wydaje się to proste i oczywiste, ale to pierwszy błąd jaki popełnia większość ludzi.

Starają się oni rozwiązać problem bez pomocy specjalistów. Starają się to rozwiązać na własną rękę i bez niczyjego udziału.

Skuteczna terapia zaczyna się od usuwania symptomów zaburzeń lękowych. W ten sposób dana osoba jest w stanie ustalić dla siebie cele i wprowadzić zmiany we własnym życiu. Później te zmiany pomogą im w spełnieniu swoich najskrytszych marzeń.

“Jeśli chcesz być szczęśliwy, ustal cel który będzie kierował twoimi myślami, uwalniał energię i inspirował twoje nadzieje.”

-Andrew Carnegie-

Terapia brak zaufania

Jest jeszcze jeden krok, który musimy wykonać aby przejąć kontrolę nad najbardziej destrukcyjnymi aspektami zaburzeń. Aby prawdziwie pokonać stany lękowe musimy pracować nad rozwojem osobistym.

Pewną szczególnie istotną kwestią jest nauka rezerwowania czasu i miejsca dla samych siebie. Może to okazać się trudne, bo wówczas dana osoba będzie zobowiązana aby odpowiedzieć na pytania, których nigdy sobie nie zadawała. Mogą zastanawiać się na przykład “czego pragnę?”, “czego potrzebuję?” lub “co lubię?”.

Zadawanie sobie tych pytań oraz uzyskiwanie pomocy od psychologa otwiera furtkę do walki ze stanami lękowymi. Jeśli cierpisz na tego rodzaju zaburzenia, wykonaj ten pierwszy krok.

Zgłoś się po pomoc i zacznij słuchać swoich najgłębszych pragnień i potrzeb. Jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie nowego, swobodnego życia, wolnego od lęku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.