Jak pozytywnie poruszać problem w związku

Jak pozytywnie poruszać problem w związku

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2018

Kwestia tego, jak pozytywnie poruszać problem w związku może skłonić nas do refleksji nad poprawieniem jakości naszych więzi z drugimi. Kiedy przesyłamy komuś wiadomość, jej forma (sposób wyrażenia) często ważniejsza jest od treści (tego co chcemy powiedzieć). Dokładne komunikowanie własnych myśli nie jest łatwym zadaniem.

Musimy odpowiednio dobierać słowa, wyrażenia, emocje i swoje nastawienie. Kiedy chodzi o rozmowę z twoim partnerem, czy narzeczonym idzie to jeszcze trudniej. Czy wiesz jak pozytywnie poruszać problem w swoim związku?

Komunikacja to prawdziwa psychologiczna specjalizacja. Prawdę mówiąc istnieją psychologowie, których specjalnością jest poprawa umiejętności komunikacyjnych swoich pacjentów oraz zrozumienie wpływu mediów na nasze życie codzienne.

Tak dogłębnie przeanalizowali różne aspekty komunikacji, że obecnie jedna rzecz jest dla nas bardzo jasna. Dobre umiejętności komunikacyjne są kluczowe w wielu aspektach naszego życia. Dziedzina, w której komunikacja jest szczególnie istotna to związki i relacje.

8 skutecznych strategii komunikacyjnych uczących nas jak pozytywnie poruszać problem w związku

Umiejętność pozytywnego poruszania problemu ze swoim partnerem pomoże ci w pokonywaniu konfliktów oraz w wyciąganiu z nich wniosków. Dlatego dzisiaj pokażemy ci 8 najważniejszych strategii do osiągnięcia pozytywnej komunikacji w twoim związku.

1. Szukaj odpowiedniej chwili: potrzebujecie prywatności, ciszy i wzajemnej uwagi

Chcąc wiedzieć jak pozytywnie poruszać problem w związku zacznij od znalezienia odpowiedniego czasu. Oznacza to, że potrzebujesz prywatności, ciszy i uwagi partnera. Czasami spędzamy wspólnie jedynie poranki, popołudnia albo noce. Macie tysiące rzeczy do zrobienia i do tego oboje jesteście zmęczeni. Pamiętaj: to nie są najlepsze chwile aby zwrócić na coś uwagę.

Złączone ręce filiżanka

Oceń jak ważny jest twój problem oraz czy możesz z nim zaczekać lub nie. Najlepiej jest szukać chwili, w której twój partner jest wolny i oboje jesteście spokojni oraz nic was nie rozprasza.

Nie ma większego dyskomfortu niż przeszkody kiedy próbujesz coś wyjaśnić lub zrozumieć drugiego człowieka. Zatem bez telefonów, dzieci, telewizora, czy muzyki. Musisz postarać się o 200% jego uwagi. Twoje skupienie powinno rzecz jasna być równie wysokie.

“Kiedy ktoś pokazuje ci kim jest, uwierz mu.”

Maya Angelou

2. Zwracaj uwagę na mowę ciała

Bardzo ważne jest, aby twoje ciało emanowało spokojem, a nie poczuciem zagrożenia i postawą obronną kiedy chcesz zwrócić na coś uwagę w związku. To normalne, że będziesz czuć zdenerwowanie i dyskomfort rozmawiając o czymś ważnym. Postaraj się jednak zachować kontrolę i posłuż się pewnymi szczegółami. Mogą to być otwarta postawa, niekrzyżowanie ramion, patrzenie prosto w oczy i unikanie niepotrzebnych ruchów.

Zwróćcie się do siebie twarzą w twarz i usiądźcie blisko, tak by nic was nie rozdzielało. W ten sposób możesz wytworzyć bardziej pozytywną atmosferę. Przykładowo siedzenie na kanapie i utrzymywanie kontaktu wzrokowego, spokojny ton głosu są dużo lepsze niż siedzenie twarzą w twarz przy stole. Te drobne detale nadają barwę naszej komunikacji, a rozmowa przybiera znacznie bardziej intymne odcienie.

3. Bądź konkretna i skupiaj się na teraźniejszości

Nierozdrabnianie się na szczegóły to podstawa, kiedy pragniesz omówić ważny problem. Pierwszym krokiem do zachowania koncentracji jest jednoznaczne wyrażanie myśli, ze świadomością własnych słów i skupieniem na swoim celu.

Jeszcze zanim zaczniesz mówić, bardzo ważne jest byś znała swoje uczucia, pragnienia i zmiany jakich oczekujesz, tak aby rozwiązać męczący cię problem. Dlatego właśnie najlepiej jest jasno i krótko powiedzieć o tym co cię trapi. Nie musisz w kółko powtarzać tej samej rzeczy.

Dobieraj łatwe do zrozumienia słowa. Wyjaśnij sytuację na przykładzie niedawnych wydarzeń. Przeszłość ważna jest w zrozumieniu tego gdzie jesteśmy oraz dlaczego tu jesteśmy. Jeśli chodzi o to jak pozytywnie poruszać problem w związku, musisz skupić się na tym co dzieje się teraz oraz na twojej wizji zmiany sytuacji.

4. Korzystaj z metody kanapki: coś pozytywnego + problem + coś pozytywnego

Metoda kanapki ma zastosowanie, kiedy chcemy poprawić zachowanie drugiej osoby, ale jednocześnie zmniejszyć emocjonalny wpływ naszej krytyki. Dlatego warto zapamiętać tę metodę, jeśli chcesz poruszyć problem u swojego partnera.

Polega ona na otoczeniu głównej informacji pozytywnymi elementami. Umieszczasz je przed i zaraz po swoim komunikacie. Przykładowo: “Wiem, że dużo pracujesz i bardzo mi się to podoba, bo dajesz wyraz tego że zależy ci na rodzinie. Myślę jednak, że mógłbyś bardziej pomagać w pracach domowych. Jestem pewna, że znajdziemy jakiś sposób byś mógł temu podołać.

Celem tej techniki jest wykorzystanie efektu psychologicznego pierwszeństwa i nowości. Chodzi o to że z danego przekazu najwięcej zapamiętamy tego co było na początku i na jego końcu. Dlatego poruszenie problemu w środku przekazu, zaczynając i kończąc czymś pozytywnym, to doskonały przepis na omówienie konfliktu i pozostawienie na koniec pozytywnego odczucia.

5. Wykorzystaj elastyczność i magię słów

Słowa jakich dobierasz kiedy chcesz zwrócić uwagę na problem są kluczowe. Ucząc się jak pozytywnie poruszać problem musisz zacząć wplatać elastyczność w swoje słowa. Muszą one odzwierciedlać życzenie, sugestię, a nie ultimatum.

Możesz na przykład mówić “mógłbyś” zamiast “powinieneś“. Dzięki temu masz znacznie większe szanse, że druga osoba cię wysłucha i jej postawa będzie bardziej otwarta.

Możesz zacząć temat swojego problemu słowami takimi jak “chciałabym“, “życzyłabym sobie” lub “byłabym szczęśliwa, gdyby“. To znacznie lepszy początek niż “chcę“, “powinieneś“, czy “potrzebuję“.

W rzeczywistości jest to dokładnie ta sama wiadomość. Słowa są jednak magiczne. Mogą sprawić że osoba zgodzi się, a nawet obieca coś, czego normalnie nie byłaby gotowa obiecać.

Przytulone misie

6. Bardzo ważne: przekonaj swojego partnera, że problem da się rozwiązać

Jeśli chcesz pozytywnie poruszyć jakiś problem, musi być chwila, w której zaproponujesz rozwiązanie. Zarysowanie problemu bez podania rozwiązania to niezbyt dobry pomysł. Jeśli nie zasugerujesz jakiegoś sposobu na poprawę sytuacji postawisz swojego partnera pod ścianą.

Kolejna ważna kwestia, to zaprezentowania rozwiązania w formie sugestii, a nie żądania. Chodzi przecież o rozwiązanie problemu, a nie rozkazywanie drugiej osobie.

Zanim zaczniesz poruszać problem, dobrym pomysłem jest burza mózgów i poszukiwanie rozwiązań do zasugerowania. Nie chodzi o to, byś wyjaśniła jakie twoim zdaniem powinno być rozwiązanie. Aby rozwiązanie było uczciwe i skuteczne, musi wywodzić się z woli obu partnerów.

Chodzi więc raczej o to, abyś zasugerowała co uważasz, że możesz zrobić i przekonać się, czy twój partner myśli podobnie. W gruncie rzeczy problem tyczy się waszego związku. Odpowiedzialność za znalezienie i zastosowanie rozwiązania leży po obu stronach.

“Bądź szczera, brutalnie szczera. To właśnie utrzyma wasz związek.”

-Lauryn Hill-

7. Zmień swoje narzekania w życzenia

Za każdym narzekaniem kryje się życzenie. Przykładowo myśląc “dlaczego on nie docenia moich wysiłków” lub “oni zawsze się spóźniają, nie biorą mnie na poważnie” twoje ukryte pragnienie brzmi “chcę aby uznali mój wysiłek i dali mi do zrozumienia, że dostrzegają to co robię” oraz “chcę, żebyś był na czas, bo jest to dla mnie ważne”.

Zamienianie narzekań w życzenia to prawdziwa sztuka. Musimy ją trenować, jednak nie jest niemożliwa do opanowania. Pierwszym krokiem jest odrzucenie wszystkich tych potężnych i nieprzyjemnych emocji. Następnie możemy zastanowić się czego tak naprawdę pragniemy.

Po drugie bardzo ważne jest przekazywanie pragnień za pomocą pozytywnego języka. Dzięki temu dajesz drugiej osobie miejsce na działanie i nie paraliżujesz jej.

Chodzi o to by nauczyć się jak pozytywnie poruszać problem w związku, wyjaśniać czego pragniesz bez koncentrowania się na tym co cię drażni.

8. Daj swojemu partnerowi czas na przemyślenia

Nie wymagaj natychmiastowej odpowiedzi i działań. Daj czas swojemu partnerowi na przemyślenie kwestii, którą własnie podniosłaś. Kiedy nie będziesz wymagać odpowiedzi z marszu, zdejmiesz ze swojego partnera część presji.

Zdejmowanie presji z człowieka, tak by mógł swobodnie podjąć decyzję jest jednym z najlepszych sposobów na odwrócenie wymiaru problemu na pozytywny. Dzieje się tak dlatego, że dajesz mu swobodę.

Pozwalasz na ocenę sytuacji bez dodatkowego nacisku. Wówczas mogą odpowiedzieć ci, kiedy już minie szok odbytej rozmowy.

Bądź jednak ostrożna… jeśli ma być skuteczny, czas na przemyślenia musi mieć limit. Innymi słowy musisz ustalić termin na decyzję. Będzie on zależał od waszych osobistych terminarzy.

Zależy on również od tego jak pilny jest wasz konflikt. Nie może przecież chodzić o przyznawanie nieokreślonego czasu na decyzję. Wówczas będzie tak, że partner zacznie unikać problemu, a to nie wróży nic dobrego.

Jeśli będziesz mieć te przemyślenia na uwadze, to następnym razem poruszając problematyczną kwestię ze swoim partnerem, zrobisz to w pozytywnym duchu. W ten sposób znacznie łatwiej będzie wam wynieść wnioski z tego konfliktu, poznacie się lepiej i wzmocnicie wasz związek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.