W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, skąd biorą się wysypka i plamy ze stresu.. Ale czy z powodu stresu można mieć wysypkę, plamy, przebarwienia lub pokrzywkę? Wiele ekstremalnych stanów psychicznych może objawiać się zarówno organicznie, jak i fizycznie.
Co więcej, w dermatologii jest to bardzo częsta zależność. W rzeczywistości jest to coraz częstsze zjawisko, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Złożony związek między skórą a stresem jest badany od kilkudziesięciu lat. Połączenie „mózg-skóra” doprowadziło do współpracy psychologii, endokrynologii, neurobiologii i dermatologii w celu lepszego zrozumienia, dlaczego w reakcji na nerwy na skórze pojawiają się wysypka i plamy ze stresu.
Oczywiście wysypka i plamy ze stresu mogą być bardzo uciążliwe, a nawet dyskwalifikujące z niektórych wydarzeń życia codziennego. Czasami intensywne zapalenie i zaczerwienienie twarzy może znacznie ograniczyć życie towarzyskie danej osoby.
Oprócz tego wysypka i plamy ze stresu często powodują intensywny świąd i ból, które mogą ograniczać normalne funkcjonowanie na co dzień.
Wysypka i plamy ze stresu: czym są, dlaczego się pojawiają i jak je leczyć
Wiele osób cierpiących na stres boryka się z chorobami skóry. Do najczęstszych należą niewątpliwie typowe wykwity trądziku.
Należy jednak wyjaśnić jedną kwestię: objawy te mogą być spowodowane typowymi zmianami w organizmie młodego człowieka i można je uznać za punkty stresowe tylko wtedy, gdy ten stan psychiczny jest intensywnie doświadczany w dłuższej perspektywie czasu.
Nie można przeoczyć faktu, że skóra jest największym organem w ciele. W dodatku jest też bardzo wrażliwa na nasze nastroje. Trądzik różowaty, zapalenie skóry, łuszczyca czy bielactwo to dość powszechne zmiany, będące przedmiotem większości konsultacji dermatologicznych.
Jak rozpoznać, czy to wysypka i plamy ze stresu
Wysypka i plamy ze stresu mogą pojawiać się z dnia na dzień. Pojawiają się jako nagle i licznie, przez co zwykle myślimy, że jest to spowodowane jakąś alergią. Bardzo łatwo jest je również odróżnić od zmian skórnych spowodowanych słońcem, które z czasem stopniowo nabierają brązowawego odcienia.
Wysypki i plamy ze stresu zwykle charakteryzują się następującym wyglądem:
- Mają czerwonawy odcień.
- Są nieregularne i tworzą skupiska.
- Zwykle pojawiają się na szyi, klatce piersiowej i brzuchu, ale także na rękach i nogach.
- Zauważysz je, ponieważ swędzą, szczypią i przeszkadzają, gdy mają kontakt z ubraniami.
Dlaczego wysypka i plamy ze stresy pojawiają się na naszej skórze?
Utrzymujące się w czasie stany silnego stresu zbierają swoje żniwo. To prawda, że robią to na wiele sposobów, ale nagłe plamy lub wysypki pojawiające się na skórze to dość powszechne zjawisko. Przeanalizujmy przyczyny ich pojawienia się:
Stres psychiczny wywołuje reakcję zapalną skóry, powodując pojawienie się plam, wysypki i pokrzywki, a nawet uniemożliwiając gojenie się ran. Tak ujawniły badania przeprowadzone na Wolnym Uniwersytecie Berlina przez lekarzy Roberta Maioffa i Yingh Shen.
- Ponadto wiemy, że te stany stresu podnoszą poziom adrenaliny we krwi, co powoduje wzrost poziomu kortyzolu.
- Kortyzol zaburza równowagę skóry i powoduje pojawienie się łojotoku i bakterii.
- W wyniku zmian hormonalnych i gromadzenia się toksyn zaczyna dochodzić do procesów zapalnych. Skóra jest największym organem naszego ciała, a także najbardziej wrażliwym na te zmiany hormonalne.
- Na przykład wiemy, że bielactwo, mimo że jest chorobą autoimmunologiczną, może również nasilać się pod wpływem stresu. Dzieje się tak, gdy sam układ odpornościowy atakuje komórki skóry wytwarzające melaninę. Stąd pojawiają się klasyczne białe plamy.
- Trądzik różowaty to kolejne schorzenie skóry, które może również powstać w wyniku stresu i reakcji na stan zapalny spowodowany nadmiarem kortyzolu w organizmie.
Jak leczyć problemy skórne związane ze stresem?
Sytuacje stresowe mogą pojawić się w dowolnym momencie życia, tak samo jak towarzyszące im problemy skórne. Ilekroć przeżywasz okres długotrwałego stresu, istnieje ryzyko wystąpienia jakiejś formy zmiany skórnej. Co można zrobić w takich okolicznościach?
- Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to udać się do lekarza i wykluczyć inne patologie.
- Ogólnie w celu zmniejszenia zarówno stanu zapalnego, jak i swędzenia, zwykle przepisuje się leki przeciwhistaminowe.
- Oczywiście, jeśli nie poradzisz sobie ze stresem, niepokój i nerwowość będzie nadal obecna, podobnie jak swędzenie, dyskomfort i ryzyko częstszych sytuacji stresujących.
- Musisz przerwać ten cykl. W tym celu bardzo przydatna jest terapia poznawczo-behawioralna. Dzięki tej terapii możesz pracować nad dysfunkcyjnymi myślami i koncepcjami, które potęgują dyskomfort.
- Bardzo ważne jest również ustalenie codziennej rutyny obejmującej przerwy od pracy, czas wolny oraz chwile fizycznego i psychicznego wyłączenia.
- Wykonywanie pewnego rodzaju umiarkowanych ćwiczeń fizycznych jest zawsze bardzo pomocne.
- Ważna jest także dieta. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, gotowych posiłków, rafinowanej mąki, alkoholu i pobudzających napojów, takich jak kawa.
Podsumowując, nie możemy lekceważyć wpływu emocji, zmartwień i stanów psychicznych na zdrowie skóry. Kiedy przemawia ciało i na Twojej skórze pojawiają się wysypka i plamy ze stresu, Twoim obowiązkiem jest zrozumienie przesłania, które Ci ono wysyła, i próba znalezienia rozwiązania.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Chen Y., Maidof R., Lyga J. (2017) Brain-Skin Connection: Impact of Psychological Stress on Skin. In: Farage M., Miller K., Maibach H. (eds) Textbook of Aging Skin. Springer, Berlin, Heidelberg. https://doi.org/10.1007/978-3-662-47398-6_153