Rasizm i uprzedzenia - dlaczego jest tak bardzo zakorzeniony?

W tym artykule zdefiniujemy, czym jest rasizm, aby go zrozumieć i zidentyfikować. Zobaczymy też, jak doszło do tego zjawiska.
Rasizm i uprzedzenia - dlaczego jest tak bardzo zakorzeniony?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Patricia Grande Yeves

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czym jest rasizm? Jako istoty ludzkie jesteśmy zwierzętami społecznymi, które żyją w ciągłej interakcji. W wyniku tej interakcji powstają relacje międzyludzkie, w których dominuje pojęcie grupy i tożsamości. Stwarza to sytuację, w której obserwujemy, jak budujemy swoją tożsamość w oparciu o różnicę: postrzeganie inności.

Raczej arogancko odnosimy się do postrzegania „nas” w porównaniu z „innym”. Kiedy badamy to zjawisko, napotykamy koncepcje społeczne, takie jak rasizm i uprzedzenia.

W tym artykule zdefiniujemy rasizm, aby go zrozumieć i zidentyfikować. Ponadto przyjrzymy się literaturze, która dała początek temu zjawisku.

Dłonie dzieci o różnym kolorze skóry. Rasizm

Rasizm – jak można go zdefiniować

Rasizm można rozumieć jako „rasizm naukowy”. To pomysł, który powstał w połowie XVIII wieku. Opiera się na istnieniu i zachowaniu różnych ras.

Tak więc rasizm opiera się na naukowej obronie istnienia ras ludzkich. Wynika to z idei różnic fenotypowych między populacjami, które rozwijają się w różnych środowiskach i ewoluowały na różne sposoby.

W przeciwieństwie do rasizmu czy supremacji rasizm nie implikuje idei wyższości niektórych ras nad innymi. Zwykle jednak towarzyszą temu propozycje segregacji rasowej lub separatyzmu. Dlatego, chociaż istnieją różnice między rasizmem a rasizmem, te dwie koncepcje zwykle idą w parze. W rzeczywistości zwykle widzimy, jak jedno usprawiedliwia drugie.

Dziś wiemy, że rasy są kategoryzacją społeczną. Innymi słowy, te teorie nie mają podstaw naukowych. Mimo to do II wojny światowej otrzymywali ogromne wsparcie od środowiska naukowego. W rzeczywistości są to teorie fundamentalne dla zrozumienia myśli naukowej i stosunków międzynarodowych między XVIII a XX wiekiem.

Główne postulaty teorii rasistowskiej

Według filozofa i historyka Tvetana Todorova, który zajmował się tematem odmienności, główne postulaty naukowego rasizmu lub teorii rasistowskiej to:

  • Istnienie ras. Gatunek ludzki składa się z różnych ras. Na przykład mongoloidy, negroidy, kaukazy itp.
  • Hierarchia. Różne rasy są uporządkowane według ich poziomu ewolucyjnego. Generalnie najstarsi zajmują górę, są bardziej rozwinięte. Istnieją jednak czynniki, takie jak mieszanka rasowa i hybrydyzacja, które warunkują hierarchię. Rezultatem byłby nowy wyścig klasy średniej.
  • Korelacja między fizycznością a moralnością. Istnieje korelacja między genami a zachowaniem. To nie neguje zdolności edukacji do wywoływania przemian. Nie jest to determinizm biologiczny, chociaż czynniki wewnętrzne i genetyka mają duży wpływ na zachowanie jednostki. Ci, którzy twierdzą, że nie ma różnych ras w gatunku ludzkim, twierdzą, że rasa jest konstrukcją społeczno-kulturową. Z drugiej strony rasiści twierdzą, że kultura i społeczeństwo są konstrukcją rasową.
  • Działanie grupy jest lepsze od działania jednostki. Nie można zaprzeczyć istnieniu różnych osobowości. Niemniej jednak, jeśli jednostka chce, aby grupa przetrwała, musi działać zgodnie ze swoją grupą.
Homoseksualiści trzymający się za ręce

Esej o nierówności ras ludzkich

Opublikowana w 1853 i 1855 roku przez francuskiego pisarza Josepha Arthura de Gobineau książka ta uważana jest za pierwsze dzieło filozofii rasistowskiej.

Gobineau był arystokratą i dyplomatą. Był przekonany, że kwestia etniczna wyjaśnia problemy historii. Uważał, że różnorodność ras, które ingerują w tworzenie narodu, wystarczy, aby wyjaśnić losy narodów.

Gobineau uznawał istnienie silnych i słabych ras, ale zwracał większą uwagę na te pierwsze. Twierdził, że rasa założycielska cywilizacji kwitnie, zachowując czystość i unikając kontaktów hybrydowych. W rzeczywistości twierdził, że jej upadek zaczyna się, gdy infiltrują go elementy niższych ras.

Dziś widzimy, że w tekstach Gobieneau ukształtowały się teorie rasizmu. Na przykład możemy podkreślić ich wpływ na:

  • Tych, którzy promowali kolonizację, jako sposób na „ucywilizowanie” i „nauczenie” „gorszych” ras.
  • Nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej, w której broniono czystości rasy aryjskiej.

Jak widać, rasizm to postawa oparta na sposobie widzenia świata, który ma wiele implikacji w rzeczywistości. Implikacje, które niestety prawie zawsze wiążą się z ujarzmieniem lub zdominowaniem najsłabszych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.